שני מנהיגים שנסוגו ברגע האחרון מלהכריז עצמאות: קרלס פוגד'מון בקטלוניה, ומסעוד ברזאני בכורדיסטן. שניהם הולכים למו"מ

בשתי ערים מרוחקות זו מזו כ-3,600 ק"מ בשתי קצוות הים התיכון, ברצלונה במערב, ואירביל במזרח התרחשו, ביום שלישי 10.10, שתי דרמות פוליטיות שיש להן משמעות אחידה.
שני מנהיגים של שני עמים שאינם קשורים זה עם זה ואין בניהם הרבה משותף, קרלס פוגד'מון  Carles Puigdemont  נשיא קטלוניה. ומסעוד בראזאני   Masoud Barzani נשיא האוטונומיה הכורדית  בצפון עיראק, נסוגו ברגע האחרון מהחלטותיהם ודבריהם הנמרצים על הכרזת עצמאות לארצותיהם והכריעו בעד פתיחת מו"מ עם ממשלות ובירות ארצותיהם.  
קרלס פוגד'מון הודיע בפרלמנט, כי לפני שהוא מכריז על עצמאות הוא יפתח במו"מ על עצמאות עם ממשלת מדריד. מסעוד בראזני הודיע למקורבים שלו, כי לפני שהוא מכריז על עצמאות הוא פותח במו"מ עם ממשלת בגדאד, בו הוא ינסה להשיג את מה שהוא הגדיר 'הבטחת הזכויות של החבל הכורדי' ensures the rights of the Kurdish region.
על נשיא קטלוניה פוגד'מון הופעל לחץ מצד האיחוד האירופאי ומספר מדינות אירופאיות, ובראשן צרפת, אשר הודיעו לו כי הן לא תכרנה בקטלוניה כמדינה עצמאית, וכי קטלוניה לא תוכל להתקבל כחברה באיחוד האירופאי.  גם שורה של חברות כלכליות שהמטות שלהן היו בברצלונה הודיעו כי הן נערכות לצאת ממנה במקרה ותוכרז עצמאות.
אולם את התפקיד העיקרי בדחיית הצהרת העצמאות מילאה התנגדותם של חלק גדול מתושבי קטלוניה-שיש טוענים שהם הרוב-להיפרד מספרד ולהכריז על עצמאות.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי באירביל המצב היה שונה. מי שהפעיל את הלחץ הכבד ביותר על הכורדים, ועל ראש ממשלת בגדאד חיידר אל-עבדאי לרדת מעל במת העימות ביניהם, היו האיראנים. טהרן שקודם לכן איימה בפעולה צבאית נגד הכורדים באם יכריזו על עצמאות, פעלה מאחורי הקלעים להרגעת הרוחות ולפתיחת מו"מ.
המקורות שלנו מוסרים, כי מו"מ עיראקי-כורדי יתחיל כבר בימים הקרובים בבגדאד.
המסקנה המתבקשת משני אירועים אלה היא אחת: גם ב-2017 עדיין עצמאות מדינית שתשנה גבולות, היא מטרה שקשה מאוד להשיגה, בלי תמיכה בינלאומית רחבה.  

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות עבור “שני מנהיגים שנסוגו ברגע האחרון מלהכריז עצמאות: קרלס פוגד'מון בקטלוניה, ומסעוד ברזאני בכורדיסטן. שניהם הולכים למו"מ

  • אוק 11, 2017 @ 18:20 at 18:20
    Permalink

    מתארגן משט למען עצמאות קטלניה שיוצא במוצאי החג מחיפה הרשמו המקום מועט

  • אוק 12, 2017 @ 0:24 at 0:24
    Permalink

    משט לטובת קטלוניה?! האם ידעתם שקטלוניה היא אנטישמית מאין כמוה ?! עיריית ברצלונה הכירה בפלסטינים וכינתה את ישראל. לא מגיע להם שום משט. שיירקבו.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות