שורת פיגועים קשים לאורך הגבול עם מצרים. קרב עם מחבלים. נפגעו אוטובוסים ומכוניות פרטיות, רכב צבאי עלה מטען צד. המחבלים ירו טיל נ"ט ומרגמות

אוטובוס של אג''ד, בקו 392, שנסע לכיוון אילת ליד גבול ישראל-מצרים, שהוביל חיילים הותקף ביום ה' 18.8, בירי בכביש מס' 12 ליד אילת. יש בין 5 ל-6 חיילים פצועים. לפי ידיעות ראשונות מכונית עקבה אחר האוטובוס, וכאשר עצר, קפצו ממנה מחבלים לבושים בסרבלים כחולים ופתחו באש על האוטובוס. המחבלים פתחו באש על גם מכוניות פרטיות שעברו במקום. המכונית והמחבלים נמלטו ועתה מתנהל מצוד נרחב אחריהם.קיים חשש כבד כי המחבלים חדרו ממצרים, וכי הפעולה היא תגובה של אנשי, החמס אל קעידה והבדואים בסיני המשתפים אתם פעולה, ל'מבצע נשר', אשרהצבא המצרי עורך ברחבי סיני. קודם לכן, דיווחנו כי ביום ה', כי התרחבה הפעולה הצבאית המצרית מצפון סיני, אל חופי ותעלת סואץ.  להלן  הפרטים:
ביום השלישי ל'מבצע נשר' Operation Eagle של הצבא המצרי בסיני, ביום ה' 18.8, התרחבה הפעולה הצבאית מצפון סיני, לדרום-מערב אל חופי ותעלת סואץ והאזורים של חצי האי סיני הגובלים בים האדום.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי דוויזיה ממוכנת מצרית, שבדרך כלל מוצבת במחצית הדרומית של חצי האי, (הדוויזיה נקראת 'דוויזית האמצע', בגלל מיקומה, והיא מורכבת מיחידות מצריות שונות), נעה דרומה והחלה לפעול באזורי אבו רודס Abu Rudess, וראס סודאר Ras Sudar, הנמצאות 200 ק''מ צפונית לקהיר. מיד עם התחלת הפעולה נתקלו הכוחות המצריים בחוליות מבריחים של נשק ומהגרים בלתי חוקיים מאפריקה, ובקרבות שהתפתחו יש למבריחים כמה הרוגים ופצועים. נתפסו כמויות גדולות של נשק, כולל טילים, וחומרי נפץ.
המקורות שלנו מוסרים, כי בכך החלה פעולת הצבא המצרי נגד רשתות ההברחה של אל קעידה, ואיראן, אשר תחת החסות של תנועת האוניות באחד מנתיבי הספנות העמוסים ביותר בעולם, בו עוברת כ-10 אחוז מתנועת הסחורות העולמית, הקימו את אחת מרשתות הברחת הנשק הגדולות ביותר בעולם.
אל קעידה מבריח באמצעות רשת זו נשק לכל ארצות המזרח התיכון. איראן מבריחה באמצעות רשת זו נשק לחמס ברצועת עזה.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי רשת זו הפועלת מסודן בדרום, דרך תעלת סואץ, ועד אל עריש ורפיח בצפון סיני, היא אותה רשת המביאה כל שנה אל ארצות המזרח התיכון, ואל ישראל, עשרות אלפי מהגרים אפריקנים בלתי חוקיים. חיסול רשתות ההברחה האלה על ידי הצבא המצרי יכול להביא להפסקה זמנית בזרימה של מהגרים אלה.
העובדה, כי שם המבצע הוא 'מבצע נשר', על שם הנשר המופיע בסמלה של הרפובליקה המצרית, מצביע על כך כי הכת הצבאית המצרית רואה בו את המהלך הצבאי החשוב ביותר מאז עלתה לשלטון לפני שבעה חודשים בפברואר השנה.
המקורות הצבאיים שלנו מוסיפים, כי זה הוא גם המבצע הצבאי המצרי הגדול ביותר שנערך אי פעם בעיתות שלום בסיני ולאורך תעלת ומפרץ סואץ. סימן אחר לחשיבות המבצע הוא, כי הוא איננו מנוהל על ידי מפקדים מקומיים, אלא על ידי אגף המבצעים במטה הכללי בקהיר.
במקביל המשיכו ביום ד' וה' 18.8-17, שלושת הגדודים המצריים של הדווויזה המצרית הממוכנת מס' 18, שהובאו לצפון סיני מבסיסם באיסמעיליה, בפעולת הטיהור בצפון סיני. ביום ד' גילו הכוחות מאגרי נשק רבים, שחלקם הגדול היו מיועדים להעברה לרצועת עזה.
בעינו עומד האולטימאטום שהצבא המצרי הציב בפני החמס, להסגיר לידיו אל כל אנשי אל קעידה ותנועות מוסלמיות מצריות קיצוניות אחרות, שאנשיהם מצאו מקלט ברצועה, אחרת ייפתח הצבא המצרי בפעולה להרס כל מנהרות הברחת הנשק והסחורות מצפון סיני לעזה.
הסטייט דפרטמנט הודיע ביום ד' 17.8, כי הוא מוסיף את כל שבט דורמוש Dughmush clan מעזה, העומד בראש 'צבא האיסלם' Army of Islam, לרשימה העולמית האמריקנית של אנשי טרור, לאחר שהוברר כי השבט פועל ביחד עם אל קעידה.
זו הפעם הראשונה שהסטייט-דפרטמנט מכריז על שבט פלסטיני שלם כעל ארגון טרור.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי הקשר בין משפחת דורמוש, ובין אל קעידה, נמשך כבר לפחות כבר חמש שנים, החל מתחילת 2006. משפחת דורמוש החליטה ליצור קשרים עם אל קעידה מיד לאחר נסיגת ישראל מדרום רצועת עזה-גוש קטיף בספטמבר 2005. אז השתלטה משפחת דורמוש על חלק משכונת זייתון בעזה, והקימה שם מתחם מבוצר של צבא האיסלם.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי זה לא שיתוף הפעולה היחיד הקיים בין וושינגטון וקהיר ב'מבצע נשר'. גורמים מודיעיניים אמריקנים הפועלים במסגרת הכוח הרב לאומי בסיני ה-MFO, מספקים למצרים מידע מודיעיני על רשתות ההברחה וגורמי אל קעידה בסיני. מידע כזה מסופק למצרים גם על ידי המודיעין הצבאי הישראלי- אמ''ן.
 

Print Friendly, PDF & Email