שר החוץ האיראני זריף: 'אין הסכם ולכן אין שום התחייבויות מצד איראן'

שר החוץ האיראני מוחמד זריף, והממונה על קשרי החוץ של האיחוד האירופאי פדריקה מוגאריני  Federica Mogherini הודיעו, ביום ה' 2.4 בלוזאן שבשוויץ, על השגת 'הסכם כללי על תוכנית גרעינית למטרות שלום ועל הסרת הסנקציות מעל איראן'. שני הדוברים אמרו, כי המעצמות ואיראן השיגו הסכם על נושאי מפתח  key parameters לתוכנית פעולה. שני הדוברים אמרו כי הפרטים (לגבי הסכמות אלה) ידונו מעכשיו ועד ל-30 ביוני.
לאחר הודעה זו בא משפט המפתח בכל ההצגה הזו שנערכה בלוזאן מצידו של של החוץ האיראני זריף: 'אין הסכם'  there is no agreement אמר זריף, ומאחר ואין הסכם, 'אין (לנו לאיראן) שום התחייבויות,' and so no commitments. 
אולם הנשיא אובמה שכנראה איננו ורצה לשמוע את מה שהאיראניים אומרים, הופיע מיד לאחר מכן בבית הלבן בוושינגטון ואמר את הדברים הבאים: הגענו להסכם היסטורי עם איראן אשר ישנה את פני העולם, ויהפוך אותו למקום בטוח יותר. 
למרות כל הספקנים, שאמרו כי איראן תנקוט בשיטות הונאה ותרמה, אולם זה לא קרה. חסמנו בהסכם החדש כל דרך שאיראן תוכל לעקוף אותו, וגם כל דרך של איראן לייצר נשק גרעיני.
איראן לא תוכל לבנות פצצה גרעינית. גם לא יהיה לה יכולות להפיק פלוטוניום באמצעות הכור באראק. המדובר בהסכם ארוך טווח, משום שהבטחנו כי ב-20  השנים הבאות יתקיים פיקוח הדוק  על התוכנית הגרעינית האיראנית. עדיין יש עבודה רבה לעשות  עד 30 ביוני. בתקופה זו  יש לדון על הפרטים הרבים. וצריך לקוות שאירן לא תיסוג מהעקרונות שהשגנו.
לדברי אובמה יש רק שלוש דרכים לטפל באיראן: לתקוף את תוכנית הגרעין האיראנית, דבר שהיה עוצר את התוכנית ללא יותר מאשר שנתיים. הטלת סנקציות נוספות, בעת שכבר הוכח שאין להם השפעה על התוכנית הגרעינית, מפני שאיראן המשיכה  לפתחה למרות הסנקציות שהוטלו עליה. הדרך השלישית, ציין אובמה, היא הדרך שבחרתי-כלומר מו''מ.
אובמה הביע תיקווה, כי הקונגרס והסנט האמריקנים לא ישימו מכשולים בדרכו של הסכם זה, משום שרוב העם האמריקני תומך בדרך המו''מ שהוא בחר והוא הוביל.
אובמה הוסיף ואמר, כי הוא ידבר עוד היום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ועם מלך סעודיה סלאמן, שני המנהיגים העודים בראש המתנגדים להסכם.
להלן  7 הנקודות העיקריות שהושגו בהסכם כפי ששר החוץ האיראני זריף, ומתאם פעולות החוץ של האיחוד האירופאי מוגאריני הודיעו: 

  • יכולת הפקת האורניום ומלאי האורניום המעושר שאיראן תוכל להחזיק יוגבלו.
  • המתקן היחיד בו איראן תוכל להעשיר אורניום יהיה מפעל העשרה בנטאנז.
  • מתקני העשרה איראניים נוספים יעברו הסבה למטרות אחרות.
  • המתקן הגרעיני התת-קרקעי בפורדו יהפוך למרכז מחקר בפיזיקה וטכנולוגיה (גרעינית).
  • כור המים הכבדים באראק יתוכן מחדש ויהפוך לכור מחקר בנושא המים הכבדים. הכור לא יפיק פלוטוניום ממנו אפשר יהיה לבנות נשק גרעיני.
  • האיחוד האירופאי יסיר את כל הסנקציות הכלכליות והפיננסיות שהטיל על איראן. ארצות הברית תנהג באותה צורה כאשר יאושר (על ידי ארגוני הפיקוח הבינלאומיים), כי איראן מיישמת וממלאה את התחייבויותיה בהסכם.
  • האו''ם יבטל את כל החלטותיו על סנקציות ועל אמברגו נגד איראן.

 

 

Print Friendly, PDF & Email