שורה של מדינאים ואנשי צבא בכירים לשעבר אמריקנים לנשיא ג'ו ביידן: רק פעולות צבאיות תמנענה את התקדמות איראן לעבר פצצה גרעינית

שורה של מדינאים ואנשי צבא בכירים לשעבר אמריקנים פרסמה, ביום שישי 17.12, קריאה פומבית  לנשיא ג'ו ביידן, לזנוח בשלב זה של המשא ומתן הגרעיני עם איראן את האופציה הדיפלומטית,  וליזום שורה של פעולות צבאיות מוגבלות נגד התוכנית הגרעינית האיראנית, כדי לעצור התקדמותה לעבר פצצה גרעינית.
זו פעם ראשונה שמתפרסמת קריאה פומבית כזו בארצות הברית.
בין החתומים על קריאה כזו, האוורד ברמן Howard Berman, לשעבר יו"ר וועדת החוץ של בית הנבחרים האמריקני. מישל פורנוי Michèle Flournoy, לשעבר סגנית שר ההגנה האמריקני.
ג'איין הרמן Jane Harman, לשעבר חברה בכירה בוועדת המודיעין של הסנט. ליאון פנטה Leon Panetta, לשעבר שר ההגנה האמריקני וראש סוכנות הביון המרכזית ה-CIA. גנרל דיוויד פטראוס Gen. David Petraeus, לשעבר מפקד כוחות ארה"ב בעיראק ואפגניסטן, וראש סוכנות הביון המרכזית ה-CIA. דניס רוס Dennis B. Ross, לשעבר אחד מבכירי הדיפלומטים האמריקנים לנושאי המזרח התיכון. רוברט סטלוף Robert B. Satloff, כיום ראש המכון בוושינגטון למדיניות במזרח הקרוב.
החתומים על הקריאה אומרים, כי כדי להציל את המהלכים הדיפלומטיים המנסים לפתור את המשבר, הכרחי לבנות מחדש את הפחד האיראני שהמסלול ( הנוכחי של המו"מ, ) יביא לשימוש בכוח צבאי נגדה על ידי ארה"ב. האתגר היום הוא לחדש את אמינותה של וושינגטון בעיני טהרן.
עכשיו, כאשר ברור כי ההגדרה ש'כל האופציות על השולחן' אינה מספקת, אנו החותמים על הצהרה זו מאמינים  שממשל ביידן חייב לנקוט בצעדים שיסכנו את כל תוכנית הגרעין האיראנית.
החותמים על ההצהרה מוסיפים ואומרים, כי הצעדים האלה חייבים לכלול תרגילים צבאיים, שיבוצעו על ידי פיקוד מרכז האמריקני  U.S. Central Command, בתיאום עם בעלי הברית שלנו באזור. תרגילים אלה יפגינו בפני האיראניים מה צפוי להם באם הם ימשיכו בהתקדמות הגרעינית שלהם.  תרגילים אלה צריכים לכלול תקיפות מהאוויר של מטרות קרקעיות והשמדתן של סוללות הטילים האיראניים.
על ממשל ביידן, אומרים החותמים, לספק מיד לכל בעלי בירתה באזור אמצעי הגנה אשר יאפשרו להם לעמוד בפני כל פעולות תגמול איראניות.
מה שייתכן לא פחות חשוב הוא מילוי הבטחותיה של ארצות הברית להגיב בכוח צבאי על ההתקפות של מל"טי נפץ המבוצעות על ידי מליציות ( עיראקיות, )  על בסיס אל-טאנף al-Tanf בסוריה, השתלטות של האיראנים על אוניות סוחר, והרג של ימאים.  פעולות ( תגמול ) כאלה יכולות להוכיח לאיראניים עד כמה ההתחייבויות של ארצות הברית לגבי הגרעין האיראני אמינות.
ביום שישי 17.12, פרסם 'הוושינגטון פוסט' מאמר על המצב בו נמצאת תוכנית הגרעין האיראנית. המאמר המתבסס על מקורות מודיעין אמריקנים אומר, כי  במדיניות מול איראן על ממשל הנשיא ביידן לנקוט בארבעה צעדים בעלי משמעות צבאית  Possible Military Dimensions:  להביא את איראן להפסיק לייצר פלטות של מתכת גרעינית  uranium metal plates. פלטות כאלה יכולות להיות שימושיות אך ורק בבניית הליבה של פצצה גרעינית can be used only in the core of a nuclear bomb.
לגרום לכך, שמועצת המנהלים של הסוכנות לאנרגיה גרעינית בווינה IAEA, תקבל החלטה לפיה יש לנקוט בצעדים צבאיים נגד איראן באם היא לא תספק מיד פרטים מדויקים על שאריות הנשק הגרעיני שנמצאו על ידי פקחי האו"ם בשלושה אתרים גרעיניים סודיים איראניים.
המדובר בטורקוזאבד Turquzabad, כפר קטן בצפון איראן קרוב לים הכספי, בו גילו הפקחים מחסן גרעיני.
ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו חשף את קיומו של המחסן הגרעיני כבר לפני שלוש שנים ב-2018.
האתר השני הוא מחנה משמרות המהפכה האיראנים בוורמין Varamin, גם היא בצפון איראן. שם המחנה הוא 'מחנה האימם עלי' Imam Ali Garrison.
האתר השלישי בו נמצאו שרידי חומר נפץ גרעיני הוא  במריוון Marivan שבכורדיסטן הנמצאת במערב איראן. באתר הנושא את השם עבאדה Abadeh נערכו הניסויים העיקריים האיראניים בפיצוץ חומרי נפץ גרעיניים.
'הוושינגטוו פוסט' מדווח עוד, כי קיים אתר רביעי באיראן בו התגלו עקבות/שרידים של חומרי נפץ גרעיני, אולם המודיעין האמריקני הטיל על שם האתר ומיקומו איפול.
הפרסומים האלה באו על רקע תזוזה בעמדת ממשל הנשיא ביידן, אשר יש בה סימן פומבי ראשוו של הממשל שאיננה דוחה שימוש באופציה צבאית מול איראן.
ביום שישי 17.12, אמר מקור בכיר בבית הלבן, שסירב להזדהות,  בתדרוך מיוחד לעיתונאים, כי ארה"ב סבורה שזמן הפריצה של איראן לפצצת אטום – כוונתה לזמן שיידרש לטהרן לפתח מספיק אורניום מועשר כדי ליצור נשק גרעיני אחד, אם תחליט לעשות זאת – הוא 'קצר מאוד'. הגורם הוסיף ואמר, כי זמן הפריצה של איראן לפצצה אינו ברור במדויק, אך הוא העריך שמדובר בעניין של חודשים. 'זה מאוד קצר, זה קצר ברמה בלתי מתקבלת', אמר.
ביום שישי הופסקו זמנית השיחות בין איראן למעצמות על חידוש הסכם הגרעין בווינה, מבלי לקבוע זמן לחידושן.Print Friendly, PDF & Email