שליח של רוחאני מבקר בבית הכנסת בשיראז, ומשבח את כורש שעזר לבנות את ירושלים ובית המקדש

אם כי מדובר בחלק של מדיניות החיוכים המפורסמת של נשיא איראן חסן רוחאני לעולם המערבי, ובעיקר לארצות הברית, גם ביקורו, ביום ו' 1.5, של עוזר הנשיא לענייני המיעוטים בבית הכנסת של יהודי העיר שיראז, חג'ת אל-אסלאם עלי יוניסי Hojat- Islam Ali Yunessi, היה בלתי רגיל גם מבחינת העיתוי וגם מבחינת הדברים שנאמרו בו. עלי יונסי נחשב לאחד מאנשי הדת הנאמנים ביותר לרוחאני.
יונסי שיבח בביקור זה את היהודים ואת חיי הצוותא שלהם עם השכבות האחרות באיראן והאשים בצורה עקיפה את אנשי הדת הקיצונים באיראן, המלבים את אש העימות הדתי.
המקורות האיראניים של תיקדבקה מעריכים, כי הוא כנראה רמז למסע הדיכוי החדש נגד הבהאים באיראן. בימים אחרונים הקיצונים במשטר הורסים בשיטתיות את בית הקברות של הכת הבהאית בשיראז. צריך לציין כי הדת הבאהית צמחה בעיר זו לפני 150 שנים והריסת בית הקברות של אנשי הדת הזו, היא השיא במסע המתנהל  נגד הבהאים באיראן, כאשר כמעט כל מנהיגים נמצאים בכלא, הוצאו להורג, או ברחו מאיראן.
המקורות שלנו מעריכים, שלא רק עצם ביקורו של יונסי בבית הכנסת יגרור אחריו ביקורת חריפה של הפונדמנטליסים במשטר, בעיקר אנשי הדת התומכים במשמרות המהפכה, אלא חלק מהצהרותיו יזכה לגינוי חריף.
חג'ת אל-אסלאם עלי יונסי אמר בנאומו בבית הכנסת, שכל מה שכתוב בספר התורה על כורש הגדול Cyrus the Great 550-530 BCE, אומת ב-150 השנים האחרונים במחקרים היסטוריים וחפירות ארכיאולוגיות.
דברים אלה סותרים לגמרי את דבריו של מנהיג המהפכה השיעית באיראן האייטוללה רואללה ח'ומיני Ayatollah Ruhollah Khomeini,  שטען בזמנו כי התורה בה מחזיקים היום היהודים היא מזויפת ולכן יש בינה לבין הקוראן סתירות רבות. ח'ומיני נהג לכנות גם כסמל של דיקטטורה ודיכוי את כל המלכים שקדמו לחדירת האיסלאם באיראן.
ביום שישי, בא עוזרו הבכיר של נשיא איראן, ולא רק מאשר את אמיתות ספר התורה, אלא גם משבח את המלך האיראני הקדום. זה הוא מהפך בדרך המחשבה של ההנהגה האיראנית.
להפתעת רבים, ששמעו את הנאום ביית הכנסת בשיראז, או אלה שראו אותו בסרטי הווידיאו שהופצו לאחר ההופעה, יונסי דיבר בחום על העובדה כי כורש לא רק שחרר את היהודים, אלא עזר להם גם בבניה מחודשת של בית המקדש. ראוי לציין כי המשטר הדתי באיראן שינה מאז עלייתו לשלטון את שם "ירושלים" ומכנה אותה "בית המקדש".  
זו פעם ראשונה, בעשר השנים האחרונות, שאישיות בכירה בהנהגה האיראנית מבקרת בבית כנסת יהודי. זו גם פעם ראשונה שבכיר מסוג זה משבח את נאמנותם של היהודים באיראן. יונסי הדגיש בדבריו כי יש אנשים שבטעות מקשרים בין יהדות וציונות, בשעה שיש הרבה יהודים אנטי-ציונים.
לדברי המקורות האיראניים שלנו, הצהרה זו באה להרגיע את היהודים באיראן המודאגים מהצהרות חוזרות ונשנות של מנהיגי ישראל נגד המשטר באיראן. רשת הטלוויזיה האמריקנית  Voice of America שידרה השבוע אמירה מפיו של הרב עובדיה יוסף בה הוא מקלל את האיראנים ומאחל לחיסולם. שידור הצהרה זו הדאיג מאוד את יהודי איראן, אם כי היא נאמרה לפני שנים רבות.
שיקול נוסף של רוחאני בשליחת נציגו הבכיר לביקור בבית הכנסת הוא זכייה בנקודות אהדה בדעת הקהל היהודית בארה"ב לקראת חידוש הדיונים על הגרעין בימים הקרובים. איראן מייחסת חשיבות גדולה לביקור שעומדות לערוך בישראל, השבוע  ביום ד' 7.5, היועצת לביטחון לאומי של ארה''ב  סוזן רייס  Susan Rice, וראש המשלחת האמריקנית לשיחות הגרעין עם איראן וונדי שרמן Wendy Sherman, יחד עם בכירים נוספים בממשל האמריקאי.
נשות הצמרת האמריקנית מגיעות לישראל מתוך שתי מטרות:
1. לבדוק האם אפשר לשנות את עמדתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי ההסכם שעליו עומדת ארה''ב לחתום עם איראן, ואשר יאפשר לאיראן לקבל לגיטימציה והכרה בינלאומית בהיותה של איראן מדינת סף גרעינית, הוא הסכם גרוע המסכן את ביטחונה של ישראל, ושל מדינות אחרות בעולם.
2. אם אי אפשר יהיה לשכנע את נתניהו לשנות את עמדתו, האם וושינגטון תוכל לקבל ממנו ערבויות, כי ישראל לא תתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית, ותמוטט בכך את המהלך שהנשיא אובמה מוליך עם האיראנים.
בישראל בה, הנושאים הטפלים והלא רלבנטיים זוכים לתשומת לב מרובה, בעוד הנושאים החשובים באמת כמעט אינם מוזכרים, יתכן כי ביקורן של רייס ושרמן בישראל, לא יזכה אותן בכותרות.
לעומת זאת בטהרן ובצמרת האיראנית, שם מבינים היטב את חשיבות המכרעת של  הביקור של רייס ושרמן בירושלים לגבי מדיניות החיוכים של נשיא איראן, מוכנים להרחיק לכת עד להכרה בכורש ובעקיפין על זכותם של היהודים על ירושלים ובית המקדש, ולהודות בה בבית כנסת בשיראז. העיקר שההסכם הגרעיני עם ארצות הברית ייחתם, ותמנע תקיפה ישראלית על תוכנית הגרעין האיראנית.    

 

Print Friendly, PDF & Email