שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס דורשת מישראל, להסכים ליצירת ציר תנועה חופשי לפלסטינים מג'נין ועד הר חברון, ותנועה חופשית של תושבי הגדה לרצועת עזה.

בלעדי ומיוחד למקורות בוושינגטון והצבאיים של תיקדבקה: שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס דורשת מראש הממשלה אהוד אולמרט, ושר הביטחון אהוד ברק, להסכים ליצירת ציר תנועה חופשי לפלסטינים מג'נין ועד הר חברון. ותנועה חופשית של תושבי הגדה לרצועת עזה.
מקור בכיר בצה"ל: האפשרות היחידה להבטיח ציר תנועה כזה לפלסטינים, יהייה לאפשר להם לנוע בחופשיות בין ג'נין לאבו דיס. פירוש הדבר הבאתה של כל ג'נין על כל מערכי הטרור שלה, וגם של ערים אחרות בגדה, לירושלים, לערי מרכז הארץ, ולמעלה אדומים.
המקורות שלנו מוסרים בלעדית כי רייס הציגה בשיחותיה במוצאי שבת וביום א' 30.3 בירושלים, 3 תנאים, אשר כולם צריכים להתמלאות תוך 5 שבועות, עד בואו של הנשיא ג'ורג בוש, בתחילת מאי, כדי להשתתף בחגיגות 60 שנה למדינת ישראל.
1. ישראל חייבת לאפשר תנועה חופשית לפלסטינים ברחבי הגדה המערבית, 'מג'נין ועד לדהריה' כפי שהיא הגדירה זאת בטעות, כאשר היא מתכוונת לתרקומיא.
בדברי ההברה שלה לאולמרט, ברק, וליבני, אמרה רייס כי היא איננה דורשת את פתיחתם של כל הכבישים באזור זה לפני הפלסטינים, אבל היא עומדת על כך כי יהיה להם לפחות מסלול אחד או 2 בהם הם יוכלו לנוע מבלי לפגוש באף מחסום ישראלי.
מקורות בכירים בצה"ל: אם ממשלת ישראל תקבל דרישה זו של רייס, זו תהייה סופה של המלחמה בטרור בגדה המערבית, ופתיחתה של ירושלים, וגם מרכזיים עירוניים אחרים בישראל, בפני גלי מתאבדים. הגורמים הצבאיים האלה מזהירים כי ממילא מתקיימת כיום רשת של הברחות דו-סיטרית מהרצועה לגדה ובחזרה דרך הר חברון. קבלת הדרישה הזו של רייס, פירושה יצירת חיבור בין רשתות הטרור בעזה לאלו שבג'נין.
2. רייס סירבה בשיחותיה להתייחס להצעתו של שר הביטחון אהוד ברק לאפשר ל-600 שוטרים פלסטינים לצאת לאימונים בירדן, שלאחריהם הם יוצבו בג'נין. לעומת הצעתו של ברק, דורשת רייס, כי ישראל תאפשר לצאת לירדן לצורך אימוניםל- 12.000 אנשי ביטחון פלסטינים, שלאחר מכן יוצבו בערי הגדה השונות. במילים אחרות, רייס דורשת מישראל להתיר אימונם של פי 20 אנשי ביטחון פלסטינים, מאשר מערכת הביטחון הישראלית מציעה.
3. שרת החוץ רייס דורשת, כי ישראל תתיר תנועה חופשית של פלסטינים מהגדה המערבית לרצועת עזה, ובחזרה אליה, בעוד שהיא שומרת על האיסור של תושבי הרצועה לעבור לגדה. בצה"ל ובמערכת הביטחון קיימת התנגדות עזה לדרישה זו של רייס. פירושה לדעתם היא הקמת מנגנון רחב שיעסוק בהברחת אנשי טרור, חומרי נפץ, וחלקי טילים מהרצועה לגדה.
רייס לא הבהירה, איזה צורה יקבל ביקור הנשיא בוש במאי בישראל, באם ישראל תדחה את 3 דרישותיה , או את חלקן.
לכן, לא היה פלא רב בכך כי כאשר שר החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס הייתה בירושלים ביום א' 30.3, התכנסה ממשלת ישראל הרחק משם לישיבה בעומק האדמה, במערות בית שערים שבעמק יזרעאל. מצד אחד החליטה הממשלה על סלילת שבילים לרוכבי אופניים ישראליים, מצד שני היא מסרה לרייס תשובה שלילית ראשונה על הצעותיה, בדמות תוכניתו של שר הביטחון אהוד ברק המדברת על הסרת 50 מחסומי עפר, ומחסום 1 בגדה והסכמתה של ישראל לאימונם והצבתם רק של 600 אנשי ביטחון פלסטינים.
בתגובה המעידה על חוסר אמון בסיסי של רייס בהצעות הישראליות שהונחו לפניה, הודיעה שר החוץ האמריקנית, כי הגנרל האמריקני וויליאם פרייזר, יבדוק בעצמו אם המחסומים שיורדו באזורי ג'נין, רמאללה, טול כרם, וקלקיליה, יקלו באמת על תנועת האוכלוסייה הפלסטינית.
דרישותיה של רייס הן הסיבה האמיתית לפרסום הרב שניתן ביום א בלילה, על תרגיל חירום לאומי שייערך בישראל בעוד שבועיים. בתרגיל ישתתפו, הממשלה, הקבינט המדיני-ביטחוני, וכל מערכות הביטחון. כן ישתתפו בו עיריות, מועצות מקומיות, בתי ספר, משרדי הממשלה, פיקוד העורף, מד"א, שירותי הכיבוי, ומערך החירום לפינוי הרוגים ופצועים, במקרה של פיגוע או התקפת טילים לא קונוונציונאלית.

Print Friendly, PDF & Email