שתי הנשים החשובות ביותר בפוליטיקה האמריקנית לא נפגשו בירושלים. חזון קונדוליסה רייס והמציאות בעיני הילארי קלינטון.

מרוץ צמוד סמוי התפתח ביום א` 13.11 בירושלים בין שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס ובין הקלינטונים, הנשיא לשעבר ביל קלינטון, והסנאטורית הילרי קלינטון. בעוד רייס דיברה בפורום סבן בירושלים, שהתכנס לדון בדיאלוג בין ארצות הברית וישראל, כאשר השומעים אותה התקשו להבין באם היא מדברת על המצב הנוכחי במזרח התיכון וביחסים בין ישראל והפלסטינים או על המצב העתידי-אוטופי, הרי הילארי קלינטון יצאה לשטח כדי לראות את גדר ההפרדה ואמרה דברים ברורים וחדים על מעורבותם ואחריותם של הפלסטינים בטרור. הילארי קלינטון הייתה הפוליטיקאי האמריקני הראשון שהצדיק ללא הסתייגויות את גדר ההפרדה. לאחר מכן מיהר הזוג קלינטון ונסע לעמן לערוך ביקור בבתי המלון שנפגעו על ידי אל קעידה ובכך היו הפוליטיקאים האמריקנים הראשונים שהגיעו לירדן. רייס תגיע לשם רק ביום ב` 14.11.
לאחר שאמרה כי היא מחזקת ידי האו"ם על בידודה של סוריה, דברה שרת החוץ האמריקנית על התמורות המתחוללות במזרח התיכון והדגישה כי `אמהות ואבות מברכים על כך שבניהם הופכים למהנדסים במקום למחבלים מתאבדים.` `התשתיות של הטרור במזרח התיכון ובעולם הם איום על השלום.` אולם במציאות בשטח מלבד משטרו של מועמר קאדפי בלוב אשר הודיע רשמית על הפסקת מעורבותו בטרור, ואף שילם פיצויים למשפחות קורבנות פיגועי טרור בהם השתתפו לובים, אין אף מדינה אחרת, קבוצה לאומית או אתנית, או גוף טרור במזרח התיכון, בוודאי שלא הפלסטינים שנקטו צעד דומה. לכן לא כל כך ברור היכן רואה קונדוליסה רייס מחבלים שהופכים למהנדסים.
בדברה על הסכסוך הישראלי-פלסטיני אמרה רייס כי העשור שחלף מאז רצח רבין היה עשור של סבל ושל טרור, אבל בזמן האחרון החל תהליך שינוי, של רפורמה שמעודדת תקווה חדשה, בייחוד אם הפלסטינים יילחמו בטרור ובאלימות בלתי-חוקית, ויקדמו רפורמות דמוקרטיות. אין שום סימן כי אצל הפלסטינים מתבצעות רפורמות כלשהן וכי יש בניהם גורמים המתכוננים להלחם בטרור ובאלימות הבלתי-חוקית.
בדברה על חלקה של ישראל במצב אמרה שרת החוץ האמריקנית כי המצב יכול להשתפר רק אם ישראל לא תנקוט בצעדים שייקבעו עובדות לפני הסכם הקבע, ותפעל לשיפור חיי היומיום של הפלסטינים. השאלה היא כמובן איך ישראל יכולה לדאוג לשיפור חיי היומיום של הפלסטינים, בזמן שהיא צריכה להלחם במטרות טרור ולמנוע התקפות עליה.
הסנאטורית הילרי קלינטון, הייתה יותר מעשית משרת החוץ. לאחר שערכה סיור לאורך גדר ההפרדה בשכונת גילה בירושלים אמרה קלינטון: `הגדר הזו איננה נגד העם הפלסטיני.` `היא נגד טרוריסטים. האחריות במלחמה בטרור מוטלת על הפלסטינים.`

Print Friendly, PDF & Email