שינוי דרמטי במדיניות ארה"ב כלפי איראן. המודיעין האמריקני: איראן איננה מפתחת נשק גרעיני כבר 4 שנים. התמוטטה החזית הערבית נגד איראן.

המקורות בוושינגטון ובאיראן של תיקדבקה: בהתפתחות דרמטית, שפירושה חשיפת ישראל ישירות בפני הסכנה הגרעינית האיראנית, מבלי שיהיה לה גיבוי צבאי אמריקני, הודיעו, ביום ב' 3.12 בלילה, שני אישים בכירים ביותר בממשל בוש, כי הערכת המודיעין הלאומית האמריקנית החדשה ה- NIE, קובעת, כי איראן איננה מפתחת נשק גרעיני כבר כמעט 4 שנים, לאחר שהפסיקה לעשות זאת ב-2003, וכי היא רק מעשירה אורניום. לכן, קובעת הערכת המודיעין הלאומית האמריקנית, כי הדרך הטובה ביותר לטפל בתוכנית הגרעין האיראנית, היא באמצעות לחץ דיפלומטי. ההערכה האמריקנית קובעת עתה כי איראן איננה יכולה לגשת לפתח נשק גרעיני לפני 2010 או 2015. שני האישים האמריקנים אשר מסרו פרטים על העמדה האמריקנית החדשה הם היועץ לביטחון לאומי של הנשיא ג'ורג בוש סטיפן האדלי Stephen Hadley, וראש מנהל המודיעין האמריקני מייק מקקונל Director of National Intelligence Mike McConnell. המקורות שלו מוסרים, כי הלם, זעזוע, ובלבול מוחלט, שררו ביום ב' בלילה בחוגים מדיניים וצבאיים בירושלים, כאשר הידיעות הראשונות על התפנית האמריקנית הגיעו לישראל. פקידים וקציני מודיעין בכירים ביותר, התייחסו לידיעות אלה ולדבריהם של הבכירים האמריקנים חוסר אמון, והתגובות נעו בין, 'המדובר בטעות', 'הכתבים לא הבינו', לבין 'המדובר בהתפתחות מוזרה ביותר'. תגובות ישראליות אחרות קבעו: 'בזה האמריקנים הסירו מעל השולחן את האופציה הצבאית מול איראן'.
זו לא הייתה ההתמוטטות היחידה של העמדה האמריקנית, ויחד אתה העמדה הישראלית כלפי איראן ביום ב'. התמוטטות נוספת אירעה כאשר נשיא איראן הופיע יד ביד יחד עם מלך סעודיה עבדאללה, ושליט עומן הסולטן קבוס, בפתיחת וועידת 6 מדינות המפרץ ה-GCC, בדוחה בירת קטאר.החזית הערבית המתונה נגד איראן, שהבטיחו שר החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס, וראש הממשלה אהוד אולמרט, נמוגה, מול מצלמות הטלוויזיה, עוד בטרם קמה.
לכך צריך להוסיף עוד את ההתמוטטות של העמדה האמריקנית בלבנון, שם ארצות הברית, וגם צרפת, נאלצו להסכים לבחירתו הקרובה של מועמד פרו-סורי ופרו חיזבאללה לתפקיד נשיא לבנון.
המקורות של תיקדבקה אומרים כי העמדה האמריקנית החדשה כלפי איראן, נועדה כנראה לנסות להגיב או לכסות במהירות על שני כישלונות מרכזיים בימים האחרונים של ממשל ג'ורג בוש בנושא האיראני, וניסיון של הממשל ליישר קו עם ההתפתחויות בשטח.
ההתפתחות הראשונה התרחשה ביום שבת 1.12 בלונדון, שם נערכה פגישה ראשונה, וכנראה גם אחרונה, בין צוות המשא ומתן של איראן לנושא הגרעיני, בראשותו של האחראי האיראני החדש למו"מ סעיד ג'אלילי Saeed Jalili, וצוות המו"מ של האיחוד האירופאי, בראשותו של מתאם פעולות החוץ של האיחוד חאוויר סולנה.
'הניו יורק טיימס' מדווח ביום ב' 3.12, כי ג'אלילי אמר לצוות האירופאי ההמום, כי עליהם לשכוח את כל מה שהיה קודם לכן בשיחות עם איראן, משום שלא תהיינה יותר שום שיחות, מלבד המגעים המתקיימים בין איראן ובין הועדה לאנרגיה גרעינית שליד האו"ם בווינה ה-IAEA. איראן, הוסיף ג'אלילי, רואה את הנושא הגרעיני כנושא סגור, שאין צורך יותר לקיים עליו שום דיונים נוספים.
נוסף לכך אמר ג'אלילי, כי כל הדיונים וההצעות עליהם דנו עד היום אם איראן, עם המתאם הגרעיני האיראני הקודם עלי לאריג'ני, אינם קיימים יותר, ואיראן לא תקיים יותר דיונים עליהם.
כאשר חאוויר סולנה, אמר לג'אלילי, כי הוא חשב כי ההתכנסות הזו (בלונדון) נועדה להיות המשך, לדיונים שהתקיימו קודם לכן בנושא הגרעיני האיראני, ג'אלילי ענה לו בשתי מילים, לא בדיוק דיפלומטיות, 'אתה טועה'.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי דבריו בשבת 1.12, בסיום התכנסותם בפריס של נציגי חמשת החברות הקבועות במועצת הביטחון, וגרמניה, של האחראי על הנושא הגרעיני האיראני בסטייט דפרטמנט, תת שר החוץ ניקולס ברנס, כי עתה נפתחה הדרך להחרפת הסנקציות על איראן באו"ם, היא ניסיון לצבוע את המצב בצבעים אופטימיים, ולהראות כי התהליכים הדיפלומטים עדיין נמשכים. בדיוניים בפריס, הסכימו הנציגים הסינים, בפעם הראשונה לגשת לניסוח הצעה חדשה למועצת הביטחון, אולם לא אמרו אף מילה אחת באיזה סוג של סנקציות, או החרפה, הם יסכימו לתמוך.
מול דבריו של ברנס בפריס, עומדים דבריו של ג'אלילי בלונדון, לפיהם לאיראן כבר לא משנה מה תהייה החלטת מועצת הביטחון או כל גוף בינלאומי אחר, היא בכל תנאי ומצב, תמשיך בפיתוח התוכנית הגרעינית שלה.
ההתפתחות השנייה, הייתה העובדה כי החזית הערבית המתונה נגד איראן, שהייתה כביכול הנושא העיקרי של וועידת אנאפוליס, פשוט לא קמה.
במצב כזה, מעדיף הממשל, להקטין לפתע מערך הסכנה בתוכנית הגרעין האיראנית, ולומר כי אפשר לפתור בעיה זו באמצעים דיפלומטיים ולא צבאיים.

Print Friendly, PDF & Email