שר החוץ האמריקני פומפיו: ארה"ב לא תאפשר לאיראן לפתח נשק גרעיני והיא גם לא  תאפשר לה להעשיר אורניום

שר החוץ האמריקני מייק פומפיו Mike Pompeo השמיע, ביום חמישי 7.6 לפנות בוקר ( עדיין יום ד' לפי שעון ארה"ב) אזהרה חמורה לאיראן, כי וושינגטון לא תאפשר לאיראן לא להעשיר אורניום ולא לפתח נשק גרעיני.
בציוץ ברשת טוויטר כתב פומפיו: 'אנחנו עוקבים אחר הדיווחים שלאיראן יש תכניות להגביר את  יכולות העשרת האורניום. אנחנו לא נאפשר לאיראן לפתח נשק גרעיני'. We're watching reports that #Iran plans to increase its enrichment capacity. We won’t allow Iran to develop a nuclear weapo. 'איראן מודעת לנחישות שלנו.' Iran is aware of our resolve.
דבריו של פומפיו באו זמן קצר לאחר שראש הועדה לאנרגיה גרעינית האיראנית עלי אכבר סאלחי Ali Akbar Salehi הודיע, ביום ד' 6.6 בלילה, כי איראן תבנה, לפי הוראת המנהיג העליון באייטוללה עלי חמנאי, תוך חודש מתקן חדש לבניית סרקזות-צנטריפוגות מהירות במתקן הגרעיני בנאטנז. עלי אכבר סאלחי לא אמר מתי הסרקזות החדשות האלה תופעלנה.
שר החוץ האמריקני פומפיו הבהיר בהודעתו, כי ארצות הברית לא תאפשר למתקן זה ולסרקזות-צנטריפוגות החדשות המהירות להתחיל לפעול ולהעשיר אורניום.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי ממשל הנשיא דונלד טראמפ נחוש בדעתו, שלא לאפשר לאיראן להתחיל ב'בזאר הגרעיני' אותו ניהלה בין השנים 2015-2011, לפני חתימת הסכם הגרעין עם שש המעצמות, הסכם ממנו ארצות הברית פרשה ב-8 במאי השנה.
השיטה האיראנית הזו מוכרת היטב בוושינגטון. איראן מכריזה כל כמה ימים על צעד אחד נוסף שהיא מבצעת בתוכנית הגרעין שלה.
לדוגמא השבוע ביום שלישי  5.6, אמר יו"ר הוועדה הגרעינית האיראנית עלי אכבר סאלחי, כי איראן תחנוך ביום ד' בלילה ( 6.6) את תכניתה להגברת העשרת האורניום. יום לאחר מכן, ביום ד', אמר סאלחי, כי איראן  תחנוך במתקן העשרת האורנים בנטאנז Natanz מרכז חדש לייצור סרקזות-צנטריפוגות.  סאלחי נמנע מלומר באיזה סוג של סרקזות מדובר. עכשיו צריך לצפות כי תוך כמה ימים טהרן תשמיע הצהרות נוספות בנושא הגרעיני. בצורה כזו תוך זמן קצר איש לא ידע בדיוק מה הייתה הצהרה האחרונה של מנהיגי איראן בנושא, ומה באמת מתרחש במתקני הגרעין האיראניים.  זו הסיבה מדוע פומפיו שינה גם הוא את נוסח ההצהרה האמריקנית והודיע מפורשת, כי ארצות הברית לא רק שלא תאפשר לאיראן לפתח נשק גרעיני, אלא היא לא תרשה לה גם להתחיל להעשיר אורניום.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי בתמונה המופיעה בראש הידיעה הזו נראה המתקן לבניית סרקזות-צנטריפוגות בנטאנז. המפעל הזה כבר הוקם לפני ארבע שנים ב-2014.     
עוד מציינים המקורות שלנו, כי דבריו של פומפיו עומדים בניגוד להערכות שנשמעו בישראל כאילו ההצהרות של המנהיגים האיראנים על חידוש העשרת האורניום בחודש הקרוב אינן מעשיות.
ממשל הנשיא דונלד טראמפ מעריך הצהרות אלה בצורה שונה לחלוטין.  

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות עבור “שר החוץ האמריקני פומפיו: ארה"ב לא תאפשר לאיראן לפתח נשק גרעיני והיא גם לא  תאפשר לה להעשיר אורניום

 • יונ 7, 2018 @ 10:59 at 10:59
  Permalink

  כאשר יש נשיא כזה בארצות הברית עלינו להמעיט בדיבורים. תנו לטראמפ לנצח.

  • יונ 8, 2018 @ 1:29 at 1:29
   Permalink

   הבעיה שהוא ישלח אותנו לנצח בשבילו. ורה"מ שלנו מוכן לכך.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות