שר ההגנה גנרל מאטיס: 'אם תתחכמו איתי אהרוג את כולכם'


ישנן ציטטות רבות מאפגניסטן, עיראק, שם הגנרל ג'יימס מאטיס Gen. James Mattis שמונה, ביום ה' 1.12, להיות שר ההגנה בממשל הנשיא דולנד טראמפ, פיקד על  הכוחות האמריקנים בעת מלחמה.
אחת הידועות היא מעיראק, שם אמר בפשטות 'אם תתחכמו איתי אהרוג את כולם' If you fuck with me, I’ll kill you all.  הקשיחות הזו הקנתה לו את הכינוי 'הכלב המשוגע' Mad Dog.
מעטים האנשים שמכירים אותו שחושבים, כי כאשר יישב בלשכת שר ההגנה בפנטגון הוא ישנה את סגנונו ואת הפילוסופיה צבאית שלו.
סגנון זה  לא רק שאיננו מעיב על העובדה כי האיש  בן ה-66 נחשב לגנרל הקרבי המבריק ביותר מבחינת המחשבה הצבאית האסטרטגית  שצבא ארצות הברית העמיד מאז מלחמת העולם השנייה, אלא מוסיף לו הילה.
מאטיס הוא ריאליסט קשוח, שאהוב ונערץ על כל הקצינים והחיילים ששירתו תחת פיקודו.  יהיה מעניין לראות כיצד הוא יסתדר ויתאים את עצמו לנשיא דולנד טראמפ.
מאחר ומאטיס הוא איש שאומר ישירות מה הוא חושב, ומה לדעתו חייבים לעשות a straight shooter, וגם הנשיא טראמפ כזה, צריך עדיין לראות כיצד שני הרצונות של שני אנשים החלטיים כאלה יצליחו לפעול ביחד. כל מי שמקווה כי סגן הנשיא מייק פאנס Michael "Mike" Pence יהווה את קיר החיץ בין שני המנהיגים האלה-טועה. מאטיס לא צריך מתווכים. הוא תוקף את המטרה מיד וללא היסוסים.   
ג'יימס מאטיס, הוא הגנרל השני האמריקני ב-68 השנים האחרונות, הממלא משרה של שר  מרכזי בממשלים האמריקנים, לאחר הגנרל גורג מרשל  George C. Marshall, שמונה להיות שר החוץ האמריקני על ידי הנשיא הרי טרומן. רבים בארצות הברית משווים בין שני האישים-מרשל ומאטיס, וחלקם טוענים לקווים מקבילים רבים. רבים חושבים כי מאטיס כשר הגנה יגיע לשיא הקריירה שלו.
אחת התכונות הבולטות של שר ההגנה החדש היא דרך חשיבתו המקורית והדרך בה מוביל את האנשים שמסביבו 'למתוח' את מחשבתם ויכולתם כדי להגיע  לפתרונות יצירתיים לגבי בעיות מסובכות.
תכונה בולטת נוספת של מאטיס היא היותו קורא נלהב של ספרים, תכונה שאיננה נפוצה ביותר בשנים האחרונות. מוכרים הסיפורים הרבים מאפגניסטן ומעיראק, לפיהם הוא לא רק הגיש לקצינים עליהם פיקד רשימות של ספרים, אלא הוא גם הורה להם  לקרוא אותם, ולאחר מכן היה בוחן אותם באם הם באמת קראו את הספרים.
כאשר מאטיס ייכנס לתפקידו החדש, הצמרת הצבאית האמריקנית תהייה מורכבת כמעט כולה מגנרלים הבאים מהמרינס. גם ראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל ג'וזף דאנפורד Gen.Joseph Dunford, הוא איש מרינס. לכך תהייה  כמובן השפעה על צורת הפעולה והחשיבה של הצבא האמריקני בחלקי העולם השונים.
צריך לזכור כי אחת ההבטחות העיקריות  של  נשיאה החדש של ארה"ב דולנד טראמפ  במערכת הבחירות הייתה לבנות ולשקם מחדש את עוצמתו של הצבא האמריקני, שכוחו צומצם מאוד בתקופתו של הנשיא אובמה. בייחוד מדובר על חיילות האוויר והים האמריקנים.
אפשר וצריך להניח כי הגנרל מאטיס יקבל מיליארדים של דולרים כדי להשיג מטרה זו. יהיה מעניין לראות כיצד הוא ישתמש בסכומים אלה, ואיזה כוחות  קרביים חדשים הוא ייבנה. .
בישראל ומדינות המזרח התיכון, הגנרל ג'יימס מאטיס, מוכר מתקופת כהונתו באזור כמפקד פיקוד מרכז האמריקני CENTCOM בשנים  2013-2010.
בלשון המעטה אפשר לומר, כי קשיחותו וגישתו הישירה של האיש, לא תמיד התאימו לאופי ולמזג של הגנרלים המזרח תיכוניים, כולל הישראלים, ולעיתים יצרו מתיחויות.
יחסיו עם ישראל היו תמיד מתוחים, בעיקר בגלל הביקור שמתח על מדיניות ישראל באזור וההתנחלויות. אולם מאז עלתה המעומדות שלו לשר ההגנה, כמה ממקורביו ניסו להרגיע את השטח ולהציגו בפרו-ישראלי.
לגבי הטרור המוסלמי, או האיסלם הפוליטי, אמר מאטיס, 'כי האיסלם הפוליטי היא בעיית הביטחון המרכזית הניצבת לפני ארצות הברית'. “political Islam” is the major security issue facing the US."
לגבי איראן מאטיס אמר, כי 'היא מהווה כבר לאורך זמן את האיום היחיד הרציני ביותר ליציבות וביטחון במזרח התיכון'.  is “the single most enduring threat to stability and peace in the Middle East."

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות