3 הנושאים בהם דנו טראמפ ונתניהו: הגרעין האיראני. תכנית השלום בין ישראל לפלסטינים. הנוכחות הצבאית האמריקנית בסוריה

המקורות של תיקדבקה  מדווחים, כי בפגישתם החמישית במשך השנה האחרונה, ביום שני 5.3, דנו נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בשלושה נושאים עיקריים:
1. המפגש הקרוב בברלין בין נציגים של הממשל האמריקני ומדינות אירופה המרכזיות- ביניהן בריטניה, צרפת, איטליה, וגרמניה, לדון בתיאום העמדות של ארצות הברית ואירופה לגבי השינויים שהנשיא טראמפ דורש להכניס בהסכם הגרעין עם איראן.
נראה כי מפגש זה יתקיים בגרמניה בעוד 10 ימים ב-15 למרץ.
כמה מהמנהיגים האירופאים ובראשם נשיא צרפת עמנואל מקרון מנסים לשכנע את ההנהגה האיראנית לבוא לקראת טראמפ ולהסכים להגבלת פיתוח וייצור הטילים הבליסטיים האיראנים, כאמצעי למנוע שינויים בהסכם הגרעין.
כמו כן מנסה מקרון ללחוץ על נשיא איראן חסן רוחאני להסכים למתן את המעורבות הצבאית האיראנית בסוריה ובתימן.
לשם כך הגיע ביום ב' לטהרן שר החוץ הצרפתי ז'אן-איווס לה דריאן Jean-Yves Le Drian.
כמה שעות לפני בואו לטהרן אמרו מקורות איראנים בכירים, כי איראן לא תדון עם שום גורם חיצוני לגבי פעולותיה באזור. עדיין לא לא ברור באם עמדה איראנית זו כוללת גם את נושא הטילים הבליסטיים.
2. הנושא השני בו דנו שני המנהיגים הייה תכנית השלום האמריקנית אשר צריכה לשמש בסיס להתחלה מחודשת של המו"מ המדיני בין ישראל והפלסטינים.
לפני ששני המנהיגים נכנסו לשיחות הדגיש הנשיא טראמפ, כי בהכרתו בירושלים כבירת ישראל ובהעברת השגרירות האמריקנית מתל-אביב לירושלים, (חנוכת השגריות החדשה  ב-14 למאי ), הוא הוריד את נושא ירושלים מעל שולחן המו"מ. אולם כאשר נשאל מה יתרחש אם הפלסטינים לא יסכימו לבוא למו"מ בגלל עמדותיו בשאלת ירושלים, הוא ענה ישר וללא היסוס: 'אז לא יהיה שלום'.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי בשיחה בין שני המנהיגים הציג נתניהו עמדה שונה לחלוטין.  הוא הציע לנשיא טראמפ שלא להגיש בכלל, בשלב זה את תכנית השלום, לא לישראל ולא לפלסטינים.
נתניהו הסביר לנשיא, כי בתנאים הנוכחים קרוב לוודאי שהפלסטינים יידחו מיד על הסף את תכנית השלום האמריקנית, ואם זה המצב למה לו כנשיא ארצות הברית להסתכן בכישלון.
הנשיא טראמפ ענה, כי הוא ישקול את דבריו של נתניהו.
3. המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי הנושא השלישי בשיחה, הייתה הנוכחות הצבאית האמריקנית בסוריה, מזרחית לנהר הפרת, לאורך גבולה של סוריה עם עיראק, והנוכחות הצבאית האמריקנית באזורי הכורדים בצפון סוריה. 
בניגוד לישראלים רבים שמרבים לדבר על כך שממשל טראמפ איננו מעורב במתרחש בסוריה, ראש הממשלה נתניהו סבור, כי נוכחות צבאית אמריקנית זו במזרח ובצפון סוריה, היא הערובה הטובה ביותר שישראל יכולה לקבל מוושינגטון כי היא לא תאפשר לאיראן להתבסס צבאית בסוריה.
נתניהו ביקש מהנשיא טראמפ לא רק להמשיך ולהחזיק את הכוחות האמריקנים באזורים אלה, אלא גם לתגבר אותם, לאור העובדה כי הכוחות הכורדים-מליצית ה-YPG הנלחמים לצד האמריקנים באזורים אלה, מתפנים מהם בימים האחרונים ונעים לעבר אפרין במערב סוריה, כדי להילחם בטורקים.
אין עדיין מידע מה היו תשובותיו של הנשיא טראמפ בנושא זה.

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות עבור “3 הנושאים בהם דנו טראמפ ונתניהו: הגרעין האיראני. תכנית השלום בין ישראל לפלסטינים. הנוכחות הצבאית האמריקנית בסוריה

 • מרץ 6, 2018 @ 6:16 at 6:16
  Permalink

  אין פרטים נוספים על תכנית השלום? דובר על מענה לבעיית הפליטים (דור שלישי שהאו"ם מנפיק להם תעודות) ועדיין לא ברור איך העברת השגרירות פותרת את הבעיה. בזמנו אהוד ברק רצה להשכיר את הכותל ל1000 שנה והם לא הסכימו. היום הפלסטינים באו בהצעה להפוך את ירושלים לסוג של וותיקן. מעין משפט שלמה.

  גל תגבור כוחות אמריקאי מלווה בחשיפה תקשורתית עצומה ונאום של הנשיא. היה מוטב אם נשמור על עמימות בנושא

  • מרץ 7, 2018 @ 19:03 at 19:03
   Permalink

   אני מציע דיון ציבורי אם לאשר או לא לאשר את העמימות.

 • מרץ 28, 2018 @ 16:06 at 16:06
  Permalink

  בכמה מדינות בעולם יש חיילים וצבא אמריקקי, לא רוסי. מלחמות נפט בנקים ואנחנו הסכו’’ם של המנוולים ששולחים ילדים במדים לתופת

Comments are closed.