שיטת הטרור החדשה של החמס: פיגועים קטנים ותכופים. תאים קטנים של אנשי טרור שחדרו מסוריה ולבנון, שאינם מוכרים בשטח

המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה: בהתדרדרות נוספת של מצב הביטחון בכבישי הגדה המערבית, נפצעו בני זוג ישראליים שירה ומשה מורנו, כאשר אש נפתחה ביום ד' בלילה 1 לספטמבר על מכוניתם, ממכונית נוסעת, ליד צומת רימונים, מזרחית לרמאללה, באזור בנימין. עקב הירי התדרדרה המכונית לתהום כאשר הפצועים נמצאים בתוכה. השניים נמלטו מהמכונית ורק לאחר חיפושים נרחבים נמצאו שני בני הזוג הפצועים והועברו לבית חולים, כשמצבו של משה מורנו, שנפגע מהירי, קשה.
שיטת הפיגוע ליד צומת רימונים הייתה בדיוק אותה שיטה בו השתמשו מבצעי הפיגוע ליד צומת בני נעים בהר חברון, ביום ב' 30.8, בו נרצחו 4 מתושבי בית חגי. מכונית המפגעים עקפה את המכונית הישראלית בחשיכה ופתחה עליה באש.
אולם המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי בפיגוע בלילה אין המדובר באותה חולייה שפעלה בהר חברון, אלא בחולייה נוספת של החמס. הערכה היא כי בגדה המערבית מסתובבת עתה כמה חוליות מפגעים אשר תוך כדי ביצוע פיגועים מחפשות דרכים לחצות את הקו הירוק ולהעביר את הפיגועים לתוך שטח ישראל.
עוד מוסרים המקורות שלנו למלחמה בטרור, כי לצה"ל ולשירותי המודיעין והביטחון, אין קצה חוט שיוביל אותם אל מארגני או מבצעי הפיגועים עצמם.
ההנחה המודיעינית היא, כי החמס הצליח להחדיר לגדה המערבית, איש או כמה אנשי מבצעים בכירים של הארגון, מירדן, סוריה, או לבנון, שאינם קשורים לשום גוף מוכר של החמס, וכי אלה הקימו רשת, או כמה רשתות טרור המבצעות את הפיגועים. אנשים אלה אינם מוכרים לא לשירותי הביטחון הישראליים, ולא לשירותי הביטחון הפלסטינים.
המקורות של תיקדבקה מעריכים, כי עד אשר איש, או אנשים אלה יתפסו במקרה, או כאשר אחד מאנשי חוליות הביצוע של הפיגועים ייפגע, ייתפס, וייחקר, אין לכוחות הביטחון הישראליים תשובה לפיגועים אלה.
בינתיים, אנשי הטרור מנצלים את גורם ההפתעה, ונעים בכבישי הגדה באופן חופשי, מבלי שאיש עוצר אותם.
לכן הדרך היחידה לעצור עכשיו את הפיגועים האלה, היא להחזיר מיד את המחסומים לכבישי הגדה, אחרת מזהירים קצינים בכירים, הפיגועים רק יתגברו, ולבסוף יחצו את הקו הירוק. אולם הסיכוי שצה"ל ינקוט צעד כזה, אפסי, מאחר ולא ראש הממשלה בנימין נתניהו, לא שר הביטחון אהוד ברק, ולא הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי יתנו הוראה כזו, כל זמן שמתנהלות השיחות הישירות בין ישראל לפלסטינים בהשתתפותה של ארצות הברית
המקורות שלנו מוסרים, כי מאחר ומארגני הפיגועים יודעים זאת, הם מנצלים את חולשת צה"ל ואת ידיו הקשורות. מארגני הפיגועים הוציאו הוראה לרשת, או רשתות הטרור, לא להפסיק את הפיגועים עד אשר השיחות הישירות בין ישראל לפלסטינים לא תפסקנה.
במילים אחרות, החמס שם ללעג את הכרזתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא הורה לצה"ל לפעול נגד המחבלים ללא כל עכבות ושיקולים מדיניים. אבל מאחר וצה"ל והשב"כ מגששים באפלה, ובגדה המערבית אין אמצעים פיזיים שיעצרו, או יפריעו לתנועת המחבלים, הם נאלצים לפעול רק לפי השיקולים המדיניים של הדרג הפוליטי, שאינם מתחשבים בשיקולים המבצעיים.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי גל המעצרים שביצעו ביום ד' שירותי הביטחון הפלסטינים, ובו נעצרו כ-250 אנשי חמס בגדה המערבית, בייחוד בהר חברון, לא הביא למציאת קצה חוט לגבי זהות המפגעים, משום שהמעצרים בוצעו בקרב אנשים המוכרים כאנשי החמס בעיקר באזור חברון. שליש מהעצורים הם עצירים לשעבר שהשתחררו לא מזמן מבתי כלא ישראלים, או פלסטינים. שליש הם חברי ארגוני סטודנטים של החמס, ושליש הם פעילים באגודות שונות של החמס. בחקירת העצורים התברר, כי איש מהם איינו יודע, או מכיר, את ההתארגנויות המבצעות את גל הטרור.

Print Friendly, PDF & Email