שני פיגועי הירי בירושלים, בהם נרצחו 7 ונפצעו 5 ישראליים, מאותתים לנו כי נכנסנו לאינתיפאדה מס' 3. הפעם זו אינתיפאדת האקדחים או לחילופין אינתיפאדת הבודדים

שני פיגועי הירי בסוף השבוע בירושלים, בהם נרצחו 7  ונפצעו 5 ישראליים, מאותתים לנו כי נכנסנו לאינתיפאדה מס' 3. הפעם זו אינתיפאדת האקדחים או לחילופין אינתיפאדת הבודדים והיא שונה בהרבה משתי האינתיפאדות שקדמו לה.
באינתיפאדה הראשונה  הייתה לפלסטינים מפקדה שנקראה 'המפקדה המאוחדת'. השב"כ וצה"ל תקפו כל פעם את המפקדה עד שהיא חדלה לפעול דבר שהביא בסופו של דבר לסיום האינתיפאדה.
באינתיפאדה השנייה שהחלה בספטמבר 2015 והסתיימה באוקטובר 2016 ונקראה אינתיפאדת הסכינים כלא צה"ל את יאסר ערפאת במוקטעה ברמאללה וכבש מחדש את הערים המרכזיות בגדה המערבית.  לאינתיפאדה  השלישית-אינתיפאדת האקדחים אין לא מפקדה ולא מנהיג פלסטיני. זו אינתיפאדה של יחידים  המשתמשים בנשק חם תיקני ולא בנשק מאולתר מיצור מקומי כפי שהפלסטינים היו משתמשים בעבר כמו  מקלעי הקרל גוסטב. יש לשב"כ ולגופי המודיעין האחרים של ישראל קושי גדול לאתר ולזהות  את המחבלים היחידים העומדים לבצע פיגועים.
שתי סיבות מרכזיות נוספות המקשות על איתור המחבלים הן התפוררות האחיזה השלטונית של הרשות בערי הגדה והמשבר הכלכלי החריף בו הרשות והאוכלוסייה הפלסטינית נתונים.
הרשות הפלסטינית נסוגה בחודשים האחרונים מהמרכזים הנפיצים בגדה ובכך יצרה שטחים-איים של תוהו ובוהו בהם כל אחד עושה ופועל לפי רצונו. בכל שטחי הרשות קיים משבר כלכלי חריף- אינפלציה של עד למעלה מ-30 אחוז, וחוסר עבודה בשיעור של 40 אחוז.  הרחובות בערים והכפרים הפלסטיניים מלאים בצעירים ששונאים את הרשות ואין להם שום קרן אור או תיקווה. בשתי האינתיפאדות הקודמות מילאו הרשתות החברתיות הערביות תפקיד חשוב  בקידום פעולות טרור. הפעם הרשתות החברתיות אינן ממלאות שום תפקיד בדחיפת הצעירים הפלסטינים לבצע פיגועים והצעירים הפלסטינים כמעט ואינם משתמשים בהן.
עד עתה השב"כ ריכז את פעולותיו בגדה כשהוא פועל בהצלחה בלתי רגילה נגד תאי הטרור של החמאס ונגד מרכזי הטרור של החמאס בקטאר מלזיה  וטורקיה. אולם לפלסטינים הצעירים  המבצעים בימים אלה את פיגועי הירי אין קשר לחמאס ולמפקדות טרור אלה.
מאחר ואנו נמצאים רק בשלבים הראשונים של האינתיפאדה השלישית- אינתיפאדת האקדחים ואירועי אינתיפאדה זו הפכו למתרחש על בסיס יומי צפויים לנו עוד אירועים קשים עד השב"כ יצליח לחדור לקבוצות צעירים פלסטיניים אלה.
Print Friendly, PDF & Email