שר הביטחון אהוד ברק: האפשרות שאיראן תהפוך לגרעינית הולכת ומתרחשת מול עינינו. לא נשאר עוד זמן רב להחלטות

בהגיבו על הפרסומים האחרונים, רובם דיסאינפורמציה מכוונת, בארה''ב ובישראל, על חילוקי דעות בין ארה''ב, וישראל בנושא תקיפת התוכנית הגרעינית האיראנית, ובחילוקי הדעות הקיימות בינו ובין ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא, אמר שר הביטחון אהוד ברק, ביום ה' 9.8, כי קיימת הבנה בסיסית בין וושינגטון וירושלים, בנושא הגרעיני האיראני, וכי אין אפילו שום סדק בעמדות שלו ושל נתניהו.  ברק אמר כי קיים דו''ח מודיעני אמריקני חדש על הגרעין האיראני, וגם וושינגטון וגם ירושלים מבינות שלא נשאר עוד זמן רב לפני שמחליטים לתקוף, או לא לתקוף את איראן.  האפשרות שאיראן תהפוך לגרעינית הולכת ומתרחשת מול עינינו, אמר ברק.
להלן הנוקדות העיקריות בדבריו של שר הביטחון ברק:
'אני מכיר דו''ח מודיעין אמריקני, (לא דו"ח הערכת המודיעין הלאומית NIE – national intelligence estimate, כפי שפורסם), שמקרב מאוד את הערכות המודיעיניות האמריקניות (על המתרחש בתוכנית הגרעינית האיראנית) לעמדות שלנו, וזה הופך את העניין האיראני, (כלומר את נושא התוכנית הגרעינית האיראנית, ואת האפשרות של פעולה צבאית נגדה), לדחוף ביותר,' אמר ברק, מבלי לתת פרטים ולהסביר מדוע.
לדבריו, מזה חודשים אורכים יש הבנה בסיסית בין ארה''ב וישראל (לגבי מה מתרחש בתוכנית הגרעינית האיראנית), גם לגבי  הסיבות מה מונע מהאיראנים לגשת לבנות את הפצצה הגרעינית. כתוצאה מזה כל האופציות (כולל הצבאית) נמצאות עכשיו על השולחן.
המקורות הצבאיים והצבאיים של תיקדבקה מציינים,  כי השיחות בין האמריקנים וישראל על נושא תקיפת התוכנית הגרעינית האמריקנית, הסתיימו כבר לפני חודשים רבים, עוד בתחילת 2012, וכי ממשל אובמה מודע לכך, כי למרות ההתנגדות שלו ישראל עומדת לתקוף בקרוב את התוכנית הגרעינית האיראנית. דרגי הפיקוד האמריקנים השונים החל משר ההגנה ליאון פאנטה, ראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל מרטין דמפסי, ומפקד חזית מרכז האמריקנית שישראל ואיראן נמצאות בתחום אחריותו  המבצעית, גנרל ג'יימס מאטיס Gen. James Mattis, פועלים לפי ההנחה כי ישראל, למרות הכחשותיה, החליטה כבר לתקוף את איראן.
ברק הדגיש, כי 'אין שום הבדל, או אפילו סדק, בעמדות בנושא זה ביני ובין ראש הממשלה נתניהו'. 'מה שאנו, (כלומר, ראש הממשלה, אני, והאמריקנים) מבינים הוא שאין עוד הרבה זמן להחליט (לגבי התקפה על איראן).' אמר ברק.
בהגיבו על דברי ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי, משבוע שעבר, 'כי אם היה איראני היה מודאג מאוד  ב-12 השבועות הקרובים,' אמר ברק, 'כי הלוי אמר דבר שביסודו יש משהו'. אנחנו נדרשים לקבל בקרוב החלטות לא פשוטות, הדגיש ברק.
בהתייחסו לוויכוחים הפומביים ולפרסומים בתקשורת באם ישראל צריכה, או לא צריכה לתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית, אמר ברק, כי יש בוויכוחים ובפרסומים אלה לא רק גורמים שמביאים נזק לישראל, אלה כאלה שעוזרים לאיראנים.     
'האפשרות שאיראן תהפוך לגרעינית הולכת ומתרחשת מול עינינו,' אמר ברק, ואנו חייבים לקחת בחשבון את הסכנות ואת המחיר היקר מאוד, גם בחיי אדם וגם במשאבים, אם איראן תהפוך לגרעינית. בראש ובראשונה עלינו לקחת בחשבון, כי כתוצאה מכך, קודם סעודיה, אח''כ טורקיה, ואחריה מצרים החדשה תהפוכנה למדינות שיש להן נשק גרעיני.

בהתייחסו לפרסומים בארה''ב ובישראל ביום ה', כאילו סעודיה העבירה מסר לממשל הנשיא אובמה, כי היא תיירט מטוסי קרב-הפצצה ישראלים שישתמשו במרחב האווירי שלה כדי לתקוף את איראן, אמר ברק, כי הוא איננו מכיר מסר כזה, אבל סעודיה היא מדינה ריבונית המקבלת את החלטותיה, כמו כל מדינה אחרת, הדגיש.
שר הביטחון ברק הזהיר, כי נשק גרעיני בידי איראן ייתן גיבוי חדש ונוסף לגורמי הטרור במזרח התיכון. ברק הביא כדוגמא את חיזבאללה, היכולה לקבל נשק גרעיני מטהרן, ותוך כדי כך הוסיף, כי 'יכול מאוד להיות שנצטרך להתמודד עם חיזבאללה מבלי שיהיה לכך קשר עם איראן. תיקדבקה: כלומר, התמודדות עם חיזבאללה יכולה להיערך, או בגלל המלחמה בסוריה, או בגלל מעורבותה בביצוע גל הטרור האיראני האחרון נגד מטרות ישראליות.
שר הביטחון ברק הקדיש חלק מדבריו על המתרחש במצרים ובזירות הטרור בחצי האי סיני.
ברק חושב, כי מצרים יכולה להתמודד עם הטרור בסיני, 'אבל אינני יכול לומר אם רוצה בכך.'
לדבריו, כבר יותר משנה
(מאז נפילת חוסני מובראק בחודש מרס 2011), שישראל 'נערכת באזורי הגבול של עם מצרים, כולל סיני, מבחינה צבאית ומודיעינית בצורה שונה.'  'פרסנו' אמר ברק את סוללת 'כיפת ברזל', ליד אילת, לקראת מה שנצטרך לפעול בגזרה הזאת.' ברק לא פירט מה צפוי בגזרת אילת, ונגד מי ומה תופעל מערכת יירוט הטילים הזו.
לגבי המתרחש בסוריה, אמר ברק, כי יכול להיות שנעמוד בקרוב בפני מצב, בו נשיא סוריה בשאר אסד, יתבצר ביחד עם צבאו ברצועה עלוואית מבוצרת שתכלול את רצועת החוף הסורית ואת הר העלוואים. 'ככל שהמלחמה בסוריה נמשכת', אמר ברק כך הסיכוי לכאוס מוחלט מתגבר.'
ברק קרא לנסות ולחדש את המו''מ המדיני עם הפלסטינים, וציין את התחזקות החמס וקשריו עם האחים המוסלמיים במצרים, ובמדינות ערביות אחרות, כאחת הסיבות המעניקות דחיפות להתקדמות בנושא. 'הזמן בשאלה זו איננו עובד לטובתו,' אמר. אולם, אם אי אפשר להגיע להתקדמות בנושא,' אמר ברק, 'ייתכן ונצטרך להגיע למצב בו שני הצדדים (ישראל והפלסטינים), יבצעו מספר צעדים חד-צדדים מתוך הסכמה הדדית'.     
 

Print Friendly, PDF & Email