שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר מאיים על טהרן במלחמה. 'נביא לסגירת והרס התוכנית הגרעינית'

עברו 6 ימים בלבד מאז 6.4, כאשר הנשיא אובמה הכריז בקול רועם, כי הסכם המסגרת הגרעיני שהושג בלוזאן 'היא הזדמנות שאף פעם לא תחזור represents a “once-in-a-lifetime” opportunity, ועד שבת 11.4 לפנות בוקר, כאשר שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר Ashton Carter, איים לשלוח את המפציצים האמריקנים לתקוף את מתקני הגרעין האיראניים כשהוא חוזר ורומז לפצצה האמריקנית רבת העוצמה the Massive Ordinance Penetrator-MOP המסוגלת לחדור לביצורים תת-קרקעיים בעומק של 200 פיט. 
'יש לנו את היכולת' אמר קרטר, 'להביא לסגירת, הסגת ולהרס התוכנית הגרעינית האיראנית, ואני מאני מאמין כי הם יודעים ומבינים זאת'. ציטוט המקור:
We have the capability to shut down, set back and destroy the Iranian nuclear program and I believe the Iranians know that and understand that.
'התפקיד שלי', הוסיף קרטר, 'הוא לשמור את האופציה הצבאית על השולחן'.
My job as secretary of Defense is to, among other things, make sure that the so-called military option is on the table.
כלי תקשורת איראניים יצאו בשבת בבוקר בכותרות: 'שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר מאיים על טהרן במלחמה'.
US Secretary of Defense Ashton Carter has threatened Tehran with war. אפשר וצריך להניח כי אלה הן בדיוק הכותרות שמנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי רצה שתופענה.
אם עד עכשיו הייה לדעת הקהל האיראנית ספק בשאלה עד כמה איראן נכנעה בלוזאן לדרישות של ארה"ב והמעצמות, ומה באמת אומרים הסעיפים סודיים בהסכם בהם טמונים הוויתורים האיראניים, הרי שבשבת 11.4, דעת קהל זו השתכנעה, כי אין וויתורים כאלה.
 אם ארה"ב מאיימת במלחמה על איראן ברור לכל באיראן, כי טהרן היא לא רק מעצמה אזורית, אלא לא פחות ממעצמה עולמית המסוגלת להתמודד עם ארצות הברית.
הבעיה עם כל חילופי הדברים וצחצוח החרבות בין ארצות הברית ואיראן היא, שטהרן משוכנעת, כי הנשיא אובמה לא יורה אף פעם לתקוף את איראן צבאית.
לנשיאה הקודם של איראן אחמדינז'אד הייתה הגדרה קבועה למצב זה והיא שארצות הברית היא נמר של נייר.
עובדה, איראן הצליחה להגיע בתוכניתה הגרעינית למצב, בו היא יכולה לבנות פצצה גרעינית בכל רגע שתחליט על כך, כפי ששר החוץ שלה מוחמד ג'וואד זריף התבטא  ב-7.4 כאשר אמר: 'איראן מסוגלת לייצר פצצה גרעינית בכל רגע נתון, אבל היא נמנעת מלעשות זאת בגלל ציווים דתיים',
Iran is capable of producing an atomic bomb at any given moment but will refrain from doing so due to religious Islamic injunctions.
יש לה 20.000 סרכזות, ועוד אלפי סרכזות משוכללות, חדישות ומהירות יותר עומדות במצב הכן להיכנס למעגל העשרת האורניום, למרות שהיא כבר מחזיקה ב-10 טון של אורניום מעושר לדרגה  של 3.6 אחוז, מהם אפשר להרכיב בין 4 ל-6 פצצות גרעיניות. כור הפלוטוניום באראק
Arak נמצא בשלבי הקמה סופיים, ובמו''מ בלוזאן ארצות הברית הסכימה, כי מתקן המים הכבדים שלידו ימשיך לפעול ללא כל הפרעה. נוסף על כך איש איננו דורש ממנה לפרק את המתקן הגרעיני התת-קרקעי בפורדו Fordo, או את הטילים הבליסטיים שלה.
הבעיה עם הנשיא אומבה ושר החוץ שלו ג'ון קארי, המנהלים את המו''מ עם איראן שבוויתורים המפליגים שהם עשו לאיראן בשנה האחרונה בז'נווה ובלוזאן, הם לא רק  שחקו את האופציה הצבאית האמריקנית מול איראן לדרגה הנמוכה ביותר האפשרית, אלא הורידו אותה מעל השולחן, כאשר הם פועלים נגד כל אופציה צבאית אחרת מול איראן-בייחוד זו הישראלית.
כדי לשים את האופציה הצבאית האמריקנית בחזרה מול איראן, לא מספיק לשלוח את שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר לנופף בפצצה חודרת הבונקרים ה-
MOP.
כדי להשיג מטרה זו יש לבנות מחדש את הכוחות הצבאיים האמריקנים במפרץ ובמזרח התיכון, יש צורך להביא לאזור לפחות עוד שתי נושאות מטוסים אמריקניות, נוסף על זאת הנמצאת שם עכשיו
USS Carl Vinson.
כל הצעדים האלה, ורבים אחרים הדרושים למבצע מעין זה, סותרים  את דוקטרינת אובמה אשר רק ב-2 לאפריל טען-שאל, כי מה רוצים המתנגדים להסכם לוזאן, מלחמה נוספת במזרח התיכון? 
When you hear the inevitable critics of the deal sound off, ask them a simple question: do you really think that this verifiable deal, if fully implemented backed by the world's powers, is a worse option than the risk of another war in the Middle East?
הטעות האסטרטגית הטראגית של אובמה וקארי היא שהם הציגו את הסכם לוזאן, כהסכם גמור שעד החתימה הסופית עליו, צריך עדיין לדון בכמה פרטים שוליים.
אולם הדברים אינם פועלים כך בבזאר השטיחים הפרסיים בטהרן, שם המוכר תמיד מעמיד פנים כי הוא איננו בכלל רוצה למכור את השטיח לקונה המעוניין, אלא אם הוא מוכן לשלם את המחיר הגבוה ביותר.
הסכם לוזאן, עבור האייטוללה עלי חמנאי, היא לא סיומו של המו''מ, כפי שאובמה וקארי מציגים, הוא בסך הכול פתיחה של שלב נוסף במשא ומתן האינסופי הזה אשר יש לו רק מטרה אחת, להרוויח מה שיותר זמן לפיתוחה של התוכנית הגרעינית האיראנית, ולהשיג עוד ועוד וויתורים אמריקנים.
בפתיחת השלב החדש של המו''מ, דורשת איראן את ששת הדברים הבאים:
1. הסרה מידית של כל הסנקציות המוטלות עליה.
2. אין ולא יהיה שום פיקוח על מתקנים צבאיים איראניים.
3. לא תהיינה שום ביקורות פתע במתקנים גרעיניים איראניים, וגם לא תותקנה בהם מצלמות פיקוח.
4. אפילו גרם אחד של אורניום מעושר לא יוצא מגבולות איראן-עקרון לו אובמה וקארי כבר הסכימו.
5. לא היה ולא יהיה שום דיון בעתידם של הטילים הבליסטיים האיראניים.
6. לא תוטלנה שום הגבלות על הפיתוח והמחקר
D and R הגרעיני האיראני.
גם בנושא דרישות איראניות חצופות אלה מגלה אובמה חולשה מדהימה. 
ביום ו' 10.4 אמר, סגן ראש המועצה לביטחון לאומי האמריקנית בן רודס 
deputy national security adviser Ben Rhodes, כי דברים-דרישות אלה של מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, ומנהיגים איראניים אחרים, רק נועדו להפיס את דעת הקיצונים באיראן המתנגדים להסכם לוזאן. Rhodes dismissed Khamenei's comments as an attempt to assuage hard-liners in Iran who are opposed to the talks. אחר כך רודס הוסיף: הם (האיראנים) אינם יכולים לשנות את העובדות של  הסכם המסגרת, They “cannot change the facts” of the framework agreement.
קודם כל דברים אלא אינם נכונים, משום שמפקד משמרות המהפכה הגנרל מוחמד עלי ג'פערי
Gen. Mohammad Ali Jafari, אמר ב-2 באפריל בכנס של מפקדים, כי הוא מאמץ את ההסכם שהושג בלוזאן ושיבח במילים חמות מאוד את המשלחת האיראנית לשיחות.  ולאחר מכן, זה בדיוק מה שטהרן עושה: משנה את הסכם לוזאן!
'הם' ו'הקיצונים' הם: האיטוללה עלי חמנאי, חסן רוחאני, ומוחמד ג'וואד זריף ועד שבבית הלבן לא יבינו זאת, או לא ירצו לקבל זאת כעובדה, הם ילכו מכישלון לכישלון, כשהם מוכיחים דבר אחד, שאין להם כישורים להתמודד בבזאר הפרסי בטהרן.

Print Friendly, PDF & Email