שני הכישלונות של צה"ל ומערכת הביטחון בירי טילי 'הגראד' על אילת

לצה''ל ולמערכת הביטחון היו שני כישלונות צורבים בהצלחת הגורמים הסלפיים הקשורים עם אל קעידה לשגר, ביום ד' 17.4, טילי 'גראד' לעבר אילת. הכישלון הראשון הגדול היה לא רק של מערכת 'כיפת ברזל', שאפילו לא הבחינה בטילים המתקרבים, אלא בכל מערך ההגנה של אילת. כיצד קרה שהאזעקות באילת החלו ליילל רק לאחר שהטילים התפוצצו?
במילים אחרות, אילת הייתה ביום ד' חשופה.

תופעה זו היא יותר ממביכה, לאחר שהרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ אמר באירועי יום העצמאות, 'כי חרבנו מושחזת מתמיד'. באילת החרב הזו אפילו לא הוצאה מנדנה.
בקושי עבר שבוע מאז ביקרה בקהיר ביום חמישי 11.4, משלחת צבאית ישראלית אשר נפגשה עם ראשי הצבא והמודיעין המצרי, כדי לסכם סופית את הצעדים המקבילים, אך לא המשותפים, של צה''ל וצבא מצרים לסכל את התוכניות של אל קעידה להנחית מתקפה רחבת ממדים על מטרות בדרום בישראל, וירי הטילים התרחש, למרות כל ההבטחות המצריות שהם ימנעו אותו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים,  כי המידע המודיעיני הראה כי התקפה זו תפתח בהפגזת אילת בטילים, ולכן הוצבה שם מערכת 'כיפת ברזל'. לאחר שחששו כי המידע הזה נועד להטעיה וירי הטילים יבוא מהרצועה, הוצבה סוללה נוספת של 'כיפת ברזל ליד אשקלון.
בדו שיח הצבאי-מודיעני-מדיני בין ירושלים וקהיר שנמשך מאז הוכרזה בישראל הכוננות בתחילת אפריל, הייתה מעורבת גם וושינגטון.
ישראל חזרה והזכירה לאמריקנים בשבועות האחרונים, כי אחד התנאים לסיומו של מבצע צה''ל 'עמוד ענן', לפני ששה חודשים בנובמבר 2012, היה שהאמריקנים יהיו מעורבים צבאית ישירות בחיסול הכוח של אל קעידה בסיני. אולם דבר זה אף פעם לא התגשם בעיקר בגלל התנגדות המצרית.
וושינגטון הפעילה לחץ על הדרגים הפוליטיים והצבאיים בקהיר שיפעלו נגד אל קעידה, אבל למרות שהמצרים ביצעו כמה פעולות צבאיות מוגבלות, לא בוצעה שום פעולה גדולה לעקור את אל קעידה ואת הסלפיים מהבסיסים שלהם בהרי מרכז סיני.
ביום ד' הודיעו המצרים כי הם מגבירים את הכוננות לאורך גבול ישראל-מצרים. הבעיה היא לא אזור הגבול אלא במרכז סיני, הנמצא רחוק מהגבול.
למרות שירי הטילים על אילת הראה כי הדו שיח האמריקני-ישראלי-מצרי על סיני נכשל,
המשיך ביום ד' המתאם המדיני של מערכת הביטחון אלוף (במיל.) עמוס גלעד לומר, 'כי הדבר החשוב ביותר עתה (לאחר ירי הטילים), הוא להמשיך בדיאלוג הביטחוני עם מצרים'. המקורות הצבאיים של תיקדבקה חשבו כנראה בטעות, כי הדבר החשוב ביותר הוא לעצור ירי נוסף של טילים או פשיטות טרור של אל קעידה המתוכננות אל תוך גבולות ישראל. אבל אם מערכת הביטחון וצה''ל חושבים כי הדו-שיח עם מצרים חשוב יותר, כל מה שיש לנו לצפות עתה הוא ירי טילים ופעולות טרור נוספות מסיני.
ביום ד' בבוקר עם ירי הטילים דיווחנו:
שלוש אזעקות נשמעו ביום ד' 17.4 באילת, כאשר העיר הותקפה ב-5 טילי 'גראד' שנורו מסיני. טיל אחד התפוצץ ליד שכונת מגורים. כבר ב-4 לאפריל היו המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה היחידים אשר דיווחו על מתיחות גדולה שוררת החל מתחיל אפריל בדרום ישראל, כולל בעיר אילת, לאחר שהגיע מידע מודיעני המצביע על כך כי כוחות של אל קעידה בסיני, השלימו את הכנותיהם לתקיפה גדולה, או תקיפה משולבת על כמה מטרות בנגב. סוללות 'כיפת ברזל', הוצבו ליד אשקלון ואילת. באשקלון הוצבה הסוללת נגד ירי של הסלפיים הקשורים עם אל קעידה מהרצועה, ואילו באילת הוצבה המערכת נגד ירי טילים מסיני. עדיין לא ברור באם המערכת הצליחה ליירט טילים שנורו על העיר. עוד מוסרים המקורות שלנו כי המדובר רק במהלך הפתיחה של התקפה אל קעידה, וכי בדרך נמצאות עוד התקפות נוספות.
למרות הכוננות נגד ירי טילים מסיני לאילת מאז 3 באפריל, הירי של חמישה טילי 'גראד' על אילת הפתיע את צה''ל. מערכת 'כיפת ברזל לא פעלה ולא יירטה את הטילים. תושבים באילת התלוננו כי האזעקות נשמעו בעיר רק לאחר שהטילים כבר התפוצצו.

שדה התעופה של אילת נסגר ביום ד' 17.4, לתנועת מטוסים. רק מטוסים החונים בשדה התעופה מורשים להמריא. אין נחיתות.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות