שוויון בנטל: אסד נשאר בשלטון. איראן-פצצה גרעינית תוך 4 חודשים. אחמדינז'אד במצרים

בין הגיטרה של יאיר לפיד, הצלמים הפרטיים של סתיו שפיר, והעימות ההיסטורי בין נפתלי בנט ואילת שקד לשרה נתניהו, ישנם ארבעה גורמים במזרח התיכון שפועלים לחלק את הנטל בצורה שווה.
רוסיה ואיראן, אשר מבלי לשבת בסוויטות בכפר המכביה, הקימו קואליציה מדינית וצבאית, אשר הצליחה לא רק להשאיר את נשיא סוריה בשאר אסד בשלטון, אלא אף להביא את המורדים הסורים לזחול על ארבע אל טהרן ולבקש ממנה שתשתדל שאסד יסכים לפתוח אתם במשא ומתן. 

מנהיג האופוזיציה הסורית מואז אל-חטיב Mouaz al-Khatib, מתרוצץ משבת 2.2 , בין סגן נשיא ארה''ב ג'ו ביידן, שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, ושר החוץ האיראני עלי אכבר סאלחי, בניסיון להסדיר פגישה כזו.
טהרן שולחת את היועץ לביטחון שלה סעיד ג'אלילי בתחילת השבוע לדמשק, כדי לדבר עם אסד, מלבד על תגובה להתקפה הישראלית, על התנאים לפתיחת שיחות כאלה בינו ובין המורדים.
לפי המידע המצוי בידי תיקדבקה, אסד מעמיד תנאים נוקשים מאוד לשיחות האלה. שום גורם, איננו מופתע מכך, משום שבניגוד לכל התחזיות והפרשנויות הישראלית, שהאחרונה שבהן הייתה של שר הביטחון אהוד ברק, שחזר על תחזיתו מתחילת 2012, 'כי אסד ייפול תוך כמה שבועות'. אסד נשאר, ובינתיים יישאר בשלטון.
בישראל עדיין לא עיכלו מה שהמורדים הסורים כבר הבינו, ומה שתיקדבקה מדווח כבר שנה, כי אין ביכולתם לנצח צבאית את אסד, כאשר מאחורי דמשק עומדות מוסקבה וטהרן והן מספקות לה נשק, נפט, וכסף.  
גרוע מזה:
ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי האלוף במיל. עמוס ידלין, מי שעמד בראש אמ"ן, ומי שהיה שליחו הצבאי הבלתי רשמי של ראש הממשלה בנימין נתניהו במשך שנתיים 2012-2011 בארה''ב לצרכי הצגת עמדתה האסטרטגית של ישראל בנושא הגרעיני האיראני, אמר ביום ב' 4.2,  כי 'היום יכולת הפריצה (הגרעינית האיראנית) היא בין ארבעה לשישה חודשים'. ידלין אמר עוד כי 'בין חודשי האביב לחודשי הקיץ הקרובים, הם (האיראנים) יחצו גם את "הקו האדום" החדש שהציב נתניהו בנאומו באו"ם' בספטמבר 2012. 
במילים אחרות, אם איראן תחליט על כך תהייה לה פצצה, או כמה פצצות גרעיניות כבר בחודש מאי השנה. זה יתחרש כאשר אסד יימצא לא רק בשלבים ההתחלתיים של המו''מ שלו עם המורדים, אלא עדיין בשלטון.
בזאת התפוגגה התוכנית האסטרטגית הגדולה שממשל אובמה הציג בארבע השנים האחרונות לפני ישראל, והרבה ישראלים תמכו בה, כי לפני שמטפלים בנשק הגרעיני האיראני, צריך וכדאי לשבור קודם לכן את הציר טהרן-דמשק-חיזבאללה. באביב 2013, תעמוד ישראל בפני העובדה שלא רק שהציר הזה לא נשבר, אלא שהתחזק, ויהיה לו נשק גם נשק גרעיני.

כל הדיבורים הגבוהים של נתניהו כי הממשלה החדשה שתקום תצטרך קודם כל לטפל בכך שלאיראן יהיה נשק גרעיני, הם דיבורים ריקים מתוכן. לאיראן יש  כבר נשק גרעיני, רק צריך לחבר את כל החלקים שלו ביחד, דבר שייקח לה ארבעה חודשים. 
מה הפלא שבמצב כזה הנשיא המצרי מוחמד מורסי, העומד בראש מדינה מתפרקת בה שולטת האנרכיה, וכלכלתה מצויה בפשיטת רגל, מזמין את נשיא איראן אחמדינז'אד לבקר השבוע בקהיר, במסגרת הוועידה של מנהיגי מדינות האיסלם.
לפני שלושה חודשים בדצמבר 2012, פרסמו תיקדבקה וכלי תקשורת אחרים במזרח התיכון, כי מורסי הזמין לביקור חשאי בקהיר, את הגנרל האיראני קאסם סוליימני Qassem Suleimani Gen, המפקד של גדודי אל-קודס האיראניים, כדי לייעץ לו בהקמת גוף צבאי אשר יגן על שלטונו ועל שלטון האחים המוסלמים.  בישראל התעלמו בכוונה תחילה מידיעות כאלה, למרות שפורסמו בהרחבה אפילו בעיתונות המצרית.
אם סוליימני מגיע לקהיר, מדוע שאחמדינז'אד לא יבוא לשם, ומדוע שלא יביע רצון להתפלל בירושלים על הר הבית? מזווית הראייה של אחמדינז'אד, השילוב של איראן, מצרים, סוריה, וחיזבאללה,פלוס הנשק הגרעיני האיראני, יכול לנצח את ישראל, ולאפשר לאחמדינז'אד להגיע לירושלים להתפלל.
השוויון האמיתי בחלוקת הנטל, מתבצע לא בכפר המכביה. הוא מתבצע בין מוסקבה, טהרן, קהיר, דמשק, ביירות, ורצועת עזה. שם הוא פועל בצורה חלקה ויעילה.    

Print Friendly, PDF & Email