שיירה צבאית סורית העבירה נשק כימי מאל-סאפירה לבסיס צבאי סורי בחמה

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי שיירה גדולה של צבא סוריה שמנתה למעלה מ-100 משאיות, העבירה ביום ב', וביום ג' 15.10 לפנות בוקר, כמויות גדולות של נשק כימי סורי, מבסיס הנשק הכימי הגדול ביותר של צבא סוריה באל-ספירה Al Safira, שליד חלב, אל הבסיס של צבא סוריה בעיר חמה. הבסיס בחמה נמצא במרחק של כ-160 ק''מ דרומית מאל ספירה.
המשאיות הצבאיות הסוריות, היו מכוסות בקפידה רבה בברזנטים עבים, במטרה שלווייניים צבאיים ומטוסי תצפית  זרים שעקבו אחריה לא יכלו לגלות את טיב המטענים שהיא נושאת.  כוחות גדולים סוריים אבטחו את השיירה.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי ההנחה היא שהשיירה נשאה אתה חלק מהנשק הכימי והטילים המיועדים לשגר אותו, שהיו עד עתה מאוחסנים בבונקרים של אל-סאפירה.
באל סאפריה יש טילי קרקע-קרקע מדגם סקאד C, וסקאד D, המסוגלים לשאת ראשי חץ כימיים.
זו פעם ראשונה במלחמה האזרחים בסוריה הנמשכת כבר למעלה משנתיים ומחצה, שכמות גדולה כזו של נשק כימי הוצאה מהבסיס הזה הנמצא מזרחית לחלב, או מכל בסיס נשק כימי אחר.
המורדים תמיד ניסו לכבוש את הבסיס, כדי להשתלט על הטילים ועל הנשק הכימי שבו, אולם אף פעם לא הצליחו להתקרב אליו, מעבר לכיבוש חלקים מהעיירה הסמוכה אל-סאפירה, שבעבר התגוררו בה אנשי הצבא הסורי שפעלו בבסיס ומשפחותיהם.
החל מהמחצית השנייה של שבוע שעבר, החלה קואליציה של מליציות מורדים סוריות שונות,  לנסות ולתקוף את הבסיס עוד פעם.
תגובת הנגד של הצבא הסורי הייתה חריפה, והיא כללה התקפות והפצצות של מטוסי ומסוקי קרב, שעצרו את התקדמות המורדים. התגובה החריפה הזו כפי שהתברר אחר כך לא הייתה מקרית.
הצבא הסורי ניצל את פעולות בלימת התקפות המורדים לפעולות להכשרת השטח למעבר השיירה של נשק כימי וטילים.
הצבא הסורי עבר למתקפה, כאשר הוא מטהר את הגבעות החולשות על אל-ספירה, ואת הדרכים המובילות לבסיס וממנו. רק לאחר השלמת הטיהור, יצאו המשאיות עם הנשק הכימי לדרכן ביום ב' אחה''צ.
מקורות מודיעין מערביים העוקבים אחר תנועות הנשק הכימי הסורי אומרים כי יכולות להיות  4 סיבות עיקריות לצעד הזה זה של אסד:
1. אסד חשש כי קיימת סכנה ממשית כי המורדים יצליחו לפרוץ לבסיס, והוא החליט לפנות חלק מהנשק הכימי.
2. ביום ב'  פרסמו פקידים בארגון לפירוק הנשק הכימי OPCW, שקיבל בשבוע שעבר את פרס נובל על פירוק הנשק הכימי, כי עד עתה הם הצליחו לבקר רק בחמשה אתרי נשק כימי, משום שיתר 15 האתרים המופיעים ברשימה שלהם נמצאים באזורים אליה הגישה איננה אפשרית בגלל הקרבות המתחוללים שם.
באשר אסד, שבימים האחרונים מקבל ציוניים גבוהים על שיתוף הפעולה שהוא מפגין בתחום הנשק הכימי, גם מהאמריקנים וגם מהרוסים, מרגיש מאוד בנוח עם התדמית החיובית שלפתע הוא זוכה לה בדעת הקהל העולמית, והוא רוצה לקדמה.
אם יתברר, כי הוא הצליח להוציא חלק מהנשק הכימי מהמתקן באל-ספירה ולהעבירו לחמה, שם יקל על פקחי האו''ם להגיע אליו, הוא יזכה בוודאי לנקודות נוספות במערכת יחסי הציבור שלו.
3. בניגוד לכך, קיימת אפשרות שונה לחלוטין והיא, כי אסד מתכונן לחלק בחמה את הנשק הכימי בין כמה שיירות קטנות יותר אשר יעבירו אותו הלאה למקומות מסתור חדשים.
4. אסד נערך להוציא את הנשק הכימי מחוץ לסוריה.   

 

Print Friendly, PDF & Email