שר החוץ הטורקי הציג בדמשק לפני אסד את 'התיק המודיעיני הגרעיני' הישראלי על המתרחש בסוריה.

ה'ניו יורק טיימס': בביקורו בשבת 6.10, של שר החוץ הטורקי עלי באבג'אן Ali Babacan, בדמשק, הוא הביא לשם את 'התיק הגרעיני', ובו מצוי המידע המודיעיני שישראל העבירה לארצות הברית ערב ההתקפה הישראלית בצפון סוריה ב-6 לספטמבר. השר הטורקי דרש הסברים מאסד על הפרטים המופיעים בתיק. אולם הנשיא בשאר אסד הכחיש את המידע הישראלי, ואמר כי ישראל הפציצה מתקן לייצור טילים אסטרטגיים. המקורות של תיקדבקה מציינים, כי שר החוץ הטורקי הביא את תשובתו של אסד ביום א' 7.10 לידיעתו של ראש הממשלה אהוד אולמרט בשיחה בארבע עיניים שנמשכה 15 דקות בירושלים. עוד מוסיפים המקורות שלנו, כי וושינגטון דורשת עתה מאולמרט, כתוצאה מהוויכוח הפנימי על איכות המידע המודיעני הישראלי המתנהל בממשל, תשובה על דברי אסד. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי מהחומר המתפרסם ב'ניו יורק טיימס' על יכולת הטילים הסוריים, עולה השאלה האם סוריה וצפון קוריאה שיתפו פעולה בבניית טילים בעלי ראשי חץ רדיואקטיביים 'מלוכלכים'.
כמו כן מדווח ה'ניו יורק טיימס' כי בממשל הנשיא ג'ורג בוש מתנהל עד היום וויכוח חריף מאוד האם המידע המודיעיני שישראל העבירה לארצות הברית מהווה איום צבאי-גרעיני גדול כזה, כפי שישראל הציגה, או שירושלים מגזימה בסכנה.
אם אכן הממשל היה מקבל את הנחת המודיעין הישראלית, כי סוריה מפתחת תוכנית גרעינית שמסכנת את המזרח התיכון כולו, הממשל, אומר העיתון, היה צריך לשנות את מדיניותו כלפי סוריה וצפון קוריאה. אין חילוקי דעות בממשל על הקשר הצבאי בין סוריה ובין צפון קוריאה, ועל כך כי מדענים צפון קוריאניים ערכו ביקורים במתקן הצבאי בצפון סוריה.
בראש מחנה התומכים בדעה כי המידע המודיעיני הישראלי הוא בעל ערך רב ומצביע על הסכנה הגדולה בקשר הסורי-צפון קוריאני, עומד סגן הנשיא דיק צ'ייני, והניצים בממשל בוש, ואילו בראש המחנה המנסה להמעיט בחשיבותו של המידע ולומר, כי מדובר בסה"כ בהקניית טכנולוגיות משוכללות יותר לטילים הסורים, עומדת שרת החוץ קונדוליסה רייס, הטוענת, כי בגלל המידע הישראלי אין לשנות את מדיניות ארה"ב כלפי סוריה וצפון קוריאה.
מומחים צבאיים אמריקניים אומרים כי הטכנולוגיות הצפון קוריאניות לפיתוח הטילים הסוריים נועדו להקנות להם יכולת של פיצוץ ראשי הנפץ שלהם בעודם באוויר מעל המטרות air burst munition , ולא בעת הפגיעה בהן. התפוצצות כזו גורמת לנזקים כבדים יותר מאשר סוגי התפוצצות אחרים. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי התפוצצות של ראשי חץ של טילים כאלה הנושאים חומרים רדיואקטיביים, יכולה לזהם ולגרום לקרינה רדיואקטיבית על פני שטחים רחבים ביותר של כמה עשרות קילומטרים מרובעים, אם טיל בעל ראש חץ כזה מתפוצץ באזורים עירוניים בהם מתגוררת אוכלוסיה צפופה. מקורות אמריקנים דיווחו כמה פעמים בימים האחרונים כי בארצות הברית קיים חשש, כי לאיראן ולסוריה יש נשק מסוג רדיואקטיבי 'מלוכלך'.
המקורות הצבאיים ובאנקרה של תיקדבקה מדווחים כי בעוד שמאז ההתקפה הישראלית פורסם כי ירושלים לא ענתה עדיין לבקשתה של טורקיה לקבל הסברים על השימוש שישראל עשתה בעת ההתקפה במרחב האווירי הטורקי, שלחו וושינגטון וירושלים משלחות צבאיות שביקרו בחשאי באנקרה. משלחות אלה הציגו לפני ראשי הצבא הטורקי את 'התיק הגרעיני' הישראלי ששר החוץ הטורקי עלי באבג'אן Ali Babacan, הביא לדמשק. מטרת הצגת 'התיק' הייתה לשכנע את הטורקים כי הפעילות הסורית הגרעינית , ביחד עם צפון קוריאה, מסכנת גם את טורקיה ולא רק את האינטרסים האמריקנים במזרח התיכון ואת ישראל.

Print Friendly, PDF & Email