שינוי דרמטי בוושינגטון: איראן תבנה פצצה גרעינית ב-2012. ארה"ב וישראל יתקפו באיראן

איראן יכולה לבנות פצצה גרעינית בעוד שנה, ואם טהרן תיקח במסלול פיתוח מהיר a faster track, האיראנים יכולים לבנות פצצה במשך שנת 2012, זאת בתנאי שיש להם מתקן העשרת אורניום סודי, עליו ארצות הברית וישראל אין מידע.
דברים אלה אמר שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה ביום ג' 20.12 לפנות בוקר לרשת CBS האמריקנית. בשינוי דרמטי של המדיניות  האמריקנית הוסיף פאנטה, כי בהתפתחות כזו ארצות הברית תמנע מאיראן מלהשיג נשק גרעיני, ואף רמז בפעם הראשונה כי ארצות הברית וישראל יכולות לתקוף את איראן בעת ובעונה אחת.
בתשובה לשאלה של כתב הרשת סקוט פיילי Scott Pelley, על הקשיים שהתקפה ישראלית על התוכנית הגרעינית האיראנית יכולה לגרום, רמז לדברי האזהרה של פאנטה מ-2.12 בפני מכון 'ברוקיגנס' כי על ארה''ב וישראל אסור לתקוף את התוכנית האיראנית משום שהתקפה כזו תעכב את התוכנית רק בשנה או שנתיים, אמר פאנטה, כי נשק גרעיני בידי איראן הוא קו אדום בשביל  ישראל וארה''ב, 'ואם נצטרך לעשות זאת (כלומר, פעולה  צבאית נגד התוכנית הגרעינית האיראנית) נטפל בכך'. ציטוט המקור:  Well, we share the same common concern. The United States does not want Iran to develop a nuclear weapon. That's a red line for us and that's a red line, obviously, for the Israelis. If we have to do it we will deal with it. פאנטה לא חזר והזכיר אפילו במילה אחת את אזהרותיו הקודמות על התוצאות המוגבלות של תקיפה כזו ועל התוצאות קשות של התקפה כזו על הכלכלה האמריקנית והעולמית.
שר ההגנה האמריקני הודה גם, כי למרות כל המאמצים האמריקנים לעצור את תוכנית הגרעין האיראנית, (סנקציות, בידוד מדיני, ופעולות חשאיות אמריקניות וישראליות), האיראנים (הצליחו) להגיע לנקודה בה יכולים להרכיב פצצה תוך שנה ואפילו פחות' ציטוט המקור:  Leon Panetta, said despite the efforts to disrupt the Iranian nuclear program, the Iranians have reached a point where they can assemble a bomb in a year or potentially less.
עד דברים אלה,  הייתה העמדה של נשיא ארה''ב באראק אובמה, כי הסנקציות הבינלאומיות והאמריקניות פועלות, וכי אם יהיה צורך יוטלו סנקציות נוספות על איראן, וכי זו הדרך היעילה ביותר להפסיק את התוכנית הגרעינית האיראנית.
פאנטה לא הזכיר בכלל אפשרות של הטלת סנקציות חמורות יותר, בייחוד על משק הנפט, ועל הבנק המהלכתי האיראני ה-CBI.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי דבריו של שר ההגנה האמריקני, באים לאחר פגישתם בת חצי השעה  בוושינגטון ביום שישי 16.12, של נשיא ארה''ב אובמה עם שר הביטחון הישראלי אהוד ברק, שיחה שהוקדשה כולה לנושא האיראני, ולאחר שבאותו יום במקביל, נפגש פאנטה באנקרה עם הצמרת המדינית והצבאית הטורקית. הפגישה של פאנטה עם הצמרת הטורקית התקיימה יום אחד בלבד לאחר שהצמרת הטורקית דנה באפשרות  שטורקיה תהייה מעורבות במלחמה בשתי חזיתות האיראנית והסורית.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מוסרים, כי בשתי הפגישות בוושינגטון ואנקרה, נידונה כבר ההערכה המודיעינית החדשה האמריקנית, כי איראן יכולה להרכיב פצצה גרעינית, כבר בחודשים הקרובים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים כי השינוי הדרמטי בעמדת ארצות הברית לגבי תקיפת התוכנית הגרעינית האמריקנית בולט בששה תחומים.
1. פאנטה הסיר מעל 'השולחן האמריקני' את כל הערכות המודיעין שקבעו כי איראן תוכל לבנות נשק גרעיני רק בעוד כ-3 עד 4 שנים, כלומר ב-2015 או 2016. עתה פאנטה קובע, כי איראן יכולה לבנות נשק גרעיני תוך כמה חודשים בלבד.
2.
  דבריו של פאנטה על מתקנים סודיים איראניים להעשרת אורניום, הם רמז ברור לכך כי בקרב קהילות המודיעין המערביות והמזרח תיכוניות  הולכת ומתחזקת הדעה, כי לאיראנים יש מתקנים כאלה, ובהם מתבצע פיתוח מהיר של התוכנית הגרעינית האיראנית.
3.
בניגוד לדברים שאמר כמה פעמים בחודש האחרון, לא חזר פאנטה על אזהרותיו לישראל שלא לתקוף את איראן. להיפך, הוא הציג את התקיפה האמריקנית והישראלית של תוכנית הגרעין, כמוצא היחיד, קרי-מלחמה של אין ברירה.
4. לאחר דבריו  של הנסיך הסעודי  טורקי אל פייסל מ-5.12 כי לאחר שסעודיה נכשלה לשכנע את ישראל ואיראן לפרק את נשק הגרעיני, אין לריאד ברירה אלא לפתח נשק גרעיני משלה, ולאחר שמנהיגי טורקיה הזהירו כמה פעמים את הנשיא אובמה,  'כי אם לאיראן יהיה נשק גרעיני, גם לטורקיה יהיה נשק כזה', וושינגטון יודעת כי הדרך היחידה למנוע עתה מרוץ חימוש גרעיני כזה במזרח התיכון שכבר החל, הוא לתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית ולהשמיד אותה.
5. תפיסת המל''ט-החמקן  האמריקני RQ-170 בידי האיראנים (4.12), הביאה את המתכננים הצבאיים והמודיעיניים האמריקנים לידי מסקנה, כי אי אפשר לעצור יותר את העימות הצבאי  בין ארה''ב לאיראן, ואם ארה''ב לא תנקוט אמצעים צבאיים, איראן ממלא תחריף את צעדיה שלה.
6.
מותו הפתאומי  של שליט צפון קוריאה קים ג'ונג איל  מהתקף לב בשבת  17.12, ועליית בנו הצעיר וחסר הניסיון קים ג'ונג און Kim Jong-un לשלטון, מגבירים את הסיכויים כי פיונגיאנג תגביר את מעורבותה בתוכניות הגרעין והטילים האיראניים. 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות