שר הביטחון אהוד ברק: תוכנית הגרעין הצבאית האיראנית מתקדמת בהרבה מתוכנית הגרעין האמריקנית 'מנהטן'. האיראנים עובדים כבר על בניית ראשי חץ (גרעיניים) לטילי הקרקע-קרקע שלהם.

שר הביטחון אהוד ברק בראיון למראיינת הראשית של 'ניוזוויק' לאלי ווימאוסLally Weymouth , בדבוס בשוויץ : תוכנית הגרעין הצבאית האיראנית מתקדמת בהרבה מתוכנית הגרעין האמריקנית מנהטן, בתקופת מלחמה העולם השנייה, ואנו מניחים כי האיראנים עובדים כבר על בניית ראשי חץ (גרעיניים) לטילי הקרקע-קרקע, ויש להם גם תוכנית העשרת אורניום סודית, מעבר לזו הנמצאת בנטאנז. במילים אחרות, איראן נמצאת במרחק השגה של נשק גרעיני. ברק קרא לשינוי המדיניות האמריקנית, כלפי רוסיה וסין, במטרה לעצור את התוכנית הגרעינית האיראנית. זו פעם ראשונה שפוליטיקאי ישראלי אומר, כי הוא אינו מאמין שארצות הברית מסוגלת יותר לעצור את התוכנית הגרעינית האיראנית, ואת הפצתו של נשק גרעיני. ברק גם מתח ביקורת עקיפה על דוח המודיעין האמריקני ה-NIE, ואמר כי הדוח אינו מאפשר הטלת סנקציות חריפות על איראן.
על השאלה האם ישראל תתקוף לבדה את איראן, ענה שר הביטחון, כי על השאלה הזו הוא איננו עונה. ברק גם סירב למסור כל פרט שהוא על התקיפה הישראלית ב-6 בספטמבר 2007 על המתקנים הגרעיניים בסוריה. על השאלה האם יש לו מה לומר על הידיעות המסתובבות בוושינגטון לאחרונה, כי פקיסטן בונה עבור סעודיה תוכנית גרעינית עצמאית משלה, ענה ברק: 'אינני רוצה ל…' כאן הפסיק את דבריו ואמר, 'אין לי מידע'. הוא סירב לפרש את דבריו. הסכנה העיקרית, לדבריו של שר הביטחון, עם איראן גרעינית היא הפצת הנשק הגרעיני. היה לנו כבר מצב, הדגיש ברק, בו הרשת של ד"ר אל קאדר חאן (אבי פצצת הגרעין הפקיסטנית) היה מוכן למכור לכל אחד ידע גרעיני, 'בייחוד כאשר המדובר היה במוסלמים טובים'. זה מצב חמור מאוד, באם בעוד 10 או 15 שנה, נתעורר כאשר נשק גרעיני נמצא בידיו של ארגון טרור. האם אתה חושב כי מצב זה אפשרי? נשאל ברק. שר הביטחון השיב, שכן.

Print Friendly, PDF & Email