שר החוץ האמריקני קארי, ולא בנט, הוא שמעמיד את נתניהו בפני הוויתורים שכבר עשה בירושלים

ראש הממשלה בנימין נתניהו, וחלק גדול משרי 'הליכוד' דורשים מראש מפלגת 'הבית היהודי' שר המסחר והתעשייה נפתלי בנט להתנצל בפניו, על  התקפותיו האחרונות על ראש הממשלה. בדרישה הזו חבוי איום לפטר את בנט מהממשלה, ובכך להביא לעזיבת מפלגת 'הבית היהודי' את הממשלה. ראש הממשלה דורש  ובצדק שיתייחסו אליו בכבוד הראוי.
אבל 24 השעות האחרונות שעברו ובהן הוויכוח התלהט, הראה עד כמה מעמדו של ראש הממשלה הוא שביר.  יתרה מזאת, עד כמה הדרישה שלו להתנצלות לא רק שמגוחכת, הרי אחר הכול לא מדובר בגן ילדים אלא בממשלה המורכבת מטלאים מנוגדים, אלא שאולי מי שצריך להתנצל בפנינו הוא ראש הממשלה.
השר נפתלי בנט אמר, ביום ד' כי אם ראש הממשלה נפגע אני בהחלט מצר על כך. 'אני מכבד את ראש הממשלה ואת מנהיגותו בתנאים לא פשוטים, תומך בו כשצריך ומבקר אותו כשצריך, וזוהי חובתי'. 'הטלת ריבונות פלסטינית על אזרחים ישראלים היא מסוכנת, ומחובתי הייתה להוריד רעיון זה מיידית מסדר היום, ואכן הרעיון ירד', אמר בנט.
לא עברה אפילו יממה אחת, מאז ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר כי מסמך המסגרת ששר החוץ האמריקני ג'ון קארי עומד להגיש  לישראל ולפלסטינים, הוא מסמך בו מופיעים ההשקפות-המסקנות האמריקניות לגבי ההסכם, וישראל איננה חייבת להסכים למה שכתוב בו. המסמך האמריקני הזה איננו מחייב את ישראל, אמר נתניהו.
ביום ד' 29.1 אמר שגריר ארצות הברית בישראל, דן שפירו, דברים הפוכים. בהתייחס למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים בכנס של המכון לביטחון לאומי בתל אביב אמר השגריר, כי 'הסכם המסגרת נובע מרעיונות שעלו על ידי הצדדים, (כלומר, ישראל והפלסטינים), ורק מעט מהם (מהרעיונות המופיעים במסמך), הם אמריקניים טהורים'.

אפשר וצריך להניח, כי השגריר שפירו קיבל את אישורו של ג'ון קרי לומר דברים אלה, הסותרים את דברי נתניהו.
זו לא הפעם הראשונה שקארי מכחיש טענה זו של נתניהו.  דברי נתניהו גם סותרים את הדיווחים שמקורות תיקדבקה מקבלים בחודש וחצי האחרון, מאז אמצע חודש דצמבר 2013.
מבלי לחוות דעה אם נתניהו צודק או לא צודק בהסכימו לוויתורים כאלה, אפשר לומר, כי ראש הממשלה עשה דרך ארוכה מאוד בוויתורים הכבדים שהוא עשה לפלסטינים, בייחוד בעומק הנסיגה הישראלית ביהודה ושומרון, ובוויתורים שהסכים לעשות בירושלים, מבלי שסיפר על כך לא רק לשריו, אלא גם לעם ישראל.
לדוגמא: רק בירושלים, הסכים נתניהו לוותר לפלסטינים על הפרברים הפלסטיניים של צפון ירושלים, שועפט, בית חנינא, מחנה הפליטים בשועפט, ובכפר- הפרבר הפלסטיני הגדול עיסוויה. עכשיו כתוצאה מכך, הפלסטינים טוענים כי גם הר הצופים עליו עומדת האוניברסיטה העברית, שייך לעיסוויה ולכן צריך להעביר אליהם אותו.
צריך לקחת את נכונותו של נתניהו לוותר על עיסוויה, כדוגמא למהות הוויתורים שנתניהו מוכן לעשות.
עיסוויה, אפילו בממדים של היום נחשב למעוז של טרור פלסטיני, רובו של החזית הפלסטינית הדמוקרטית, ושנאה עמוקה של תושביו לישראל. 
