שירותי המודיעין הצרפתיים איבדו את היכולת להבדיל בין מודיעים לטרוריסטים

המקורות ללוחמת הטרור של תיקדבקה: כבר שלוש שנים מאז הפיגוע והרצח של מורים ותלמידים יהודיים ב-19 למרס, בבית הספר היהודי 'אוצר התורה' בטולוז, כל פעם שמתבצע פיגוע טרור בצרפת, מתברר כי הטרוריסט- מוחמד מראה Mohamed Merah- היה מוכר לשירותי הביטחון הצרפתיים.  יתרה מזאת: שירותי הביטחון הם שעמדו מאחורי נסיעותיו של מראה במזרח התיכון, כולל לישראל.
גם את הטרוריסט שתקף את המוזיאון היהודי בבריסל במאי 2014, ורצח שם מקומיים וזוג מבקרים ישראליים השירותים החשאיים הצרפתים הכירו היטב. עד כדי כך היכרותם אתו היתה הדוקה, עד אשר הם חיכו  לו על רציף האוטובוסים לשם הוא הגיע לאחר הרצח מבירת בלגיה.
אותו מצב התברר השנה ב-15  בינואר כאשר קבוצת אנשי טרור  תקפו את מערכת העיתון הצרפתי 'שארלי אבדו' Charlie Hebdo, ולאחר כמה ימים את הסופרמרקט היהודי  בפריס. שני אנשי הטרור  שתקפו את מערכת העיתון עמדו בקשר עם הטרוריסט שתקף את הסופרמרקט, ושלושתם היו מוכרים לשירותי הביטחון הצרפתיים. 
הטרוריסט הראשון בתולדות צרפת שערף רק לפני חודש את ראשו של מעבידו ותלה את ראשו על גדר מפעל גז בבעלות אמריקנית שניסה לפוצץ, גם כן היוה מוכר היטב לשירותי הביטחון והמודיעין הצרפתיים.
אותם הדברים אמורים שוב כמובן במקרה של הטרוריסט שניסה לבצע פיגוע המוני בליל שבת 21.8, ברכבת מאמסטרדם לפריס. גם הוא היה מוכר לשירותי המודיעין הצרפתיים, והם ידעו מיד במי המדובר.
מדובר באיוב קאחאזני Ayoub el-Qahzzani יליד מרוקו בן 26. האיש התגורר שנים רבות בספרד. ב-2014 נסע לסוריה וחזר משם לאחר זמן קצר. לאחר מכן עבר להתגורר בצרפת.
הבעות הצער והזעזוע בכל מעשה טרור של נשיא צרפת פרנסואה הולנד, הם תמיד במקום ונשמעים יפה. אבל למה הנשיא איננו מבצע את השינויים הדרושים בשירותי המודיעין שלו, כדי שבפעם הבאה שוב לא נשמע את הפזמון החוזר על עצמו 'כי הטרוריסט היה מוכר'? יותר טוב שימנעו את הפיגוע מאשר להכיר אותו אישית או בעקיפין.   
התשובה לכך ברורה: אין לא לנשיא צרפת, וכנראה לאף אחד בצרפת, כוח ויכולת להשתלט על המתרחש בשירותי המודיעין הצרפתיים, שכבר מזמן איבדו את יכולת ההבדלה בין מודיעים informer, לבין טרוריסטים פוטנציאלים.
זו הסיבה מדוע פיגוע הטרור הבא יתחרש בעוד זמן קצר מאוד.

 

Print Friendly, PDF & Email