שיגור הטיל האיראני לעבר שגרירות ארה"ב בבגדאד, בא למרות שהנשיא טראמפ דחה בקשה סעודית לתקוף את החות'ים בתימן

האיום של נשיא ארצות דונלד טראמפ, מיום א' 19.5, להשמיד את איראן, לאחר שנודע על שיגור הטיל ממרכז בגדאד לעבר שגרירות ארצות הברית הנמצאת ב'אזור הירוק' בבגדאד-מרכז השלטון בעיראק, הוא יותר תשובה להצהרותיו של מפקד משמרות המהפכה הגנרל חטן סאלאמי Major General Hossein Salami שהסביר בשבת בטלוויזיה האיראנית את זווית הראייה שלו לגבי ההבדלים בין ארצות הברית ואיראן. לדבריו, 'הם (האמריקנים) לא רק מפחדים ממלחמה, אלא אין להם גם את רצון אליה', The difference between us and them is that they are afraid of war and don't have the will for it.

דבריו של סאלאמי היו תוצאה ישירה מהחלטה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אשר דחה בסוף השבוע דרישה שהעביר לו סאלמאן מלך סעודיה, כי ארצות הברית תתקוף אווירית את החות'ים בתימן, בתגובה על ההתקפה של רחפני נפץ על תחנות השאיבה של צינור הנפט המרכזי של סעודיה ב-14.5.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי מלך סעודיה אמר לנשיא טראמפ, כי ארצות הברית איננה יכולה להמשיך ולשתוק על ההתקפות האיראניות על מטרות נפט במפרץ, וכי ההתקפה של רחפני הנפץ על ידי החות'ים, שבאה יומיים בלבד (ב-14 במאי), לאחר ההתקפה על מכליות הנפט ליד נמל פוג'יירה ( 12 במאי),  נותנת לה אפשרות להגיב מבלי שתפעל ישירות נגד איראן.
אבל הנשיא דחה את פנייתו של מלך סעודיה מאחר והוא לא רצה להעמיק את מעורבותה של ארצות הברית במלחמה בתימן, בה היא ממילא מעורבת חלקית באמצעות אספקת מודיעין, פצצות ודלק למטוסים של ערב הסעודית ואיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE.

אולם האיפוק של הנשיא טראמפ ונכונותו לקיים מגעים עם האיראנים בשעה שהם תוקפים מטרות במפרץ ובמזרח התיכון, איננו מצליח להפסיק את ההתקפות האיראניות האלה.

כמו שההתקפה על מכליות הנפט לא נועדה להטביע אותן ונזהרה מלגרום להרוגים ולפצועים, וכפי שההתקפה על תחנות שאיבת הדלק לא נועדה להרוס אותן  אלא רק לגרום להן נזק קל, כתוצאה משריפה שפרצה באחת מהן, כך ירי הטיל ביום א' בלילה  בבגדאד לעבר שגרירות ארצות הברית לא נועד לפגוע במטרה זו. 
הוא נועד לאותת, כי אם איראן תחליט לתקוף מטרות אמריקניות בעיראק יש את היכולת והנכונות לבצע אותן. הטיל פגע בבניין ריק ליד השגרירות בו שכנו בעבר משרדי חברת ביטחון אמריקנית הפועלת בעיראק.
עצם העובדה, כי הטיל שוגר מממרכז העיר מאוניברסיטת בגדאד תקשה על וושינגטון לטעון כי המשגרים באו מתוך המליציות השיעיות העיראקיות הפרו-איראניות.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי המדיניות הזו של איראן, של תקיפה עקיפה של מטרות אמריקניות איננה מצטמצמת רק לארצות המפרץ, אלא היא גם ננקטת בסוריה מול ישראל.
הדיווחים והניתוחים בישראל לאחר ההתקפה הישראלית, בליל שישי 17.5, מדרום לדמשק באזור אל-קיסווא Al-Kiswah  היו מוגזמים.
מה שהתרחש באמת בשטח, היה ירי של כמה טילים בודדים לעבר מטרה צבאית קטנה שהאיראנים הביאו  למטה הדוויזיה הסורית מס' 1, כאשר הם נערכים להציב אותה מול מוצבי צה"ל ברמת הגולן.  המטרה נפגעה והושמדה.

השאלה היא כמה זמן המשחק הזה של ההתקפות 'נמוכות הפרופיל' האיראניות הזעירות האלה יוכל להימשך, ומה יהיו התנאים בוושינגטון, ריאד, אבו דאבי וירושלים, כאשר  כתוצאה מהפעולות האיראניות יהיו נפגעים ראשונים.     

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות