שר ההגנה האמריקני תוקף את הרמטכ"ל גנץ על דבריו כי בראש איראן עומדים אנשים שאינם נערכים לבניית פצצה גרעינית

בעוקצנות בלתי רגילה בחריפותה תקף שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה ביום ו' 27.9 לפנות בוקר, את דברי הרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ ביום העצמאות, כי 'בראש איראן עומדים אנשים הגיוניים מאוד', וכי הם 'אינם נערכים לבניית פצצה גרעינית'. 'אני מקווה כי דבריו (של גנץ), נכונים', אמר פאנטה. 'לי אין מידע ספציפי המצביע על כך כי האיראנים החליטו כבר בדרך זו, או אחרת', באם לבנות, או לא לבנות פצצה גרעינית. ציטוט המקור: I do not have any specific information that indicates (the Iranians) have made any decision one way or another.
'אני רוצה לקוות', המשיך פאנטה את התקפתו הבלתי רגילה על גנץ, כשהוא מרחיב אותה גם אותה לעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון אהוד ברק, כי בהנהגתה של ארה''ב, הקהילה הבינלאומית, ובהנהגתה של ישראל, (הם המנהיגים האיראנים) יוכלו לקבל את ההחלטה הנכונה: ציטוט המקור:I would like to hope… that because of the leadership of the United States, the international community and the leadership of Israel, they can make the right decision.
שר הביטחון אהוד ברק הזהיר, ביום חמישי בלילה, כי אם יהיה לאיראן נשק גרעיני ייווצר מירוץ חימוש גרעיני אזורי. 'איראן גרעינית תתמוך תמיכה נמרצת יותר בחיזבאללה, בג'יהאד האסלאמי ובחמס'. ברק העריך , כי הסיכוי שאיראן תיענה לדרישה להפסיק את תכנית הגרעין שלה  נמוך. 'האיראנים נחושים לתעתע בעולם ולהגיע לנשק גרעיני. יש סיכונים בהתמודדות עם נחישותה של איראן להגיע אל הגרעין, אך המצב יהיה מורכב ומסוכן הרבה יותר אם היא תשיג אותו'. ברק, שדבריו סותרים את דברי הרמטכ''ל גנץ, דיבר גם על הפערים וההבדלים בין העמדות האמריקניות והישראליות לגבי דרך הפעולה לעצור את הגרעין האיראני. לדבריו לשתי המדינות מערכת שעונים נפרדת שלכל אחת משתיהן מצביעה על זמנים שונים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הבעייה המרכזית בדבריהם של הצמרת המדינית והצבאית הישראלית ביום העצמאות ה-64 למדינת ישראל, כי הם מציגים בכוונה לוח זמנים מוטעה, שמפגר אחר המאורעות בשטח. לדוגמא: דבריו האחרונים של ברק 'כי אם יהיה לאיראן נשק גרעיני ייווצר מירוץ חימוש גרעיני אזורי'. מירוץ חימוש גרעיני, לא רק שכבר קיים באזור, אלא שאנו כבר נמצאים בשלב בו אי אפשר יותר לעצור אותו, כך קובעים המקורות של תיקדבקה. התוכנית הגרעינית המתקדמת ביותר במירוץ חימוש זה, היא התוכנית הגרעינית הסעודית המתבצעת באוניברסיטה ע''ש המלך עבדאללה King Abdullah University of Science and Technology- KAUST, ליד ריאד. חלקי הנשק הגרעיני הסעודי שכבר פותח, או נרכש על ידי סעודיה בשווקי הנשק הבינלאומיים,נמצאים בעיר הצבאית ובסיס הענק של חיל האוויר הסעודי בחמיס מושייט  Khamis Mushait. המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי גם ביקורו האחרון של ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן בסין, בשבוע השני של אפריל, נועד לבדוק את האפשרויות, כי סין תעזור לטורקיה להקים מערכת כורים שתאפשר לטורקים לבנות פצצה גרעינית. ארדואן. התבטא כמה פעמים בשנה האחרונה בדלתיים סגורות, כולל באוזני נשיא ארצות הברית באראק אובמה, 'כי אם לאיראן תהייה פצצה גרעינית, גם לטורקיה תהייה פצצה כזו'.  נראה, כי גם ריאד, וגם אנקרה, הגיעו כבר למסקנה כי אי אפשר לעצור את הגרעין האיראני, כפי שמנהיגי ישראל מרבים להתבטא.
 

Print Friendly, PDF & Email