שני גייסות-אחד בתמיכה אווירית רוסית, ואחד בתמיכה אוויריות אמריקנית, בתנועת מלקחיים בעמק נהר הפרת, במטרה להשמיד את ISIS

וושינגטון ומוסקבה הגיע במשך סוף השבוע להסכם על יצירת תנועת מלקחיים צבאית שתשמיד את כוחות ISIS מעמק נהר הפרת, ותכבוש את הערים אבו קמאל Abu Kamal, ומייאדין Mayadin, שתי הערים האחרונות שנשארו בידי ISIS בסוריה.
לפי ההערכה המודיעינית באזור זה מתרכזים כ-10,000 לוחמים של ISIS.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי הבנה אמריקנית רוסית זו יוצרת עתה שתי אופנסיבות צבאיות: אחת של כוחות סוריים, חיזבאללה, ומליציות שיעיות פרו איראניות, הנתמכים על ידי חיל האוויר הרוסי.
אופנסיבה שניה היא של כוחות סוריים המשתייכים ל'צבא הסורי הדמוקרטי' SDF הנעים ביחד עם כוחות כורדיים-מיליציית ה-YPG, וכוחות של שבטי השמר הערביים  Arab Shammari Sanadid brigade, בחיפוי של חיל האוויר האמריקני.
המקורות שלנו מוסרים כי השבטים האלה קבלו את הסכמתה של סעודיה להשתתף במהלך הצבאי הזה.
הכוחות נעים בשני מסדרונות נפרדים.
הכוחות הסוריים-חיזבאללה-האיראניים- הרוסים נעים  במסדרון היוצא מהעיר ראס שולה Ash-Shula לאורך או במקביל לדרך המהירה מס' 20 M20 highway. כוחות אלה צריכים לכבוש את העיר דיר א-זור  ולטהר אותה ואת סביבותיה מלוחמי ISIS. לאחר מכן יפנו הכוחות האלה צפונית מזרחית לעבר העיר אבו קמאל Abu Kama, כשהם נעים לאורך הגדה המערבית של הפרת  
הכוחות הסוריים SDF, הכורדים והערביים-האמריקנים נעים במסדרון היוצא מהעיר הכורדית הצפונית חאסקה  Hasakah אל עבר נהר חאבור The Khabur River, אשר יובליו זורמים אל הפרת ( ראה מפה מצורפת). לאחר שיחצו את היובלים הם ינועו לאורך הגדה המזרחית של נהר הפרת לכיוון העיר אבו קמאל.
בכך שומרים הנשיאים דולנד טראמפ וולדימיר פוטין, את העיקרון אליו הגיעו האמריקנים והרוסים עוד בסוף 2015, כי כל האזור מזרחית לפרת הוא אזור אמריקני, ואילו כל הזשטח מערבית לנהר הפרת הוא אזור רוסי.  
מאחר והפעילויות של חיילות האוויר האמריקנים והרוסיים יתבצעו בזירות קרובות מאוד אחד לשני, יתרכזו המטה של  חדר המלחמה האמריקני של פיקוד מרכז CENCTOM בבגדאד, והמפקדה הרוסית בסוריה בבסיס המיימים Hmeimim Air Base שליד לטקיה בתיאום הפעולות, במטרה למנוע התנקשות בין שני חיילות האוויר והכוחות הנעים בשטח.
גם ארצות הברית וגם רוסיה הסכימו ביניהם לנטוש בינתיים את המושג של 'מניעת עימות' de-escalation  בו הם השתמשו עד עכשיו בהגדרה לגבי שיתוף הפעולה שלהם בסוריה, ועברו להשתמש במושג של 'מניעת התנגשות'  deconfliction.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי נותרו לפחות 3 נקודות עיקריות עליהן עדיין וושינגטון ומוסקבה לא הגיעו להסכם:
1. מי משני הכוחות יכבוש את שדות הנפט של דיר-אזור?  (ראו מפה נפרדת)  לשאלה זו חשיבות מכרעת, שכן מי שיחזיק בשדות הנפט הסוריים ירכז בידיו כוח כללי ואסטרטגי רב.
2. מי יכבוש את הערים  אבו קמאל Abu Kamal, ומייאדין Mayadin-הכוח הפרו רוסי, או הכוח הפרו-אמריקני?
3. מי משני הכוחות ישלוט באזור הגבול שבין סוריה לעיראק אליו שני הכוחות מתקדמים?
כל הנקודות האלה עליהן אין עדיין הסכמה-תשובה משאירות את האפשרות של התנגשות צבאית בין הכוחות הסוריים-חיזבאללה-איראן, ובין הכוחות של המורדים הסורים-הכורדים והערביים.

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות עבור “שני גייסות-אחד בתמיכה אווירית רוסית, ואחד בתמיכה אוויריות אמריקנית, בתנועת מלקחיים בעמק נהר הפרת, במטרה להשמיד את ISIS

 • ספט 11, 2017 @ 2:42 at 2:42
  Permalink

  וכשכל זה יגמר, הרוסים יתפנו לטפל בנו, זה ברור כשמש.
  כל השתיקה שלהם אחרי התקיפה האחרונה בסוריה, היא במטרה לקבל את הסכמות האמריקנים לפעולה נגד ISIS.

 • ספט 11, 2017 @ 2:49 at 2:49
  Permalink

  אם אין הסכמה ביניהן על 3 הנקודות החשובות והקריטיות שדובר בהן בכתבה, למה הסכימו הרוסים והסורים עם האמריקאים על תנועת המלקחיים, ועל כך שהכורדים יכבשו את האזור, במקום לכבוש אותו בעצמם ?
  והרי נראה שהם יכלו לעשות זאת די בקלות לאור נצחונותיהם האחרונים

 • ספט 11, 2017 @ 8:52 at 8:52
  Permalink

  ציטוט:
  "המקורות שלנו מוסרים כי השבטים האלה קבלו את הסכמתה של סעודיה להשתתף במהלך הצבאי הזה."

  המשפט הזה נשמע לי מוזר….
  הרי הסעודים והקטרים – במיוחד הסעודים –
  תמכו במורדים שהיו נגד באשאר אל אסאד……
  האם עכשיו הם "החליפו צד" ?!
  זה נראה ונשמע מוזר…..
  יום טוב לכולם !

 • ספט 11, 2017 @ 17:33 at 17:33
  Permalink

  למנוע התנקשות בין שני חיילות האוויר והכוחות הנעים בשטח האומנם? או הכוונה היתה התנגשות ולא התנקשות

 • ספט 12, 2017 @ 11:34 at 11:34
  Permalink

  "ונתן השם אלוקיך את כל האלות האלה על אויביך ועל שונאיך אשר רדפוך.
  ואתה תשוב ושמעת בקול השם, ועשית את כל מצוותיו אשר אנוכי מצווך היום".

  הקטע היומי מפרשת השבוע.

Comments are closed.