flash90

שלב פלסטיני חדש: התנגשויות אזוריות מזוינות

מה שהתרחש ב-30 באוגוסט במחנה הפליטים בג'נין, שם כוח של צה''ל והימ''מ שבאו לעצור חשודים בטרור הותקפו באש חיה, במטעני חבלה, ביידוי אבנים ומוטת ברזל, ושבועיים לאחר מכן ביום א' 13.9 ערב ראש השנה תשע"ו, וביום ב' 14.9, על הר הבית, שם התחולל קרב של ממש על דלתות הכניסה למסגד אל אקצא, ורציחתו של אלכסנדר לבלוביץ', תושב ירושלים בן 64, בידיו אבנים, בדרום ירושלים, אלה הם פני האינתיפאדה מס' 3, או צעדי הפתיחה שלה.
את מקום פיגועי ההתאבדות (לפחות בינתיים), תתפוסנה מעכשיו, מה שמכונה בעגה הביטחונית המקצועית 'התנגשויות אזוריות מזוינות'.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי מדובר בקבוצות חמושים פלסטינים, שיכרתו ביניהן ברית מבצעית אד-הוק לביצוע מהלך-צבאי-טרור משותף-'מצ"ט' באזור מוגדר מראש. 
כך היה לפני שבועיים בג'נין, שם החמאס והג'יאהד האיסלמי עשו יד אחת כדי למנוע מצה''ל לפעולה באזור, וכך היה בחג ראש השנה בתחילת השבוע בירושלים, שם הפת''ח והחמאס עשו יד אחת בגלל 5 סיבות:
1. לטרפד את החג בירושלים-פעולה שהצליחה מאוד.
2. לעלות את רף ההתנקשות בין הפלסטינים לכוחות הביטחון הישראליים, על ידי שימוש באש חיה ובמטעני חבלה.
3. לחזק את השליטה שלהם בהר הבית, תוך חלוקת השליטה ביניהם על ההר.
4. למחות נגד האיסור שישראל הוציאה  על פעולות קבוצות  ה'מורביטון'-קבוצות גברים, או 'מורביטאת' קבוצות נשים, לפעול על ההר, ואשר יש להן שתי מטרות:
א. לשמור על הר הבית ועל המסגדים.
ב. לתקוף קבוצות יהודיים הבאים לביקור בהר הבית, או לרחובות הסמוכים לו. ביום א' וב' הותקפו שני צעירים יהודיים כאלה ונפצעו.
5. לאותת  לעבדאללה מלך ירדן, כי לא יצליח להחזיר לידיו את השליטה על הר הבית, בעיקר באמצעות תוכניתו להרחבת והכפלת משמרות הוואקף המוסלמי, שדרכו ירדן פועלת על  הר הבית.
מזווית הראייה של הפלסטינים המתקפה בירושלים הייתה מוצלחת מאוד:

  • היה זה שיתוף פעולה מבצעי ראשון מסוגו של הפת''ח והחמאס בירושלים. דבר המעיד על התרופפות אחיזתו של יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, במתרחש בו. מנקודה זו שיתוף פעולה זה יימשך ויתרחב.
  • ישראלי נהרג.

כוחות הביטחון הישראליים יכולים לזקוף לזכותם את העובדה, כי הודות למידע מודיעיני מוקדם מעולה שהשב"כ סיפק, על המיקום היכן מייצרים בעיר העתיקה בירושלים את מטעני הצינור, נמנע אסון גדול יותר, ויכלו להיות באירועים נפגעים ישראליים רבים.
אולם תמיד כדאי וצריך לזכור, כי הצלחה מודיעינית אחת איננה מבטיחה כי אחריה תבוא הצלחה דומה נוספת. המודיעין אף פעם איננו יודע את הכל.
גם ישראל וגם ירדן נאלצות עתה לנקוט צעדי עונשין שמטבעם רק יחריפו את המצב. 
המקורות הצבאיים וללוחמת  טרור של תיקדבקה מציינים, כי מעתה ידמו ההתנגשויות בין הישראליים לפלסטינים, להתנגשויות המתחוללות בשנים האחרונות בין ריכוזי אוכלוסייה בעלות צביון ודת שונים בכמה ממדינות ערב. במדינות הערביות היו אלה צעדים ראשונים לקראת קרבות של ממש בין אזורים וחלקי אוכלוסיה שונים.
התנגשויות בכפי שאירעו בחג בירושלים, יכולות להתפשט ולהתרחש מעתה לאזורים נוספים, ביהודה, בנימין, שומרון ומאוד יתכן גם באזורים בתוך ישראל בהן מתגוררת אוכלוסייה ערבית.
אם נרצה בכך או לא, אלה יהיו פנייה של האינתיפאדה החדשה-השלישית.
זו הסיבה מדוע הישיבה שמכנס ראש הממשלה בנימין נתניהו במוצאי החג, ובה ישתתפו שר הביטחון משה יעלון, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שרת המשפטים איילת שקד, שר התחבורה ישראל כץ, אנשי הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה וגורמי ביטחון-לא תפתור מאומה ולא תעצור את ההידרדרות.
המהלך של נתניהו לקדם חקיקה מהירה לקביעת עונשי מינימום למיידי אבנים וזורקי בקבוקי תבערה, הוא מאוחר. הפעולות הפלסטיניות כבר עברו שלב אחד או שניים מעבר לזריקת אבנים ובקבוקי תבערה.
נתניהו ויעלון גם הוציאו כבר מידיהם את הנשק המשפטי, כשאר נתנו את אישורם ב-29 ליוני  לשחרר את העציר המנהלי הפלסטיני חאדר עדנאן, ששבת רעב.
אי אפשר רגע אחד לבטל את ההחלטות המשפטיות, וברגע השני להיאחז בהן. מדיניות כזו משדרת לרחוב הפלסטיני בלבול וחולשה.    
על נתניהו ויעלון גם להודות, כי טעו כאשר ב-11 לאוגוסט, לפני חודש, הורו לשנות את הוראות הפתיחה באש של צה''ל וכוחות ביטחון אחרים.
על פי ההוראות החדשות, במידה והמחבל אינו מסכן את כוחות הביטחון במקום ומתרחק מהם – הירי אמור להתבצע באוויר ולא לכיוון גוף המחבל. מטרת השינוי הייתה לא להסלים את המצב המתוח בשטחי יהודה ושומרון ולא להעלות את מספר ההרוגים הפלסטיניים.
שינוי ההוראות פתח את הדרך לשלב הבא של ההידרדרות הביטחונית.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות