שר החוץ הרוסי לברוב: איראן מוכנה להפסיק להעשיר אורניום לדרגה של 20 אחוז. על המערב להסיר את הסנקציות

'איראן מוכנה להפסיק להעשיר אורניום לדרגה של 20 אחוז', כך אמר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, בראיון שפורסם ביום ג' 18.6, באתר האינטרנט של משרד החוץ הרוסי. לברוב לא אמר אם זו תהייה הפסק זמנית להעשרת אורניום זו, שהיא כבר בעלת דרגה צבאית, או שאיראן מודיעה בזאת על הפסקת העשרה מוחלטת לדרגה כזו. לברוב הדגיש כי נכונות איראנית זו תתבצע בהדרגה לפי הקצב בה יוקלו ולבסוף יבוטלו לגמרי הסנקציות של האו''ם, ארה''ב והאירופאים מעל איראן.
לברוב הוסיף ואמר, 'כי זו פעם ראשונה בשנים רבות שישנם סימנים מעודדים במהלכים ליישוב (הבעיה) של התוכנית הגרעינית האיראנית'.
ציטוט המקור: For the first time in many years, there are encouraging signs in the process of settlement of the situation with the Iranian nuclear program.
'זה יהיה חבל' אמר לברוב, 'שלא לנצל הזדמנות זו'. It would be a shame not to take advantage of this opportunity.
תיקדבקה: דבריו של שר החוץ הרוסי מתקשרים לשתי התפתחויות נוספות, אחת בוועידת מנהיגי ה-G8 בצפון אירלנד, והשנייה בטהרן.
1. וועידת ה-G8 בצפון איראלנד, העומדת לסיים את דיוניה ביום ג' לפנות ערב, תקבל למרות התנגדותו החריפה של מנהיג רוסיה ולדימיר פוטין, החלטה הקוראת להקמת ממשלת מעבר בסוריה והורדת הנשיא אסד מהשלטון בדמשק. בהודעה על נכונות איראן להפסיק את העשרת האורניום לדרגה צבאית, מאותת לברוב, כי מנהיגי ה-G8, ובראשם נשיא ארה''ב באראק אובמה מחמיצים הזדמנות להגיע להסכם עם טהרן על התוכנית הגרעינית האיראנית, משום שטהרן כמו מוסקבה, לא תסכים להורדת אסד מהשלטון. במילים אחרות פתרון בעיית אסד קשורה לפתרון הבעיות בתוכנית הגרעינית האיראנית.
2.
מוסקבה, מרחיבה את דבריו של נשיאה הנבחר של איראן חסן רוחאני, אשר אמר ביום שני, 'כי טהרן לא תסכים להפסיק לגמרי את העשרת האורניום' כאשר הדגש הוא על המילה 'לגמרי'. Tehran would not consider halting the country’s uranium enrichment activities entirely. במילים אחרות, איראן לא תפסיק להעשיר אורניום לדרגה של 5.3 אחוז, ותסתפק רק בהפסקת ההעשרה של האורניום לדרגה של 20 אחוז.
הדברים של לברוב כי 'יהיה חבל שלא לנצל הזדמנות זו', מכוונים לישראל. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי לפני שנתיים הסכימו ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון אהוד ברק, במגעים החשאיים שהם ניהלו עם ממשל אובמה, כי אם איראן תסכים להפסקת העשרת האורניום לדרגה של 20 אחוז, ותסגור את המתקן התת-קרקעי בפורדו, תסכים ישראל כי טהרן תוכל להמשיך להעשיר כמות מסוימת של אורניום לדרגה של 5.3. בסוף 2012 ביטלה ישראל את הסכמתה זו בגלל שאיראן האצה את תהליך העשרת האורניום שלה במידה כה רבה, עד כי בידיה כיום כמויות ההולכות וגדלות של אורניום מעושר לדרגה של 5.3 אחוז, אותן אפשר להעשיר תוך זמן קצר לדרגה של 20 אחוז ומעלה.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות