שר ההגנה האיראני וואחידי: אשגרי נרצח בישראל. חשש כי איראן וחיזבאללה מתכננות פעולת תגמול

טהרן ביצעה ביום ד' 28.12, כמה צעדים בהחרפת מלחמת המודיעין בינה ובין ישראל. הצעד החריף שבהם היה בערב כאשר שר ההגנה האיראני גנרל אחמד ואחידי General Ahmad Vahidi, אמר כי אם אכן יוכח שהידיעות על הירצחו, או מותו בהתאבדות של מי שהיה סגן שר ההגנה האיראני אלירזאה אשגרי Alireza Asgari, בבית הכלא הישראלי 'איילון' נכונות 'הרי תיק החטיפות, ההתנקשויות (במדעני הגרעין האיראניים), והרציחות, (שמבצעת ישראל), הולך ותופח'. בישראל, הוטל ביום ד' בלילה איפול מוחלט, ופקידים ואנשי מודיעין בכירים ישראליים סרבו להשיב, אפילו בשלילה על כל שאלה הקשורה בשם אלירזאה אשגרי ועל הטענות האיראניות.
מתעצמת מלחמת המודיעין בין ישראל ואיראן.
יום אחד בלבד לאחר שטהרן הוציאה ביום ג' 28.12 להורג בתלייה פומבית את עלי אכבר סיאדת Ali Akbar Siadat, באשמת ריגול למען המוסד הישראלי, כאשר היא רומזת שבידיה מצוי לפחות עוד סוכן איראני נוסף שפעל עבור המוסד שהיא עומדת להוציאו להורג, הודיע, ביום ד' 29.12 סגן שר החוץ האיראני לנושאי המזרח התיכון ורוסיה, מוחמד ראוף סיבאני Mohammad Rauf Sheibani, כי איראן תפנה לגופים הבינלאומיים בדרישה לחקור את הידיעות על 'הירצחו על ידי המוסד הישראלי' של מי שהיה סגן שר ההגנה האיראני אלירזאה אשגרי Alireza Asgari, בבית הכלא הישראלי 'איילון'.
זו הפעם ראשונה שאיראן טוענת כי אשגרי מוחזק, מאז נעלם מבית מלונו באיסטנבול זמן קצר לאחר שהגיע לשם מדמשק ב-9 לדצמבר 2006, בבית כלא ישראלי.
עד עתה התפרסם, גם על ידי מקורות איראניים, כי אלירזאה אשגרי מוחזק על ידי האמריקנים. מקורות מודיעיניים מערביים דיווחו כי אשגרי הוא שמסר לאמריקנים את המידע על התוכניות והמתקנים הסודיים האיראניים לייצור נשק גרעיני.
מיד לאחר פרסום דבריו של סגן שר החוץ האיראני, דיברה ביום ד' בטהרן גם אשתו של אשגרי זיבה אחמדי Ziba Ahamdi , ואמרה כי אין לה מושג באם הידיעה על הירצחו של בעלה היא נכונה, אולם אם כן הרי שבעלה הגיע לשיא שאיפת חייו שתמיד הייתה לשרת ולקדם את שאיפותיה של המהפכה האיסלמית.
במקביל להתפתחויות אלה בטהרן הופיע ביום ד' בבוקר המשנה לראש הממשלה הישראלי והשר לנושאים אסטרטגיים משה יעלון בראיון ברדיו בו אמר כי לפי שעה אין לאיראן יכולת לייצר פצצה גרעינית, בשל קשיים טכנולוגיים שהיא נתקלת בהם, אבל הוא מעריך כי ייקח לאיראנים עוד 3 שנים כדי להגיע לבניית פצצה כזו.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים כי יעלון לא אמר מדוע מועד השגת הנשק הגרעיני המבצעי על ידי איראן נדחה ב-3 שנים, מ-2011, שהייתה עד עכשיו ההערכה המודיעינית הישראלית, ל-2014, אבל לכך יכולות להיות 2 סיבות עיקריות:
1. זו הייתה הגדרה זהירה אבל הברורה ביותר שהושמעה עד עכשיו מאישיות ביטחונית בכירה ישראלית המכילה רמז לגבי ההרס ותוהו ובוהו שהווירוס Stuxnet השאיר אחריו במתקנים הגרעיניים האיראניים הצבאיים הסודיים.
עד עכשיו היו רק פרסומים על הנזקים והעיכובים שווירוס המחשבים גרם במתקנים הגרעיניים הגלויים האיראניים, כמו הכור הגרעיני בבושייר, ומפעל העשרת האורניום בנטאנז.
2. טבעת הסנקציות האמריקניות והאירופאיות החד צדדיות המתהדקת מסביב לאיראן מונעת העברת חומרים, חלקי חילוף ומערכות אלקטרוניות וטכניות חדשות הדרושים לתוכנית הגרעינית הצבאית הסודית האיראנית.
המקורות המודיעיניים והאיראניים של תיקדבקה מציינים, כי אין זה מקרה כי כל אירועים ופרסומים אלה התרחשו בטווח של 24 שעות.
האיראניים, אשר מחפשים דרך להסביר לדעת הקהל האיראנית והמוסלמית כיצד קרה כי התוכנית הגרעינית שלהם נתקלת בקשיים בלתי צפויים בעיקר בגלל התקפת ה-Stuxnet, נאחזו בפרסום באתר האינטרנט Eurasia Review, שם נכתב כביכול על סמך מידע שהגיע מחוגים פנימיים של שר הביטחון אהוד ברק, כי אלירזאה אשגרי שהוחזק על ידי שירותי המודיעין הישראליים בכלא איילון תחת הכינוי האסיר Prisoner X , התאבד.
האתר כותב כי המידע הנמצא בידו מראה כי אשגרי לא התאבד, אלא נרצח על ידי סוכני המוסד. האתר אינו מסביר מדוע המוסד הייה צריך לנקוט בדרך כזו כדי להיפטר מאשגרי.
מתן פרסום נרחב באיראן לידיעה זו, והדרישה האיראנית לחקירה בינלאומית בנושא נועדו לשתי מטרות:
א. להסביר לדעת הקהל האיראנית בפני איזה מכשולים עצומים התוכנית הגרעינית שלהם עומדת, ועד היכן מוכנים אנשי הצמרת האיראנית להקריב את עצמם, כולל את חייהם, כדי להשיג נשק גרעיני.
ב.
להכין את הקרקע לקראת חידוש השיחות הגרעיניות באיסטנבול בינואר בין 5 המעצמות הגדולות+גרמניה ואיראן.
כפי שבסיבוב הראשון של השיחות שנערך ב-6 ו-7 בדצמבר בז'נווה, התרכז הנציג האיראני סעד ג'אללי Saad Jalili, בדבריו על חיסול מדעני הגרעין האיראניים הבכירים על ידי שירותי המודיעין האמריקנים והישראלים באור יום בלב טהרן, כך הוא יתרכז בסיבוב החדש של השיחות, 'ברציחתו של אשגרי על ידי המוסד הישראלי'.
המקורות שלנו מציינים, כי מכל המהלכים האלה, שהפרסומים אודותם הוא רק קצה הקרחון של מה שמתרחש במלחמה החשאית על הגרעין שבין ישראל לאיראן, דבר אחד ברור. מלחמה זו הולכת ומתחממת, וביום ד' היא עלתה מדרגה נוספת.
 

Print Friendly, PDF & Email