של מי היד הנסתרת מאחורי המהומות בעיראק בהן נהרגו כ-100 מפגינים וכ-4,000 נפצעו? הברית בין חמנאי, אל סאדר וסוליימני

קשה מאוד לדעת בדיוק את הסיבות להתפרצות גל המהומות בימים האחרונים בעיראק, מהומות בהן נהרגו כ-100 מפגינים וכ-4,000 נפצעו. כמו כן קשה מאוד לדעת מי בדיוק יורה על מי במהומות אלה, האם כל הנפגעים הם מירי של כוחות הביטחון העיראקיים, או חלקם מירי של צלפים אלמוניים שאיש איננו יודע בדיוק למי הם משתייכים.
בשבת 5.10, נהרגו רק בגדאד ארבעה אזרחים מאש צלפים.
הנקודה של 'צלפים אלמוניים' היא נקודה חשובה מאוד להבהרת השאלה מי עומד מאחורי מהומות הדמים האלה, מאחר ולפי כל הסימנים בשטח ישנם כמה גורמים, ולא גורם אחד, ששולח צלפים כאלה להפגנות, וזאת כדי להגביר את גובה הלהבות, דבר שכבר היום מסכן את מעמדה של הממשלה החלשה והרופפת של עדאל עבדל מהדי  Adel Abdel Mahdi.
ממשלה זו היא ממשלת פשרה שהוקמה לאחר תקופה ארוכה בה המפלגות העיראקיות לא יכלו להסכים ביניהם על הקמת ממשלה, ובתור שכזו היא איננה מסוגלת לנקוט מדיניות ברורה והחלטית כמעט בשום נושא, כולל בנושאי הביטחון והכלכלה העיקריים העומדים לפני עיראק.


זו היא אחת הסיבות מדוע המהומות האלה מתוארות כמחאה של המפגינים העיראקים נגד אוזלת ידה של הממשלה לפתור את בעיות העוני והאבטלה הקשות בעיראק, המגיעים לשיעור של 7.9 אחוז, ולמעלה מ-20 אחוז בקרב הצעירים העיראקיים, בעוד שכרבע מכלל 40 מיליון מתושבי המדינה חיים בדוחק כאשר הם מרוויחים בממוצע כ-2 דולר ליום.
סיבה נוספת להפגנות היא השחיתות שהיא תופעה כרונית המושרשת עמוק בכל המוסדות העיראקיים הממשלתיים והמקומיים, וספק אם יש גורם אחד בעיראק המסוגל לעקור אותה.

 
כל זה מתרחש במדינה שבשטחה נמצאים כרבע מכלל רזרבות הנפט הידועות בעולם, והמייצאת ביום למעלה מ-5 מיליון חביות נפט-מחצית מכמות הנפט שסעודיה מייצאת. כלומר, הפוטנציאל מהכנסות הנפט יכול היה להפוך את עיראק לאחת המדינות העשירות במזרח התיכון, באם רוב הכנסות האלה לא היו נעלמות בלברינט השחיתות הקיים במדינה זו.


אולם אם כל אלה הן סיבות מספיקות לפריצת המהומות, נראה כי יש להן כמה סיבות שונות אחרות, שהעיקרית שבהן הוא ניסיון איראני לחזק את עמדותיה של טהרן בעיראק.
המהומות החלו במחצית השנייה של חודש ספטמבר כאשר ראש הממשלה עדאל עבדל מהדי פיטר את הגנרל  עבדול וואהב אל-סאאדי  Abdul Wahhab al-Saadi, מי שהיה מפקד כוח המשימה העיראקי למלחמה בטרור Iraqi Counter-Terrorism Service, והעבירו לתפקיד במשרד ההגנה העיראקי.
כוח המשימה העיראקי למלחמה בטרור הוא הכוח המבצעי היחיד הגדול ביותר בצבא העיראקי.

  
עבדול וואהב אל-סאאדי, נחשב ברחוב העיראקי גיבור מלחמה, לאחר שהוא האיש שהצליח להכניע ולפרק את כוחות המדינה האיסלמית ISIS, ולשחרר מידיהם כ-50 אחוז משטחה של עיראק  שהיו תחת שלטונם.
אל-סאאדי גם נחשב אחד מאנשי הביטחון המרכזיים העיראקיים הנתפש בעיני הרחוב העיראקי כאיש ישר. איראן וראשי המליציות השיעיות העיראקיות הנתונות למרותה של טהרן תמיד ראו בו סכנה להשפעתן בבגדאד ובקרב הכוחות המזוינים העיראקים.


המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי זה לא היה מקרה שביחד עם העברתו של אל-סאאדי מתפקידו פרצו המהומות בעיראק, כאשר הן מתרכזות באזורים השייעים במדינה-מבגדאד דרומה. צפונית לבגדאד, באזורים בהן נמצאת אוכלוסייה סונית עיראקית אין מהומות.


קשה מאוד לקבוע בוודאות שאיראן היא שעומדת מאחורי המהומות האלה, אולם ממול קשה מאוד להתעלם מהעבודה, כי הערים המרכזיות בעיראק בהן המהומות מתחוללות, דרום בגדאד, אמארה Amara, דוואייניה Diwaniya, הילה Hilla ונסארייה Nasiriya, הן גם מרכזי הכוח של המליציות השיעיות העיראקיות הפרו-איראניות.
אפשר וצריך להניח, כי אם מפקדי מליציות אלה היו מקבלים הוראה מטהרן לדכא מהומות אלה הם היו מבצעים אותה. אולם טהרן לא הודיעה כי היא נגד המהומות וגם לא קראה להרגעתן.


לזאת יש להוסיף את ביקורו  המפתיע של איש הדת השיעי מוקטעדה אל-סאדר Muqtada Al Sadr ב-11 לספטמבר אצל מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי.
מוקטעדה אל סאדר השולט בסיעה הגדולה ביותר בפרלמנט העיראקי נחשב עד אז לאחד המתנגדים העירקיים של איראן בבגדאד. לפתע פתאום הוא מסכים להצטלם ביחד עם מנהיג איראן חמנאי, כאשר הוא יושב לידו בלשכתו על כיסא נמוך ממנו, כאשר לצידו נראה מפקד גדודי 'אל קודס' האיראניים וחזיתות איראן במזרח התיכון הגנרל קאסם סוליימני.
עד היום איש בעיראק איננו יודע מה היה טיבו של הביקור הזה ומה סוכם בו.
דבר אחד ברור. אם הגנרל קאסם סוליימני השתתף במפגש זה, נושאי דת לא עמדו במרכז המפגש הזה.
בשבת 5.10 לאחר כמה ימי מהומות, מוקטעדה אל סאדר קרא לעריכת בחירות כלליות חדשות בעיראק כדרך להביא לפתרון המשבר.
הערכה של המקורות של תיקדבקה היא, כי על עריכת בחירות כלליות חדשות בעיראק, הוחלט כבר במפגש בטהרן בין חמנאי, אל-סאדר וסוליימני.
בחירות כאלה יכולות להביא למצב בו התומכים של אל-סאדר ושל המליציות העיראקיות השיעיות הכפופות לאיראן  יקבלו רוב בפרלמנט העיראקי.
בהתפתחות כזו, כל הצווים שהוציא ראש ממשלת עיראק  עדאל עבדל מהדי בשבועות האחרונים לפיהם על המליציות השיעיות העיראקיות להתפרק ולהתמזג ביחידות הצבא העיראקי הסדיר יתבטלו והשפעת טהרן בבגדאד תגדל.    
Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות