שר ההגנה האיראני הביא לדמשק טיוטת הסכמים לפיהן רוסיה וסוריה יתחייבו להדוף את המתקפה האמריקנית-ישראלית על איראן בסוריה

העיתוי האיראני הוא בדרך כלל מדויק.
בואו, ביום א' 26.8, של שר ההגנה האיראני הגנרל אמיר חתאמי Amir Hatami בראש משלחת צבאית איראנית גדולה לביקור של יומיים בדמשק, בא ברגע הכי פחות נוח לשורה של מנהיגים, ביניהם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא סוריה בשאר אסד.
מזווית הראייה האיראנית הביקור של חתאמי משרת בדיוק את הטקטיקה והאסטרטגיה של מנהיג איראן האייטולה עלי חמנאי.  
הביקור מעמיד כל אחד מארבעת מנהיגים אלה בפני הצורך לקבל החלטות מידיות.
חתאמי הגיע לדמשק ארבעה ימים בלבד לאחר שארצות הברית וישראל החלו, ביום חמישי 23.8 בפעולה הצבאית המשותפת שלהן נגד כוחות 'גדודי אל קודס' של משמרות המהפכה האיראניים והמיליציות השיעיות. בפעולה זו תקף כוח אווירי גדול שיירות של המיליציה העיראקית חאטא'יב חיזבאללה, במזרח סוריה ליד גבול סוריה-עיראק באזור אבו קמאל.
ארצות הברית, ישראל, סוריה ואיראן מתעלמות מהתקפה זו כאילו לא הייתה.
אבל רוסיה לא!
ההתקפה הזו הביאה לכישלון פגישתם של היועץ לביטחון לאומי האמריקני ג'ון בולטון, והיועץ לביטחון לאומי הרוסי ניקולאי פטרושב Nikolai Patrushev, ביום ה' 23.8 בז'נווה, ולחידוש  המתיחות הצבאית בין ארצות הברית ורוסיה בסוריה. בסוף השבוע חזרה מוסקבה אל הקו לפיו על הכוחות הצבאים האמריקינים לפנות מיד את סוריה, מאחר והם נמצאים שם באורח בלתי חוקי.
דיפלומטים רוסיים בכירים, כמו סגן שר החוץ הרוסי סרגיי ריבאקוב Sergei Ryabkov הזהיר את ארצות הברית לבל תבצע בסוריה צעדים פזיזים, וצירים בדומא הרוסית הרחיקו לכת עד כדי קריאה למשרד ההגנה הרוסי להציב בסוריה נשק גרעיני טקטי.
מעבר אניות מלחמה רוסית מהים השחור למזרח הים התיכון, תואר על ידי מוסקבה, כתגובה רוסית לריכוז כוחות צי אמריקנים, בריטיים וצרפתיים באזור.
במילים אחרות, שיתוף הפעולה האמריקני-רוסי ששרר בסוריה בחודש יולי, כאשר כוחות רוסיים, סוריים ואיראניים השתלטו, בהסכמתה בשתיקה של וושינגטון על אזורי הגבול הסוריים עם ישראל ועם ירדן-התמוטט, ואת מקומו תפש שיתוף הפעולה הצבאי האמריקני-ישראלי, נגד הנוכחות הצבאית האיראנית בסוריה.
ממשל טראמפ החליף את בעלי בריתו הקודמים בסוריה-הרוסים, בבעלי ברית חדשים-ישנים: ישראל.
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין רואה במפנה זה במדיניות האמריקנית, סכנה לאינטרסים הרוסיים בסוריה ובאיראן, וסכנה למעמדו  וליציבות משטרו של נשיא סוריה בשאר אסד, הנשען על הכוחות האיראניים ועל המילציות השיעיות הפרו-איראניות.
אבל טהרן איננה רוצה להשאיר את עיצוב המצב האסטרטגי-מדיני-צבאי בסוריה בידיו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, עליו היא איננה סומכת, ובוודאי שלא בידיו של נשיא סורה בשאר אסד עליו היא סומכת עוד פחות.
ההנהגה האיראנית רוצה להיות בטוחה, כי כאשר ההתקפות האמריקניות-ישראליות על הכוחות האיראניים בסוריה יימשכו,  יעמוד אסד לצידה של טהרן ולא לצידה של מוסקבה שכבר הודיעה  קודם לכן לוושינגטון ולירושלים, כי היא לא תפריע ותתערב בהתקפות אלה.
איראן רוצה להיות בטוחה כי כאשר כוחותיה כולל המליציות השיעיות יהיו נתונים תחת התקפה, הכוחות הסוריים, ובמיוחד ההגנה האנטי אווירית הסורית, ישתתפו אתם במלחמה.
עבור אסד, וגם עבור פוטין, מדובר ברגע/שלב מאוד עדיין במלחמה בסוריה,
מפני שאם איראן לא תקבל מהרוסים והסוריים את הערבויות שיאפשרו לה להתגונן בפני ההתקפה האמריקנית-ישראלית,  היא לא תעמיד לרשותן של מוסקבה ושל דמשק את הכוחות הקרקעיים הדרושים להם לכבוש את מחוז אידליב בצפון סוריה, שהוא המחוז האחרון בסוריה הנמצא בידי המורדים הסוריים.
ערבויות אלה נמצאות בטיוטות של הסכמי ההגנה החדשים בין איראן וסוריה שהגנרל אמיר חתאמי הביא אתו לסוריה, ואסד, באם ירצה להחזיר לידיו את השליטה באידליב, יצטרך לחתום על טיוטות אלה.
מבחינת ישראל, ביקורו של חתאמי מבשר, כי הפעולה הצבאית האמריקנית-ישראלית לדחיקת כוחות איראן מסוריה לא תהייה כל כך חלקה ופשוטה, כפי שוושינגטון וירושלים סברו רק בשבוע שעבר, כאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ון בולטון.  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות