שינוי חד בעמדת ארה"ב לגבי צפון סוריה. חלק מהכוחות האמריקנים יישאר באזור. חיל האוויר האמריקני ימשיך להחזיק בבסיס אווירי

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ החליט, ביום ד' 23.10, (כבר יום ה' 24.10 לפי שעון ישראל),  כי לא כל החיילים האמריקנים יפונו מצפון סוריה, וכי באזור יישארו כוחות אמריקנים שהמטרה שלהם תהייה 'להרחיק את כוחות משטר אסד והכוחות האיראניים הרחק משדות הנפט (והגז)     to keep the Bashar al-Assad regime and Iranian forces away from the war-torn country’s oil fields.
כמו כן הממשל שוקל עכשיו גם להשאיר בידי חיל האוויר האמריקני בסיס אחד או אפילו שניים אוויריים בצפון סוריה.

אם אכן ארצות הברית לא תפנה אל כל הבסיסים האוויריים שבידיה בצפון סוריה, הדבר יאפשר למסוקי קרב ומל"טים אמריקניים חמושים  להמשיך לשמור על שליטה במרחב האווירי של צפון סוריה ובאזורי הגבול של סוריה עם עיראק.

דבר זה עלה ביום ד' 23.10, ביום שלם של עדויות שמסר בגבעת הקפיטול על המצב בצפון סוריה שליחו המיוחד של נשיא ארצות הברית לנושאי סוריה ג'יימס ג'אפרי James Jeffrey. ג'אפרי אמר, 'כי אנו דנים באפשרות להמשיך להחזיק באחד משני שדות תעופה שם'.  We do contemplate, I believe, maintaining one of our two airfields that are there.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי ממשל הנשיא טראמפ שוקל עתה להשאיר בידי חיל האוויר האמריקני את הבסיס האווירי  רמאלאן Rmellan, הנמצא באזור חאסקה מול החלק הצפוני של גבול סוריה עם עיראק, ואת הבסיס האווירי האמריקני הנמצא באל טאנף Al Tanf, הממוקם בנקודת מפגש הגבולות סוריה-עיראק-ירדן, ממנו אפשר לשלוט גם על שדות הנפט והגז הסוריים, וגם על אזורי הגבול הדרומיים של סוריה עם עיראק.
שני בסיסים אוויריים אלה יאפשרו לארצות הברית שליטה אווירית וצבאית על כל אזורי הגבול שבין סוריה לעיראק.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אחזקתם והפעלתם של שני בסיסי אוויר אלה תביא לכך כי בשטח בצפון סוריה יישארו לפחות כמה מאות אם לא כ-1,000 חיילי הכוחות המיוחדים האמריקנים אשר תפקידם יהיה להגן על בסיסים אלה ועל כלי הטייס שיופעלו מהם. כוח אמריקני זה ישמש גם לפעולות נגד גורמים של ISIS, אשר מנסים בימים האחרונים לחזור ולהתארגן לפעילות מלחמתית בשטח לאור הנסיגה האמריקנית מצפון סוריה.
בוושינגטון שוהה עכשיו משלחת צבאית של 'הצבא הסורי הדמוקרטי' ה-SDF, שבראשה עומד ראש הזרוע הפוליטית של הSDF הילחאם אחמד Ilhem Ahmed , המנסה לתאם את המשך הקשרים עם הצבא האמריקני לאור הנסיגה האמריקנית מהשטח.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מזווית הראייה הישראלית השינוי החד הזה בעמדותיו של הנשיא טראמפ עונה על חלק מהחששות שהובעו בימים האחרונים בצה"ל כי ארצות הברית פותחת את כל אזור גבול סוריה עם עיראק בפני איראן. גם העובדה שחיל האוויר האמריקני ימשיך להיות נוכח בשטח בצפון-מזרח סוריה תקל על פעולות חיל האוויר הישראלי באזורים אלה מול מטרות של איראן מושל חיזבאללה.     Print Friendly, PDF & Email