שני המתווכים העיקריים בין ארה"ב ואיראן, הם דיפלומט שוויצרי בכיר ונשיא עיראק. האם המסרים מגיעים אל מנהיג איראן האייטוללה חמנאי?

שני ערוצי הקשר החשאיים העיקריים של ממשל דונלד טראמפ להנהגה האיראנית בטהרן נשארו חסומים בסוף השבוע האחרון, לאחר שההנהגה האיראנית לא ענתה לאף אחת מהמסרים שהעבירו אליה האמריקנים בימים האחרונים. כך מוסרים בידיעה בלעדית המקורות המודיעיניים של תיקדבקה.
השתיקה האיראנית הזו היא אחת הסיבות להחלטה שהתקבלה בסוף השבוע האחרון לתגבר את הכוחות האמריקנים במפרץ, מאחר והדבר פורש בוושינגטון כניסיון איראני להרוויח זמן, לפני שיותחל בגל פיגועים חדש, או כדי לאפשר דיוניים נוספים בצמרת האיראנית באם להמשיך בפיגועים, ואם כן באיזה מטרות לפגוע.

המקורות שלנו מדווחים, כי ישנם מתווכים רבים המנסים ליצור קשר בין וושינגטון וטהרן, כמו למשל ראש ממשלת עיראק  עדיל עבדול מהדי  Adil Abdul-Mahdi, או שר החוץ של עומן יוסוף בין עלוואי Yusuf bin Alawi, לו יש וותק רב בתיווך בין וושינגטון וטהרן, אולם מדובר ביוזמות פרטיות ולא ביוזמה אמריקנית, או איראנית.

המקורות המודיעיניים שלנו מוסרים, כי שני הערוצים היחידים בהם ממשל הנשיא דונלד טראמפ משתמש במשבר הנוכחי, הם הערוץ השוויצרי, והערוץ הכורדי-עיראקי.
בראש הצוות השוויצרי עומד ארנולד היננינגר Arnold Henninger אחד הדיפלומטים הבכירים ביותר בשירות החוץ השוויצרי, ומי שמקיים את המגעים בין וושינגטון ובין טהרן כבר תקופה ארוכה. בראש הצוות העיראקי עומד נשיא עיראק בארהם סאלח Barham Salih לו ישנם קשרים טובים גם בוושינגטון וגם בטהרן.
בשבת 25.5, זמן קצר לפני שנשיא עיראק בארהם סאלח על למטוסו כדי לנסוע לסעודיה ולטורקיה, הגיע במפתיע לבגדאד שר החוץ האיראני מוחמד ג'אווד זריף ונפגש אתו לשיחה ארוכה.

המקורות של תיקדבקה מציינים, כי כל המגעים האלה נתקלים בבעיה מרכזית אחת.  שום גורם לא פוליטי ולא מודיעיני יודעים בוודאות לאיזה דרג איראני המסרים של שני המתווכים מגיעים.
מה שידוע הוא כי המסרים המועברים על ידי השליח השוויצרי מגיעים לדרג האיראני הקרוב יותר למנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי. ארנולד היננינגר משוחח בעיקר עם עלי אכבר וואלייטי Ali Akbar Velayati, הנחשב כיועצו המקורב של מנהיג איראן האייטוללה  עלי חמנאי בנושאי חוץ. 
אולם המקורות מציינים, כי איש בוושינגטון, או באיראן איננו יודע מה וואלייטי מעביר לידיעתו של חמנאי ומה לא.

הדרגים האיראניים הגבוהים ביותר אליהם המתווך העיראקי בארהם סאלח מגיע הם, או שר החוץ האיראני זריף, אולם בדרך כלל הוא משוחח בנושאי המשבר עם סגן שר החוץ האיראני עבאס ארקצ'י  Abbas Araghchi. האיראנים שומרים גם על עמימות בערוץ זה, כאשר רק חלק מהמסרים המועברים מגיעים לנשיא איראן חסן רוחאני, כאשר לא ברור באם המסרים עוברים הלאה אל לשכת המנהיג האייטוללה עלי חמנאי.  


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות