שליח אמריקני בכיר באנקרה במאמץ למנוע התנגשות צבאית בים התיכון

ראש המודיעין האמריקני הלאומי ג'יימס קלאפר James Clapper  הגיע ביום שני 19.9 בפתאומיות לאנקרה, והחל מיד בשיחות עם ראשי הצבא ומוסד הביון הטורקי ה-MIT, וראשי משרד החוץ הטורקי. קודם לכן הכחישו מקורות טורקיים כי קלאפר נמצא בדרכו לטורקיה. מקורות ביטחון טורקיים אמרו, כי קלאפר בא לטורקיה לדון בהצבת המכ''ם האמריקני נגד טילים בדרום טורקיה, שהוא חלק מהמערך האמריקני להגנה מפני טילים איראניים, ובנושאי מודיעין הקשורים למלחמה המורדים הכורדים ה-PKK.
אולם המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים כי קלאפר, נשלח על ידי ממשל אובמה לאנקרה במאמץ אמריקני אחרון למנוע פריצת פעולות איבה בין הציים וחיילות האוויר של טורקיה, יוון, קפריסין, וישראל, במזרח הים התיכון.
נושא מרכזי אחר, לא פחות דחוף עבור וושינגטון, בו קלאפר יטפל, הוא נושא השיחות המדיניות בין הפלסטינים וישראל.
בידי ממשל אובמה נמצא מידע מודיעני המראה, כי הסיבה העיקרית לדחייתו של יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן את כל הצעות הפשרה שהוגשו לו על ידי ארה''ב, ישראל, והאירופאים, שכללו התגמשות רבה בעמדותיו של ראש הממשלה נתניהו בשאלת הגבולות, וההכרה הפלסטינית במדינה יהודית, הייתה שיחתו של אבו מאזן עם ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן ב-12 לספטמבר בקהיר.
לפי המידע המודיעיני ארדואן הוא הדוחף העיקרי מאחורי אבו מאזן להגיש את ההצעה הפלסטינית להתקבל כחברה באו''ם, כאשר ראש ממשלת טורקיה מבטיח לו, כי אם וושינגטון וישראל יקצצו בעזרה הכספית לפלסטינים, טורקיה תעמיד לרשותם את הכספים הדרושים לה.
מקורות מודיעין מערביים סבורים, כי זה לא היה מקרה, כי דווקא באותו יום (12 בספטמבר), זמן קצר לאחר פגישת ארדואן-אבו מאזן, דאגו מקורות מודיעין טורקיים להדליף לעיתונות הטורקית את האיום הצבאי המפורש ביותר נגד ישראל, ובו נאמר כי אוניות מלחמה טורקיות שכבר נמצאות בים התיכון, לא תאפשרנה לאוניות מלחמה ישראלית לחצות את גבול המים הטריטוריאליים הישראלים אל תוך הים התיכון, ובאם הן תעשנה זאת, האוניות הטורקיות ידאגו לשתק את מערכות הנשק שלהן.
מקורות המודיעין אומרים, כי האיום הטורקי נועד להראות לאבו מאזן עד איזה מרחק טורקיה מוכנה ללכת בעימות עם ישראל, ועם ארצות הברית המתנגדת לצעדים צבאיים טורקיים אלה, וכי הוא צריך לנקוט במדיניות דומה.
אבו מאזן, אומרים המקורות המערביים, נפל בפח של ארדואן, ואימץ את מדיניות העימות שלו עם וושינגטון וירושלים, כאשר הכריז ביום ה' 15.9 כי הפלסטינים הולכים למועצת הביטחון, למרות שאין להצעה זו שום סיכוי להתקבל.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מוסרים, כי האסטרטגיים של ממשל אובמה סבורים עתה, כי המפתח להגמשתו של אבו מאזן, מול הגמשתו של נתניהו, מצוי עתה בידי טאייפ ארדואן. כפי שהוא היה זה ששכנע אותו לנקוט במדיניות של התנגשות עם ארה''ב וישראל, הוא גם זה שיכול להוריד אותו מהדרך הזו.
זו הסיבה העיקרית מדוע מתאם המודיעין האמריקני ג'יימס קלאפר נשלח לאנקרה. מקורות בכירים בוושינגטון אומרים כי על קלאפר הוטל להבהיר לצמרת הצבאית, המדינית, והמודיעינית הטורקית, כי על טורקיה להפסיק את מדיניות העימות הצבאית שהיא מנהלת בים התיכון, להעביר מסר לאבו מאזן כי אנקרה תומכת עתה ביוזמה האמריקנית לחידוש השיחות בין הפלסטינים וישראל.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי קלאפר הגיע לאנקרה יום אחד בלבד  לפני פגישתם של הנשיא אובמה וראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן בניו יורק, ביום ג' 20.9. עצם שליחותו הבהולה לאנקרה מצביעה על כך כי האמריקנים מאותתים כי אנקרה צריכה לקבל עליה לבצע צעדים אלה עוד לפני שהפגישה בין אובמה וארדואן תתקיים. 
ושינגטון גם נזעקה מדבריו של שר החוץ הטורקי אחמאט דוואטולו ביום א' 18.9 בטלוויזיה הטורקית, בהם הוא הבטיח לצופים הטורקיים, כי המידע המודיעיני שייאסף על ידי המכ''ם המתקדם האמריקני שיוצב בטורקיה על המתרחש בנושא הטילים האיראניים, לא יועבר לידי ישראל. ציטוט המקור: The information gathered by a U.S. radar system to be stationed in Turkey's Malatya province as part of a NATO missile-shield project would not be shared with Israel. ג'יימס קלאפר יבהיר לטורקים כי אם זו באמת כוונתם המערכת האמרקיקנית לא תוכל להיות מוצבת בטורקיה משום שהיא מבוססת על רשת תחנות מכ''ם מתקדמות אמריקניות המפוזרות במזרח התיכון, בין השאר בנגב הישראלי, עול היכולת הישראלית ליירט טילים איראניים. 
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות