שני טילים שוגרו על ידי החמאס לעבר גוש דן. הטילים התפוצצו בים מול תל-אביב ומול פלמחים. לא הושמעה אזעקה ולא התבצע יירוט

שני טילים שוגרו, בשבת בבוקר 1.1.22, על ידי החמאס מרצועת עזה לעבר גוש דן כמה דקות לפני השעה 7:00 בבוקר. טיל אחד התפוצץ מול חופי תל-אביב בים, וטיל שני התפוצץ בים מול חוף פלמחים. הדי הפיצוצים נשמעו היטב בחלקים גדולים של גוש דן. 
לא הושמעה אזעקה ולא בוצע יירוט של הטילים.
צה"ל הודיע, כי 'זוהו שני שיגורים מרצועת עזה לים התיכון אשר נפלו מול חופי גוש דן. בהתאם למדיניות, לא הופעלה התרעה ולא בוצעו יירוטים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: ירי הטילים משאיר לפחות שלושה סימני שאלה עיקריים ללא הסבר.
1. מדוע החמאס שיגר טילים? גם אם מדובר בניסיון שיגור של החמאס לעבר הים שיצא מכלל שליטה, עצם העובדה שהטילים שוגרו צפונה מצביע על שיקול אחר של המשגרים. בניסויים קודמים של החמאס בירי לעבר הים הטילים אף פעם לא שוגרו צפונה.  גם מקורות בצה"ל אמרו, כי 'טענות החמאס אינן רלוונטיות'.
2. מדוע לא הושמעה בגוש דן אזעקה ומדוע לא בוצע יירוט של הטילים? גם אם המדיניות של צה"ל היא לא להשמיע אזעקה ולא ליירט טילים שאינם עומדים לפגוע בשטחים מיושבים, הרי הפעם הנסיבות הן שונות. כאשר החמאס משגר טילים לעבר גוש דן על צה"ל להזהיר את תושבי האזור וליירט את הטילים.
3. הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי קיים בשבת בצהרים שורה של דיוניים בהם נידונה השאלה האם על הצבא להגיב על ידי הטילים הזה. הכבדות והאיטיות בה צה"ל מתנהל לאחר שיגור הטילים  מראים כי ירי הטילים תפש את צה"ל בהפתעה וכי הוא בכלל לא היה מוכן להתפתחות כזו.
Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות