שיטת גרינבלט: משא ומתן אמריקני-ישראל-פלסטיני ללא צוותי מו"מ. יגיש למנהיגים תבשיל ביטחוני מוכן

שליחו המיוחד של הנשיא טראמפ למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט United States special envoy Jason Greenblatt, החל נוקט באחרונה שיטת מו"מ חדשה, שאף פעם לא נוסתה קודם לכן, במגעים האמריקנים=הישראלים-הפלסטינים.
גרינבלט החל לנהל כבר מו"מ בין הצדדים כאשר הוא מודיע לשניהם כי אין צורך להקים יותר צוותי מו"מ ישראליים ופלסטיניים, מאחר והוא עצמו ינהל אישית ינהל את המו"מ בין הצדדים.
מקורות אמריקנים וישראליים בוושינגטון המתמצאים במתרחש במגעים שמאחורי הקלעים במו"מ אומרים, כי גרינבלט החליט לנהל את המו'מ בעצמו, כאשר הוא כבר בחר את האישים בצד הישראלי ובצד הפלסטיני אתם הוא יעמוד מידי פעם בקשר כדי לקדם נושאים שיעלו במו"מ.
שיטה זו, אומרים המקורות, נועדה לשלוש מטרות:
1. לשמור על סודיות מרבית במגעים.
2.  קידום המהיר של המהלכים מבלי שגורמים צדדיים יוכלו להניח להם מכשולים.
3. עקיפת ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הרשות הפלסטינית  אבו מאזן במגעים הראשונים בין הצדדים. גרינבלט רוצה להשיג קודם כל את הסכמתם של דרגי הביניים אתם הוא יעמוד בקשר, לפני שהנושאים יובאו להכרעה סופית בדרג המדיני והפוליטי הגבוה ביותר.
המקורות הוסיפו ואמרו, כי גרינבלט החל כבר להפעיל את שיטת המו"מ החדשה שלו בשבוע שעבר  בימים ב' וג' כאשר נפגש בבריסל בוועידת המדינות התורמות לפלסטינים עם השר צחי הנגבי, ועם עוד שלשוה שרים פלסטיניים שנכחו בוועידה. תוכן השיחות נשמר בסוד.
מקור אמריקני בכיר אמר לתיקדבקה: גרינבלט השקיע זמן ומחשבה רבים בחודשיים האחרונים מאז ביקורו בישראל וברשות הפלסטינית  בשבוע השלישי של חודש מרס. את רוב זמנו הקדיש להכנת רשימות של אישים ופקידים ישראליים ופלסטיניים שאתם עליו לדבר כדי לקדם נושאים שונים. מקור אמריקני אחד הגדיר את המצב כך: 'גרינבלט יודע עכשיו בדיוק  עם מי הוא צריך לדבר, ועם מי עליו להימנע מלדבר אצל שני הצדדים'.
הנושא השני לו גרינבלט הקדיש את זמנו, הוא לימוד אינטנסיבי וניתוח של כל השגיאות ששר החוץ האמריקני בתקופת הנשיא אובמה, ג'ון קארי עשה כאשר טיפל במו"מ הישראלי-פלסטיני.
קארי היה שר החוץ האמריקני שהשקיע יותר מכל שר חוץ אמריקני אחר מאמצים בלתי נלאים לקדם את המו"מ המדיני בין שני הצדדים.
המקורות אמרו, כי גרינבלט, כבר החליט לחדש את המו"מ בין ישראל והפלסטינים מהנקודה בה הוא הופסק באפריל 2014.
הוא דחה את הדרישה הפומבית של ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן להתחיל את המו"מ מהנקודה הוא הופסק בתקופת ראש הממשלה אהוד אולמרט בשנת  2008. אולמרט הציע לאבו מאזן לקבל 93 אחוז משטחי יהודה ושומרון.
האיש היחיד בממשל טראמפ אתו גרינבלט מתייעץ ונעזר הוא קלונל כריס באומן  Col. Kris Bauman, יועצו החדש של הנשיא טראמפ לנושאי ישראל. באומן היה עוזרו של הגנרל האמריקני ג'ון אלן General John Allen, שמונה על ידי ממשל הנשיא אובמה להכין את התוכנית הביטחונית הישראלית-פלסטינית בתקופה בה ג'ון קארי ניהל את המו"מ.
עוד מוסרים המקורות כי גרינבלט איננו מייחס בשלב זה חשיבות מרובה לטכסים ולפגישות שיערכו מנהיגי ארצות הברית, ישראל, והפלסטינים. לדעתו, אפילו אם טראמפ, נתניהו ואבו מאזן ייפגשו בעת ביקורו של נשיא ארה"ב בישראל וברשות הפלסטינית, שיתקיים ב-23-22 למאי, לא תהייה בכך תרומה ממשית למו"מ.
ביום ג' 10.5, אמר ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי יהיה מוכן לפגוש את ראש ממשלת ישראל נתניהו, כחלק ממאמצי השלום של נשיא ארצות הברית…he was ready to meet Israel’s prime minister as part of the US president’s peace efforts.

Print Friendly, PDF & Email

14 תגובות עבור “שיטת גרינבלט: משא ומתן אמריקני-ישראל-פלסטיני ללא צוותי מו"מ. יגיש למנהיגים תבשיל ביטחוני מוכן

 • מאי 9, 2017 @ 23:46 at 23:46
  Permalink

  לא ידוע אם שליח של טראמפ מבין שהוא בנטיב שיהיה שורה של טעויות. כי קודם כל אין עם בשם פלשתינאים, אין אר ששמא פלשתינה. ה-PLO זה אירגון מחבלים אם קריא להשמיד מדינת ישראל ועם ישראל. כאיקרון הם לעולם לא יקירו בישראל ועמו.
  בימקום לבזבז זמן, צריך לפרק מסגד אל-אקצא שעומד במקום בית המיקדש ואת כל הכנסיות ומסגדים ולהכריז ירושלים כעיר בירה של ישראל.

 • מאי 10, 2017 @ 0:04 at 0:04
  Permalink

  עוד מתכון לכשלון. ממתי מדירים את ראש הממשלה מהמו"מ?

 • מאי 10, 2017 @ 0:35 at 0:35
  Permalink

  כל תסריט בו תהיה מדינה ערבית ריבונית ביו"ש הוא אסון. אוטונומיה- אולי. בכל מקרה כחלק משינוי הסטטוס קוו צריך להסדיר את זכות היהודים לתפילה בהר הבית

 • מאי 10, 2017 @ 1:00 at 1:00
  Permalink

  הצילו אותנו מכל היהודונים הללו !!!!!!!!!!!!!!!!! אם אנו והם לא רוצים שלום מה אכפת לארהב?? יש פה משהו עמוק יותר מאשר לעשות שלום . יש כאן ניסיון מוחלט להגיע לא להסדר סופי אל לחיסול סופי של מדינת ישראל במתכונתה היהודית

 • מאי 10, 2017 @ 7:18 at 7:18
  Permalink

  הוא יכול גם לנסות שיטה חדשה שלא נוסתה עד היום, כדי להפעיל מתקן לפרפטאום מובילה. בהזדמנות, הוא יכול לפנות אלי ולקבל את התוצאות מראש.

 • מאי 10, 2017 @ 15:32 at 15:32
  Permalink

  ג'ייסון צריך לבקש יפה מאבו מאזן לזרוק את הקוראן מהיד שלו ומיד.

 • מאי 10, 2017 @ 15:37 at 15:37
  Permalink

  מלחמה ושלום

 • מאי 10, 2017 @ 16:32 at 16:32
  Permalink

  אני מקווה שדב מבין שמקומם של הסונים האלה הוא הרחק ככל הניתן מישראל

 • מאי 10, 2017 @ 18:28 at 18:28
  Permalink

  עזבו שטויות לארדוגאן הטורקי יש תוכניות משלו!!!!
  ב 25 למאי החודש הזה מתחיל חג הרמדאן של המוסלמים!!!!
  מה אמר ארדוגאן הטורקי????
  1)כל יום שירושלים תחת כיבוש זה עלבון למוסלמים!!!!
  2) הוא קרא למיליוני מוסלמים לעלות לירושלים!!!!
  בקיצור בקרוב מאוד יעלו לירושלים עשרות אלפי טרוריסטים וישפך דם כמו מים,
  וכל העולם יהיה נגד ישראל ויהיה סיבה טובה למלחמה עם כל האיסלאם!!!!
  וכמובן מראש ממשלת ישראל נתניהו אין לי שום צפיות כי ביום המבחן הוא לא מתפקד!!!!

 • מאי 10, 2017 @ 19:45 at 19:45
  Permalink

  בוא נניח שכל מה שלא קרה עד היום יקרה אבו מאזן יסכים לתנאים והוא ונתניהו יחתמו הסכם שלום מה אז…
  1.אבו מאזן דוחה את הבחירות ברשות פעם אחר פעם מה שאימר שמבחינה דמוקרטית הוא לא מייצג אפילו לא את הרשות ובטח לא את חמס
  2. בוא נניח שכל הפלסטינים יסכימו בשלב זה לשלום מה יקרה אם בעוד 10 שנים הם ישנו את דעתם האם מישהו מעלה בדעתו שנוכל לקחת חזרה שטחים שנתננו להם או להזרים כמויות של חיילים מבלי לספוג גינויים גרועים בהרבה מאשר כיום
  3.מה יתן לנו ההסכם אם לגבי עזה הוא לא תקף זה כמו לעשות הסכם עם שותף אחד מתוך שתי שותפים
  4. האם בהסכם שלום יפה שכזה יותר ליהודים לעלות לירושלים או שהם ישארו תחת הגדרה של קופים וחזירים
  למי שיש תשובות ברורות אני שומע

  • מאי 14, 2017 @ 14:11 at 14:11
   Permalink

   1. אכן אבו-מאזן יצטרך להחזיר את השליטה על עזה וזה קלף חזק שבידי ישראל, שינוי אמנת החמאס מראה שקורים דברים בעזה שהם לא רק שיגור רקטות וסבבי מלחמה. נחכה ונראה. ישראל לא זקוקה לדמוקרטיה בפלסטין כדי להגיע עימה לפשרה מדינית, בדיוק כמו שהיא לא הייתה צריכה במצרים, בירדן, ובעוד מקומות שיש לה קשרים איתם
   2. מה הכוונה ישנו את דעתם? בשביל זה יש צבא, בכל תרחיש נראה לעין פלסטיין תהיה מדינה חלשה מישראל בדורות הקרובים, חוץ מזה ישראל יכולה להבטיח אותה צבאית בעזרת התעקשות על נוכחות צבאית בבקעת הירדן, תחנות התראה, שליטה במרחב האווירי , פירוז ועוד. סביר להניח כי ביטול ההתעסקות של צה"ל בשליטה צבאית על פלסטינים ואבטחת התנחלויות תהפוך אותו לצבא יותר חזק

 • מאי 11, 2017 @ 14:26 at 14:26
  Permalink

  אז אפשר כבר להכריז על האינתיפאדה הבאה ,תמיד יש אינתיפאדה אחרי משא ומתן ,השאלה אם היא תפרוץ לפני או אחרי מלחמת העולם אולי אז סוףסוף נעיף אותם לירדן ואןלי כל הדרך הביתה לערב

 • מאי 13, 2017 @ 13:53 at 13:53
  Permalink

  הפתרון היחידי הוא לפצות את הערבים מיו"ש ולסייע להם להתישב בירדן.
  הם היו תושבי ירדן עד 1967 שם גרו, התפללו ודיברו את השפה הערבית.
  אחרי 50 שנה שטח שנלקח במלחמה שהם החלו בה, לא יוחזר.
  הגיע הזמן שנלמד מפוטין כיצד לבצע זאת.

 • מאי 13, 2017 @ 14:20 at 14:20
  Permalink

  ארה"ב דורשת מישראל לממש את הברית ולשלם באדמה. [רוסיה ברמת הגולן מציעה לישראל ברית רופפת (כי איראן,חיזבאללה,סוריה ולבנון קודמים לנו) ושישראל תבעט בארה"ב]. ארה"ב דורשת מישראל לסגת מקרקעות ולהסכים להקמת מדינות פלשתיניות נוספות.

Comments are closed.