כבר היום תחת שלטון ישראל, צריכים כוחות הביטחון לגייס כוחות גדולים של צבא ומשטרה, כל פעם שהם נערכים להיכנס לכפר הנמצא פחות מעשר דקות נסיעה ממרכז ירושלים.  
תמיד אלה הן כניסות צרות ומהירות, הדומות מאוד לכניסות ויציאות של כוחות צה''ל מ-19 מחנות הפליטים הפלסטינים הקיימים ביהוד ושומרון. 
במילים אחרות, קרוב מאוד לוודאי שאחד המקומות הראשונים מהם ישוגרו טילים על ירושלים, יהיה עיסוויה תחת שלטון פלסטיני. אם היום תחת שלטון ישראל, איש איינו יכול להבטיח את הביטחון בעיסוויה, איזה ביטחון יהיה שם בעת השלטון הפלסטיני?
מהבחינה האסטרטגית, וויתור על שליטה ישראלית בעיסוויה  השולטת על הכביש הראשי המוביל בין ירושלים למעלה אדומים, היא וויתור ישראלי משמעותי ביותר במלחמה האינסופית שישראל ניהלה במשך שנים על קיומו של רצף טריטוריאלי בין ירושלים ובין מעלה אדומים.        
אין בכוונת תיקדבקה להיכנס לוויכוח האישי בין נתניהו ובנט וכבודו של מי משניהם נפגע יותר. אבל אין ספק, כי השיטות בהן נוקט ראש הממשלה בנימין נתניהו במו''מ עם שר החוץ האמריקני ג'ון קארי ועם הפלסטינים, אינן מקובלות במשטרים דמוקרטיים, ובוודאי אינם מתקבלים על הדעת במדינת ישראל, בנושאים הנוגעים לעתידה של המדינה ולביטחונה.
נתניהו איננו יכול לעשות וויתורים מהותיים בחדרי חדרים, ואחר כך לאחר שהם נחשפים להעמיד פנים כי מדובר בטקטיקה שנועדה להראות כי הפלסטינים הם שמכשילים את המו''מ, וכי אלה המבקרים אותו צריכים להבין את התחכום במהלכיו, ובעיקר לשתוק.
נראה כי העולם המראות הכפול והמשולשות שנתניהו יצר מסביב לעצמו, קצת מבלבל את עולם המושגים שלו, מול עולם המושגים שלנו. 
הגיע הזמן שנתניהו יבין, כי בצורה ובדרך זו הכבוד אותו הוא דורש, בורח ממנו.
כמו שלא יתכן ששגריר ארצות הברית יסתור את דבריו, כך לא יתכן, כי כל פעם נתניהו ירעים את קולו ויגיד כי לא ילמדו אותו כיצד לשמור על ביטחון ישראל, וכי הביטחון עומד במרכז דאגותיו, כאשר כמה שעות לאחר מכן אומר ראש אמ"ן אביב כוכבי כי '170 אלף רקטות וטילים מאיימים על מדינת ישראל'.
המספר היה גדול יותר לפני מבצע 'עמוד ענן' והוא ירד בגלל המלחמה בסוריה'. 'אבל מספר זה  עוד יעלה', הרגיע כוכבי את שומעיו. על איראן אמר כוכבי: 'פרויקט הגרעין הצבאי האיראני ממשיך'. 'הוא ממתין להחלטה של מנהיג איראן להשיג פצצה או יותר'. 
איך יכול להיות כי בתקופת כהונה שנייה של נתניהו, המעמיד את הביטחון במרכז דבריו והאסטרטגיה המדינית שלו, מספר הטילים המכוונים אל ישראל נמצא רק בעלייה?
ואיך יכול להיות, כי בתקופת נתניהו ששם את הגרעין האיראני במרכז דאגותיו, איראן, לפי דבריו של כוכבי, נערכת למה שהמקורות הצבאיים של תיקדבקה דיווחו כבר כמה פעמים בשנה האחרונה, לקראת לא פצצה גרעינית אחת, אלא מאגר של כמה פצצות גרעיניות, כאשר ישראל איננה נוקפת אצבע לעצור מהלכים גרעיניים אלה.  
קשה לנתניהו לדרוש כבוד משריו ומהעם, כאשר אין לו בסיס במעשים, רק במילים!
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות