שני מפקדי ארמיות מצריות בראש מתקפת 'פתח 2' על חמושים בסיני. נסגרו המעברים לרצועת עזה. כוננות בקרב כוחות ארה"ב וצה"ל המוצבים מול סיני

הצבא המצרי ייחל, ביום שישי 19.7 לפנות בוקר במבצע הגדול שלו, 'פתח 2' נגד חימושים סלפיים, אנשי אחים מוסלמים, חמס, וג'יהאד בסיני. בראש המבצע שני מפקדי הארמיות מס' 2 ומס' 3 המצריות.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי גנרל אחמד וופסי, מפקד הארמיה השנייה הקים חפ''ק באל עריש. גנרל אוסמה אסכר, מפקד הארמיה ה-3 הקים חפ''ק בעיירה הקטנה נחל Nakhal, שבמרכז סיני.
הצבא המצרי סגר את מעבר רפיח לעזה, והודיע לחמס, כי המעבר לא ייפתח עד לאחר סיום המבצע.
כוחות צה''ל לאורך גבולות מצרים ועזה הועמדו בכוננות, כמו כן הועמדו בכוננות כ-2,600 נחתים אמריקנים הנמצאים בים האדום על גבי שתי אוניות נחיתה, שהן גם נושאות מסוקים המשייטות מול חופי דרום סיני ומפרץ ותעלת סואץ.

מקורות בצבא מצרים מסרו, ביום חמישי 18.7, כי חייליו הרגו לפחות 10 לוחמים סלפים חמושים ביומיים האחרונים בצפון סיני.
קודם לכן דיווחו ביום ה' המקורות הצבאיים של תיקדבקה את הפרטים הבאים תחת הכותרת 'חמושים סלפיים בסיני חוסמים את הדרכים למעבר ניצנה ולמחנה הכוח הרב לאומי בסיני. הגבירו את קצב ההתקפות ל-30 ביום.'
מצב הביטחון בסיני ולאורך גבול ישראל מצרים, אותו מנסות קהיר וירושלים להסתיר, הוא הרבה יותר גרוע וקשה, מאשר הידיעות הספוראדיות המתפרסמות על התקפות בודדות של החמושים על עמדות צבא משטרה וצבא מצריות. כך מדווחים המקורות הצבאיים של תיקדבקה.
החמושים הסלפיים, ביניהם כמה מאות מלוחמים של האחים המולסמים, החמס והג'יאהד האיסלמי, ניתקו את הדרכים המובילות לשלוש נקודות אסטרטגיות בסיני.
1.
מעבר הסחורות בין ישראל למצרים בניצנה.
2. מחנה הכוח הרב לאומי ה-MFO באל ג'ורה שליד אל עריש.
3. מפעל המלט הגדול השייך לצבא מצרים, שהוא המפעל התעשייתי הגדול ביותר בסיני, וספק מקומות העבודה העיקרי באזור אל עריש.
בכך, החמושים חוסמים חלקית את תנועת מעבר הסחורות בין מצרים וישראל. הטילו מצור על כ-1,000 מחיילי הכוח הרב לאומי, ביניהם קצינים אמריקנים. כל מכונית המנסה להגיע למחנה או לצאת ממנו מותקפת בטילי נ''ט. החמושים גם פיזרו כרוזים האומרים כי הם אוסרים על העובדים המקומיים להגיע למקומות עבודתם אצל כוחות הביטחון המצריים והכוח הרב לאומי.
במקביל, העלו החמושים את מספר וקצב ההתקפות שלהם ל-30 ביום.
ביום ה' 18.7 לפנות בוקר הותקפה שוב תחנת משטרה באזור אל עריש בטילי נ''ט, וקצין מצרי אחד נהרג וחמישה חיילים מצריים נפצעו. החמושים נעים במהירות מנקודה לנקודה, כשהם נעים על מיני וואנים, עליהם נמצאים משגרי טילים, ומקלעים כבדים, או שהם מפעילים יחידות פשיטה של רוכבי אופנועים המצוידים במטולי אר.פי.ג'י.
למרות שהצבא המצרי מזרים כל הזמן, בהסכמת ישראל, תגבורות לאזור, כאשר רק ביום ד' 17.7, הגיעה לצפון סיני פלוגת טנקים מצריים נוספת שמנתה 13 טנקים, והצטרפה לכוח המצרי הגדול שבראשו עומד מפקד הארמיה השנייה המצרית הגנרל אחמד וופסי, לא רק שהצבא המצרי איננו פועל נגד החמושים, אלא כל יום שעובר, נוטש הצבא המצרי יותר ויותר עמדות ועמדות תצפית מבודדות, או כאלה שנמצאות באזורים בהם שליטת החמושים היא כמעט מוחלטת, ונסוג לעבר בניינים מבוצרים הנמצאים באזורים עירוניים במרחק קטן זה מזה.
המצרים אומרים לגורמים צבאיים אמריקנים וישראלים המנסים לברר, מתי הצבא המצרי יתחיל לפעול נגד החמושים, כי הם נמצאים עדיין במצב של תצפיות מודיעין והכנות, וכאשר אלה יסתיימו הפעולה המצרית תתחיל.
בינתיים הפעולה היחידה בה הצבא המצרי פועל, הן עריכת תצפיות אוויר, באמצעות מסוקי הקרב מדגם אפאצ'י, החונים בשדה התעופה של אל עריש, שהפך בסיס אווירי לכל דבר.
גם התיאורים של צבא מצרים על הריסת המנהרות ההברחה לרצועת עזה, והתמונות שהצבא מפיץ של דחפורים ההורסים את המנהרות, מטעות.
במקום להרוס את המנהרות, הצבא המצרי פשוט שיתק אותן, לאחר שקצינים מצריים הופיעו בבתי המשפחות בעלי המנהרות ואיימו לעצור אותן או לפגוע בהן, באם פעולת המנהרות תימשך. כתוצאה מאיומים אלה הפעילות במנהרות הופסקה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בעוד שהצבא המצרי מנהל מלחמת הגנה פסיבית מול החמושים, למרות שבקהיר מעריכים כי התקפות החמושים עומדות לעבור מסיני אל אזור תעלת סואץ ואל הערים המרכזיות במצרים,  מודאגים בצה''ל מהאפשרות כי החמושים בסיני יצליחו לחדור דרך גדרות הביטחון לאורך גבול מצרים, או רצועת עזה, ויבצעו פיגוע גדול במטרה צבאית או אזרחית בתוך ישראל.

 

Print Friendly, PDF & Email