שוחרר אלן ג'ונסטון איש ה-BBC. גלעד שליט שוב נשאר שבוי מאחור. רוב מגעים לגבי שחרור שליט מתבצעים על ידי גורמים שאינם קשורים לממשלה או למערכת הביטחון.

תיקדבקה אלן 'גונסטון כתב ה-BBC שהוחזק למעלה מ-3 חודשים בשבי כבן ערובה על ידי הצבא האיסלמי-אל קעידה פלסטין, שוחרר הבוקר, יום ד' 4.7, לאחר כמעט 3 שבועות של מצור שכוחות המעורבות המיוחדים של החמס הטילו על מתחם משפחת מונטאז דורמוש, בשכונת סברה בעיר עזה היכן שהוחזק. השחרור הושג לאחר מו"מ שנמשך כבר 3 ימים בין החמס ובין משפחת דורמוש. במסגרת ההסכם שיחררו אחר חצות החמס ואנשי הצבא המוסלמי את בני הערובה משני הצדדים שהוחזקו על ידיהם, בתוכם שני בני משפחת דורמוש שנחטפו על ידי החמס. הצבא האיסלמי שיחרר 9 אנשי הכוחות המיוחדים של החמס שחטף. לאחר מכן שוחרר אלן ג'ונסטון. בעזה נערך טכס חגיגי בו נמסרה לו מדלייה על ידי ראש ממשלת פלסטין-עזה איסמעיל הנייה, שהניח על צווארו של המשוחרר, את דגל פלסטין, כאשר לידו של ג'ונסטון עומד מחמוד א-זאהר, האיש בצמרת החמס המקורב ביותר לחוגי אל קעידה. אלן ג'ונסטון שנראה חיוור מאוד, אמר כי מצבו טוב, אולם כי הוא פחד מאוד והתנאים בהם הוא הוחזק היו קשים מאוד. בטכס הוקראה ברכה ממנהיג החמס חלאד משעל מדמשק. איסמעיל הנייה הביע תיקווה כי אם ישראל תנהג בתבונה אפשר יהיה להגיע גם לשחרורו של חייל צה"ל החטוף גלעד שליט. המקורות הצבאיים של תיקדבקה: חלאד משעל אמר בימים האחרונים לנציגים אירופאים שנפגשו אתו בדמשק, כי גלעד שליט הייה במשך שנה שלמה נכס חשוב בידי החמס. עתה לאחר ניצחון החמס ברצועה, הפך גלעד שליט להיות לנטל לחמס.
המקורות של תיקדבקה: אין ספק כי המדובר בהישג בינלאומי גדול של החמס, ובצעד הגדול הראשון שנעשה לקראת הכרת שלטון החמס על ידי האירופאים, ובראשן בריטניה. תיקדבקה פרסם כבר ביום ה' 28.6, כי טוני בלייר, שהתמנה להיות שליח הקוורטט למזרח התיכון הבטיח לנשיא רוסיה ולדמיר פוטין, כי הוא יקיים מגעים עם החמס. דברים אלה, וגם המגעים החשאיים שמצרים מקיימת עם ראשי החמס בעזה ובדמשק, דחפו את החמס להמשיך במצור על משפחת מונטאז דורמוש, במטרה להביא לשחרורו של ג'ונסטון. ראשי החמס הבינו בימים האחרונים כי אם הם ישיגו את שחרורו של ג'ונסטון, בעוד בריטניה נאבקת ברשתות טרור הפועלות בעריה המרכזיות, וישראל איננה מקבלת את תנאיו לשחרורו של גלעד שליט, וגובר הלחץ הציבור על הממשלה להיכנס למו"מ עם החמס ולשחרר אסירים תמורת גלעד שליט, הדבר ייתן בידיהם את המפתח להכרה בינלאומית ולהסרת המצור המדיני והכלכלי מעליהם. בהקשר זה צריך להבין גם את דבריו של חלאד משעל לנציגים האירופאים בדמשק כי כי גלעד שליט הפך להיות לנטל על החמס. חלאד משעל, וגם אישים אחרים מהחמס, אומרים בשבועיים האחרונים בחשאי לנציגים שונים שאתם הם נפגשים, חלקם הגדול מנורווגיה, כי ממשלת אהוד אולמרט מתנהגת בטיפשות ובעקשנות בלתי מובנת לגבי גלעד שליט, וכי אפשר היה להגיע מזמן להסכם על שחרורו. החמס מוכן עתה לקבל תמורתו רק כמה מאות בודדות של אסירים, אנשי החמס, המוחזקים על ידי ישראל. אין ספק כי הצלחת שחרורו של ג'ונסטון ביום ד' 4.7 בבוקר, תחיש עתה את המגעים הבלתי רשמים שמנהלים גורמים אירופאים בעניינו של חייל צה"ל החטוף, מגעים בהם ממשלת ישראל והממונה מטעמה על המאמצים לשחרורו של גלעד שליט, עופר דקל, אינם משתתפים. צריך לשים לב גם לדבריו של אלן ג'ונסטון עצמו. כאשר שאלו אותו מיד לאחר השחרור מי היו האנשים שחטפו אותו? הוא אמר: זו הייתה קבוצה קטנה של אנשי ג'יהאד שישראל והפלסטינים לא היו מעניינים אותם. כל מה שהם רצו, בגלל סיבה זו או אחרת הוא לתקוע סכין בגבה של בריטניה. כאן קולו של ג'ונסטון נקטע בבת אחת וקולות במבטא בריטי אמרו: עלינו לזוז הלאה. ציטוט:
It was a small group with a jihadi agenda who were not really interested in Israel and Palestinians but wanted to get their knife into Britain for some reason. His answer was quickly cut of by British voices saying: we must get on.

Print Friendly, PDF & Email