שיגור הטיל האיראני לעבר החרמון הוא השיגור השני של טיל קרקע-קרקע איראני לעבר ישראל בחודשיים האחרונים

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי בגלל שיקולים מבצעיים חיל האוויר לא תקף, ביום ב'  21.1 לפנות בוקר, את המשגרים האיראניים מהם שוגר הטיל האיראני פאתח 110-דגם משופר, לעבר החרמון. 
לטיל יש טווח של כ-300 ק"מ והוא נושא ראש נפץ במשקל רבע טון.
כתוצאה מכך נוצר מצב, שבעוד שחיל האוויר תוקף מטרות איראניות וסוריות אחרות באזורים הקרובים לדמשק, המשגרים האיראנים לא נפגעו בכלל.

המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי מדובר במשגרי טילי פאתח 110, המוצבים דרומית לאל-קיסווא, מול רמת הגולן. את המשגרים האלה מאיישים אנשי יחידות הטילים של משמרות המהפכה האיראניים.
את הפקודה לשגר את הטיל נתן אישית, מפקד גדודי אל קודס האיראניים ומפקד חזיתות במזרח התיכון גנרל קאסם סוליימני, לאחר התייעצות שקיים עם אנשי המטה שלו. 
בהתייעצויות אלה הוחלט לאור התקיפות האוויריות ובטילי קרקע-קרקע  הישראליות של מטרות איראניות בסוריה, לשגר טיל אחד לעבר ישראל שמטרתו תהייה לבדוק את תגובת צה"ל.

המקורות שלנו מדווחים, כי השיקול המרכזי בהתייעצויות היה, כי כאשר חיל האוויר הישראלי תקף מטרות באזור דמשק בסוף חודש דצמבר (29.12), שיגרה איראן אז בפעם הראשונה טיל קרקע-קרקע אל מרכז ישראל. 
המקורות שלנו מדווחים, כי היה טיל מדגם פאג'ר 5 Fajr. 
צה"ל ומערכת הביטחון שלא רצו להסלים אז את המצב טענו אז כי מדובר בטיל נ"מ שנורה לעבר ישראל. אולם כבר אז האיראנים הודיעו, כי בפעם הבאה שחיל האוויר יבצע תקיפה נרחבת של מטרות בסוריה הם יגיבו בשיגור טיל לעבר החרמון. 
ביום א' 20.1 מימשו האיראניים את האיום שלהם.
עתה המתכננים הצבאיים של משמרות המהפכה האיראניים לומדים ומנתחים את תוצאות המתקפה הנרחבת של צה"ל. התגובה האיראנית תיקבע לפי המסקנות שהם יסיקו.
מאחר ומשגרי טילי הקרקע-קרקע האיראנים ששוגרו לישראל, גם בסוף דצמבר וגם השבוע לא נפגעו, מזווית ראייתם של האיראניים ההתנגשות הצבאית בין צה"ל למשמרות המהפכה האיראניים נמצאת עדיין בשלביה הראשוניים.

זו היא הסיבה מדוע מערכת הנ"מ הישראלית נמצאת עדיין בכוננות מלאה.
בהקשר זה צריך לציין את דבריו של מפקד משמרות המהפכה האיראנים הגנרל מוחמד עלי ג'פערי שאמר בשבוע שעבר בטהרן, ' כי איראן תגן על היועצים הצבאיים והציוד הצבאי שלה בסוריה לאור האיומים של ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו.'
מפקד משמרות המהפכה לא פירט באיזה צעדים איראן תנקוט ומתי.


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות