שני אחראיים לפיגוע בדמוקרטיה: מפכ"ל המשטרה לשעבר אלשייך והיועץ המשפטי  מנדלבליט. אייך ממשלה שהוקמה על בסיס הטענות נגד נתניהו יכולה לחקור  את הסיבות להקמתה?

שרת הפנים אילת שקד מגדירה את הגילויים האחרונים, ביום ב' 7.2, בדבר האזנות הסתר של המשטרה באמצעות תוכנת הריגול פגסוס כ'רעידת אדמה' ו'כהידרדרות למשטרים אפלים'. 
נשיא המדינה יצחק הרצוג זועק 'אסור לנו לאבד את הדמוקרטיה'. במילים אחרות אנחנו כבר איבדנו אותה. מפכ"ל המשטרה רב ניצב קובי שבתאי פנה אל שר הפנים עומר בר לב שיקיים וועדת חקירה חיצונית בראשות שופט בניסיון לשקם  את דעת הציבור במשטרה. השר בר לב אמר כי הוא יפעל להקמת וועדת חקירה כזו.
עד יום א' בערב המשטרה טענה כי נעשה שימוש בתוכנת הריגול רק במקרה אחד, וכי מקרה זה לא יפריע להמשך משפטו של ראש הממשלה לשעבר ומנהיג 'הליכוד' בנימין נתניהו.
היה לילה ובא הבוקר של יום שני ואז מתברר, כי המשטרה ממשיכה לשקר.
הגילויים של העיתון 'כלכליסט' מראים, כי המשטרה השתמשה בתוכנת הריגול נגד עשרות אנשי ציבור, ראשי ערים, אנשי עסקים בכירים ומקורבים של משפחת נתניהו, כולל בניו יאיר ואבנר.
במילים אחרות, המשטרה עשתה שימוש חופשי בתוכנת הריגול כראות עיניה.
לא יתכן שהפרקליטות שמתפקידה לעקוב אחר החקירות ולומר למשטרה מה מותר ומה אסור לה, לא ידעה על מעשיה ומעלילה של משטרת ישראל. עצם העובדה שהיא שתקה ותמכה כל הזמן פומבי במשטרה הופכת אותה אשמה באותה מידה.
בראש הפירמידה הזו של הכנסת המערכת המשטרתית והמשפטית הישראלית לתוך עולם החושך ישנם שני אנשים אחראיים: מפכ"ל המשטרה לשעבר רוני אלשייך והיועץ המשפטי לממשלה לשעבר אביחי מנדלבליט.
המקרה של רוני אלשייך הוא חמור בהרבה, משום שטרם הגיעו למשטרה הוא מילא תפקיד של סגן ראש השב"כ. עובדה זו מעלה מיד את השאלה האם גם השב"כ השתמש בתוכנת הריגול הזו ובאיזה היקף.  
העובדה שהיועץ המשפטי לממשלה לשעבר אביחי מנדלבליט ידע, ואולי אפילו אישר את השימוש בתוכנה, יוצרת כאן תמונה מבהילה של משולש שילטוני המורכב מהמשטרה, השב"כ והפרקליטות, לעבור על החוק בצורה בוטה ולפעול ככל העולה על רוחם.
נקודה חשובה אחרת היא  שבמשך שנים קבוצה גדולה של שופטים עליונים לשעבר, אנשי משפט, מנהיגים פוליטיים מרכזיים ואנשי תקשורת טענו בתוקף רב כי ראש הממשלה  בנימין נתניהו מערער את סמכויות המערכת השיפוטית  והמשטרתית בישראל במטרה להימלט מהאשמות השוחד נגדו.
עכשיו מתברר, כי בנימין נתניהו צדק, וכי נערך אחריו מרדף מאורגן היטב  להפילו מהשלטון באמצעים פסולים.
מאחר וטיעונים אלה קבעו בשנים האחרונות בישראל את תוצאות הבחירות מדובר בפיגוע הקשה ביותר  שבוצע אי פעם בדמוקרטיה הישראלית.  כי אפילו אם הממשלה תקים וועדת חקירה כזו מתעוררת השאלה כיצד הממשלה שהוקמה על בסיס הטענות נגד נתניהו יכולה לחקור  את הסיבות להקמתה
ייקח שנים רבות לתקן את הנזקים הקשים האלה, וייקח שנים עוד יותר רבות לשקם את אמון הציבור הישראלי במערכות המשפטיות והמשטרתיות.   

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות