שר החוץ האיראני זריף: מדוע כלי התקשורת האיראניים מצטטים את ה-Fact Sheet של הבית הלבן, ואת תיקדבקה, ומתעלמים מדברי?

שר החוץ האיראני מוחמד ג'ואד זריף התלונן, ביום ד' 4.12 בטהרן,  על כך שהעיתונות האיראנית מרבה לצטט את תיקדבקה ומתעלמת מדברים הנאמרים על ידו.
זריף שאל: "מי דובר אמת? אני כשר החוץ של איראן, או האתר ישראלי תיקדבקה המפרסם בדותות'?
זו הייתה הפעם השנייה ביומיים האחרונים ששר החוץ האיראני זריף התייחס לתיקדבקה. ביום ג' 3.12 בהופיעו בפני סטודנטים באוניברסיטת טהרן, התלונן זריף על כך שכלי התקשורת הלא ממשלתיים של איראן מרבים לצטט מקורות זרים, כולל ה-Fact Sheet  של הבית הלבן, וכן את תיקדבקה בישראל, ומתעלמים מההצהרות הרשמיות האיראניות.
זריף  אמר בין היתר: 'למה אתרי חדשות שלנו (איראנים), הטוענים שהם מייצגים את  חזבאללה (חברי מפלגת אלוהים, במובן של נאמנים לעקרונות המהפכה האסלאמית באיראן) מרבים לצטט את האתר הישראלי תיקדבקה המפיץ ידיעות לא נכונות, ואינם נותנים אימון לדבריו של שר החוץ שלהם?"
בשבועות האחרונים  מכבב תיקדבקה ברבים מכלי התקשורת באיראן, והדיווחים שלו מצוטטים ברבים מן העיתונים, אתרי חדשות, בלוגים וגם בפייסבוק וטוייטר באיראן.
דיווחי תיקדבקה עומדים לעיתים  קרובות בסתירה מוחלטת לדברים הנאמרים ע"י השלטונות באיראן. בויכוחים בישיבות המג'לס (הפרלמנט האיראני) וכן במאמרי דעה בעיתונים ובאתרים פוליטיים באיראן מצוטטים קטעי ידיעות שפורסמו בתיקדבקה על איראן.
חיפוש בגוגל עם כתיבת השם دبکا Debka בפרסית מוביל את המחפש למאות ידיעות מפורטות בתקשורת האינטרנטית באיראן המצטטות את תיקדבקה או מסתמכים על דיווחיו. המספר הרב של ציטוטים האלה אינו כולל את כל אותם כלי תקשורת איראנים המעתיקים את הידיעות של תיקדבקה והמקורות המהימנים שלו באיראן, אולם אינם מציינים את המקור.
למשמע דבריו של זריף, צעקו הסטודנטים מאשאללה! מאשאללה! שהיא קריאת התפעלות ובוז כאחת.
שלושה אמצעי תקשורת רבי השפעה עומדים בראש כלי כתקשורת איראנים המרבים לצטט את תיקדבקה כאשר מידי פעם הם מביאים ידיעה שלמה מתוך האתר: סוכנות הידיעות 'פארס' FARS  השייכת למשמרות המהפכה ונחשב המוסד התקשורתי המשפיע ביותר בין אמצעי התקשורת של איראן.
סוכנות הידיעות 'תסנים' TASNIM שגם היא מבטאת את הדעות של ממשמרות המהפכה, ובזמן האחרון הפכה לאחד ממקורות החדשות החשובים ביותר באיראן.
עיתון 'כייהאן' KAYHAN  שנחשב ככלי התקשורת האופוזיציוני האיראני העיקרי המתנגד לנשיא חסן רוחאני ומוחמד זריף

 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות