שרון מקווה כי ערפאת יגלה את עצמו מארץ-ישראל.

קשה שלא להבחין באופטימיות האופפת בימים האחרונים את אריאל שרון ואת קבוצת היועצים הביטחוניים והמודיעיניים הסובבים אותו למרות שישראל נמצאת כבר ששה חודשים במלחמה ודוברי המטה הכללי דואגים להדליף לדעת הקהל הישראלית כי המלחמה עתידה להמשך עוד שנתיים עד שלוש שנים נוספות. הסיבה לאופטימיות של שרון ואנשיו היא אמונתם כי המלחמה בין ישראל לפלסטינים תסתיים תוך חודשיים שלושה בהתפתחות דרמטית שבמהלכה שלטון הרשות הפלסטינית יתמוטט גם ברצועת עזה וגם ברמאללה ויו"ר הרשות יאסר ערפאת ואתו כ- 8 אלפים עד 10 אלפים פלסטינים המשתייכים לשכבה הצבאית, הכלכלית והמודיעינית מסביב לו יעזבו את ארץ ישראל ויברחו או חזרה לתוניס או, כפי שמידע מודיעיני מסוים מראה לבגדאד.
שרון ואנשיו מאמינים כי כשם שב-1982, בעקבות המבצע הצבאי של צה"ל, ערפאת נאלץ לצאת מלבנון ולפזר את כוחותיו בתוניס, תימן ועיראק כך 19 שנה לאחר מכן ערפאת ונאמניו יצאו עוד הפעם לגלות, קודם כל בגלל התמוטטות המבנה השלטוני של הרשות, אשר התרחש בעיקר בגלל עומק השחיתות שפשתה בה ואחר כך בגלל חוסר יכולתם של הפלסטינים להתמודד עם כוחו של צה"ל.
עד הביקור של שרון בשבוע שעבר בוושינגטון, יועציו האסטרטגים של שרון והוא עצמו סברו כי כל מה שעליהם לעשות כדי להחיש את התהליך הזה, הוא להפעיל לחץ צבאי מתון על הרשות, לחץ שיאלץ בסופו של דבר את המנהיג הפלסטיני לנקוט בדרך עליה הוא כבר החליט. לעזוב את שטחי הרשות ולנהל את המאבק הפלסטיני מעיראק.
זו אחת הסיבות מדוע אריאל שרון נתן ב- 2 למרס את ההוראה לצבא להתחיל במבצע כיתור וניתוק חלקי האוכלוסייה הפלסטינית ברצועה ובגדה. כל הסיבות והמסרים הרשמיים שהדוברים הישראלים של אריאל שרון ושל שר הביטחון פואד בן אליעזר הפריחו אז, כאילו הסיבה לכיתור היא מידע שיש בידיהם על חוליות טרור העומדות לבצע פיגוע במרכזי הערים הגדולות בישראל, לא שהוא אינו נכון, אלא שהוא אינו שייך לעניין.
שלוש חטיבות טנקים ישראליות מסוגלות לבצע כיתור של גושי אוכלוסייה, אבל הן כלי נשק מוגזם ולא יעיל במלחמה בטרור. הבעיה העיקרית העומדת בפני אריאל שרון הוא איך לדחוף את ערפאת לכיוון הרצוי הזה מבלי שכוחות ישראלים יהיו מעורבים בקרבות גדולים ויקרים בחיי אדם ומה שחשוב יותר מבלי שהמצב ידרדר למלחמה אזורית כללית.עד הביקור בוושינגטון, שרון האמין כי הוא יוכל לבצע מהלך כזה בתנאים מדיניים וצבאיים כמעט אידיאליים עבורו. שרון העריך כי הממשל החדש של ג`ורג בוש עדיין לא גיבש מדיניות מזרח תיכונית חדשה. כל זמן שהממשל מקבל את עמדתו הבסיסית שאין לנהל מו"מ מדיני עם ערפאת שעה שהוא אינו מפסיק את האלימות והטרור הפלסטיני בשטח, שרון מרגיש את עצמו משוחרר מלחצים אמריקנים כבדים, וגם דעת הקהל הישראלית אינו מטרידה אותו במיוחד.
אמצעי התקשורת שעד עכשיו היו במשך עשרות שנים באורח מופגן וכמעט מוחלט נגדו, עכשיו תומכים בו. למרות התמיכה הצבאית הסורית בחיזבאללה, שרון אינו מאמין כי סוריה מהווה באמת איום צבאי רציני על ישראל. צבאה של סוריה מצויד במערכות נשק מיושנות שהחדישות ביותר שבהן הן מתחילת שנות השמונים, ורובן במצב תחזוקה גרוע.
הצבא הסורי אינו מאומן ואינו מסוגל לנהל מלחמה ממושכת. סדאם חוסיין, למרות דברי רהב שלו שהוא ישלח במשך חצי שנה ללא הפוגה טילים ומפציצים על ישראל, אינו מסוגל לעשות זאת פשוט מפני שאין לו מספר כה גדול של טילים ומפציצים.
אולם כל השיקולים האלה השתנו עם ביקורו של שרון בשבוע שעבר בבית הלבן. שרון, מצא לפניו ממשל החושב כי המציאות בשטח אינו מותירה בידיו של ראש הממשל זמן רב. המומחים הצבאיים האמריקנים משרטטים תמונה אסטרטגית שונה, אשר אינה כה אופטימית. לדוגמא, הם מביאים את האפשרות כי החזית הצפונית של ישראל לאורך גבול הלבנון מתלקחת. כמה ערים ישראליות מרכזיות מופגזות בטילי קרקע- קרקע מדגם פאג`ר, בעלי טווח של 120 ק"מ, הנמצאים היום תחת פיקוד אירני ישיר. כוחות ישראליים נעים לתוך לבנון ומשמידים את כוחות החיזבאללה וכמה מפקדות סוריות המספקות לחיזבאללה לוגיסטיקה ומודיעין , בתגובה לכך, בשאר אסד מתיר לסדאם חוסיין להכניס את שש הדוויזית העיראקית המשוריינות החונות ליד גבול עיראק וסוריה לתוך סוריה עצמה. ישראל תוקפת דוויזיות אלה בטילים ומהאוויר.סדאם מגיב במכת טילים על מטרות צבאיות ואזרחיות בישראל.
עבדאללה מלך ירדן, שאינו יכול להרשות לעצמו לעמוד מהצד, מרשה גם הוא לדוויזיות העיראקיות להיכנס לירדן, באמתלא שהוא זקוק להן כדי להגן על משטרו. בישראל עצמה הפלסטינים ואלמנטים מתוך ערביי ישראל מגבירים את מלחמתם ואת מעשי הטרור שלהם בדרכים ובערים הראשיות של המדינה. הערכה זהה אפשר לשמוע גם מפי מומחים צבאיים, המקורבים לרמטכ"ל רב אלוף שאול מופז ולסגנו אלוף משה יעלון, האומרים כי התחזית שלהם אינה סותרת את התחזיות ואת תוכניותיו של שרון הן פשוט משלימות אותן. עוד לפני שערפאת והשכבה השלטת שמסביבו יקומו ויעזבו את רצועת עזה ואת הגדה המערבית תהייה ישראל מעורבת במלחמה אזורית. רק כאשר המלחמה תגיע לשיאה יעזבו ערפאת ואנשיו ויחפשו מקלט בארץ מזרח תיכונית אחרת.

Print Friendly, PDF & Email