שר החוץ לברוב: נספק טילי S-300 לסוריה. נשלים את העסקה ונספק את הטילים שהתחייבנו

לאחר שביום ד' הודיעה רוסיה כי שולחת כוחות מרינס לסוריה ופורסת מעליהם חיפוי אווירי, הודיע ביום ה' 20.6 שר החוץ הרוסי סרגי לברוב, בטלוויזיה הרוסית, כי רוסיה תכבד את עסקת הנשק שלה עם סוריה ותעביר אליה את טילי הנ''מ המתקדמים S-300.
רוסיה תכבד את התחייבויותיה לשלוח טילים אלה לסוריה,
אמר לברוב. Russia will honor its contract to deliver S-300 air defense missile systems to Syria. אנו מכבדים את החוזים עליהם אנחנו חתומים. עוד לא סיימנו לשלוח את כל הנשק לסוריה. תיקדבקה: גם ארצות וגם רוסיה נערכות לשלוח לסוריה משלוחי נשק נוספים, לקראת הקרב המכריע של המלחמה העומד להיפתח בימים הקרובים מסביב לחלב.
ביום ה' הסתיים התרגיל הצבאי הגדול הכמעט חשאי של צה''ל על כל זרועותיו היבשתיות וחיילות הים והאוויר, שהחל השבוע ביום א'. לאחר חמישה ימים. בתרגיל השתתפה אוגדה של צה''ל על כוחות השריון שלה. התרגיל הצבאי הישראלי התקיים במקביל ובתיאום לתרגיל האמריקני-ירדני The Eager Lion, הנמשך בירדן כבר שבוע שני. במרכזי התרגילים האלה, התקפה מסיבית של טילים סוריים, כולל כאלה הנושאים ראשי חץ כימיים, על תל-אביב ועל בירת ירדן עמן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי המתיחות הצבאית מול סוריה, חיזבאללה, ירדן וישראל, התגברה מיד לאחר סיומה של וועידת ה-G8 ביום שלישי 18.6.
לאחר כשלון שיחותיהם של נשיא ארה''ב באראק אובמה, ונשיא רוסיה ולדמיר פוטין, ברור גם בוושינגטון וגם במוסקבה, כי המלחמה בסוריה עבר מהשלב של התמודדות בין כוחות מקומיים ואזוריים, להתמודדות בין שתי המעצמות, כאשר כל צד מגביר את התמיכה הצבאית במחנה הוא תומך. ארצות הברית במורדים הסוריים. רוסיה במשטר אסד, איראן וחיזבאללה. תמיכה צבאית זו תבוא לידי ביטוי בימים הקרובים בשדות הקרב מסביב ובתוך חלב.
ביום ד' 19.6, דיווחו המקורות הצבאיים שלנו ובמוסקבה:
יום אחד בלבד לאחר סיום וועידת מנהיגי ה-G8, בה נכשל המערב להעביר החלטה הקוראת להדחתו של נשיא סוריה מהשלטון, מודיעה מוסקבה ביום ד' 19, כי היא שולחת שתי אוניות מלחמה ועליהן כוחות מרינס רוסיים לסוריה, 'כדי להגן על האזרחים הרוסיים הנמצאים בסוריה'. סגן מפקד חיל האוויר הרוסי גנרל גראדושוב Maj.-Gen. Vladimir Gradusov, אמר כי חיל האוויר הרוסי יספק מטריה אווירית לכוחות הרוסיים, ולמהלך פינוי של אזרחים רוסיים מסוריה, אם יהיה צורך בכך.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי נשיא רוסיה ולדמיר פוטין, מעמיד שריר צבאי רוסי מול משלוחי הנשק המערביים למורדים בסוריה, עליהם דיווחנו בלעדית ביום ג' 18.6. במילים אחרות באם משלוחי הנשק המערביים למורדים הסוריים ימשכו, מאיימת מוסקבה כי כוחות רוסיים ינחתו בסוריה באמתלא של פינוי אזרחים רוסיים.
בסוריה נמצאים כ-20 אלף אזרחים רוסיים אשר קבלו כבר הוראות לאיזה נקודות ריכוז עליהם לעבור במקרה שמוסקבה תחליט על פינוים. עצם ההודעה של פינוי אזרחים רוסיים מסוריה תהייה גם כן סימן ומהלך דרמטי של הרחבת המלחמה בסוריה.
סוכנות 'אינטרפקס' Interfax הרוסית הודיעה, כי שתי האוניות הנערכות להנחית 600 חיילי מרינס בסוריה הן: ניקולאי פילצ'אנקוב Nikolai Filchenkov, ותת-אדמירל קולאקוב Vice Admiral Kulakov. ניקולאי פילצ'אנקוב מוגדרת בצי הרוסי 'כאוניית נחיתה גדולה' Large Landing Ship, והיא נושאת אתה 300 חייל מרינס, כ-20 טנקים, ו-15 נושאי גייסות משוריינים, או משאיות צבאיות.
תת-אדמירל קולאקוב, היא משחתת רוסית מדגם Udaloy I class, והיא נועדה בעיקר ללוחמה נגד צוללות. גם משחתת רוסית זו נושאת אתה 300 אנשי מרינס רוסיים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי למרות שהרוסים מודיעים כי אוניות המלחמה 'נערכות לצאת לסוריה', הרי ששתיהן נמצאות כבר בים התיכון מאז מחצית מאי, ואם תתקבל החלטה במוסקבה להנחית את הכוחות בהם על החוף הסורי, זו רק שאלה של כמה שעות עד שפקודה זו תבוצע.
סגן מפקד חיל האוויר הרוסי גנרל גראדושוב, צוטט כאומר, 'כי אנחנו לא ננטוש רוסים (הנמצאים בסוריה) ואם יש צורך בכך אנו נפנה אותם מאזורי המלחמה'. ציטוט: We won't abandon the Russians and will evacuate them from the conflict zone, if necessary. כאשר נשאל באם המטוסים הרוסיים יספקו חיפוי לאוניות המלחמה הרוסיות אשר תגענה לסוריה, סירב המפקד הרוסי לענות ואמר, 'כי נפעל לפי הפקודות שנקבל', they will act on orders.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי ההודעה הרוסית איינה מציינת לאיזה תקופת זמן הכוחות הרוסיים יגיעו לסוריה, ובאיזה אזורים בסוריה הם יפעלו. מציאותם של כוחות רוסיים בשטחי המלחמה, והאפשרות שהם יפגעו מנשק מערבי הנמצא בידי המורדים, יוצרים שלושה מצבים חדשים במלחמה בסוריה:
1. פגיעה בחיילים רוסיים תפתח את הדרך בפני מוסקבה להזרים תגבורות צבאיות נוספות לסוריה.
2.
תאפשר למטוסי חיל האוויר הרוסיים לפעול במרחבים האוויריים של סוריה. עד עכשיו דובר רק על האפשרות שארצות הברית תנהיג אזורים אסורים לטיס בסוריה.
3. תגביר את המתיחות המדינית והצבאית שבין וושינגטון ומוסקבה, מסביב לסוריה, שהיא גבוה ממילא גם עכשיו.

Print Friendly, PDF & Email