שתי חטיבות של חיזבאללה-בנות 5,000 חייל-הועברו לחאלב


( כוחות השריון של חיזבאללה מורכבים ממערכות נשק אמריקניות. )
חיזבאללה העביר בשבוע האחרון שתי חטיבות לוחמים חדשות לאזור הקרבות בחאלב בצפון סוריה. מדובר בחטיבת חיל רגלים ממונעת המצוידת בטנקים ובנשק כבד heavy’ motorized rifle brigade, ובחטיבת קומנדו-'החטיבה הקלה' light brigade, שאומנה במיוחד לפעול מאחורי קווי האויב.
שתי החטיבות החדשות מונות 5,000 לוחמים. בכך מגיע מספר לוחמי חיזבאללה בסוריה ל-14,000 עד 15,000 חייל.
לפי מקורות צבאיים רוסיים המטרה של שתי החטיבות האלה הוא להכריע את הקרב עם המורדים הסוריים. בחאלב. לאחר מכן תשלחנה שתי החטיבות אל מחוז אידליב Idlib, שם ישנו הריכוז הגדול ביותר של לוחמי חזית אל-נוסרה-אל קעידה סוריה.
שתי החטיבות האלה הן העומדות עתה בראש החץ  של ההתקפה הסורית על מזרח חאלב.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בעוד שחטיבת חיל הרגלים הממונעת מצוידת במערכות נשק אמריקניות כמו נושאי גייסות משוריינים וטנקים, 'החטיבה הקלה' מציידת במערכות נשק רוסיות, עובדה המראה על הדרך בה חיזבאללה בונה עכשיו את כוחותיו ומספק להם את מערכות הנשק הדרושות להם.
בכמה יחידות מערכות הנשק האמריקניות והרוסיות מעורבות. לדוגמא: על נושאי גייסות משוריינים  APC אמריקנים מדגם M113 של חיזבאללה מורכב היום נשק הנ"מ הרוסי ZPU-2.
זה לא היה מקרה שביום א' 14.11, כאשר הסתיימה הצבתן של שתי החטיבות החדשות של חיזבאללה בחזית חאלב, דאגה מכונת התעמולה של הארגון להפציץ בעיתונות הערבית  תמונות ממצעד צבאי שנערך בעיר הסורית קוסייר Qusayr שבהרי קלמון Qalamoun mountains שבמרכז סוריה, בה נראו חלק מהיחידות במצעד כשהם מצוידות בנשק אמריקני.
במציאות לא היה מצעד צבאי בקוסייר, אלא הוצגו כמה ריכוזי נשק אמריקני הנמצאים בידי הארגון, לצורך הצילומים. 
בשלוש השנים האחרונות מאז חיזבאללה כבש עבור נשיא סוריה את קוסייר ביוני 2013, העביר אסד את העיר לידי חיזבאללה שהפך אותה למרכז הצבאי של הארגון בסוריה. חיזבאללה הקיים בעיר שננטשה על ידי תושביה עיר צבאית, בה הוקמו מפעלי נשק רבים המחזירים בין השאר את מערכות הנשק  הנופלות לידי כוחותיו במלחמה לפעולה מבצעית. ( שיטה דומה ננקטה על ידי צה"ל בשנות ה-60 וה-70, כאשר לידיו נפלו כמויות גדולות של נשק רוסי.).
אחד הפרויקטים הצבאיים הגדולים שחיזבאללה ביצע לאחרונה בקוסייר הייתה הקמתה של  'החטיבה הקלה' light brigade, וחימושה.
חטיבה זו בנויה לפי המתכונת של הכוחות המיוחדות של משמרות המהפכה האיראניים, והיא מצוידת בכלי רכב מיוחדים הנקראים 'הג'יהאד הניידים' jihad-mobiles. כלי רכב אלה  מאפשרים לכוחות לנוע בשטחים בהם תנאי הקרקע קשים, ולהופיע בפתאומיות בעורפו של האויב.
זו פעם ראשונה שחטיבה כזו של חיזבאללה משתתפת בפעולה צבאית בסוריה.
החטיבה הקלה מצוידת, כמו הכוחות המיוחדים הרוסיים בסוריה, בטנדרים pickup trucks רוסיים עליהם מורכבות מכונות ירייה כבדות. המדובר במכוניות מדגם  UAZ Patriot-SUV  עליהן מורכבת מכונת ירייה כבדה מדגם 'קורד' Kord , ומטיל רימונים מדגם AGS-17.
בכלי הרכב מותקנות מערכות סינון אוטומטיות המותאמות  ללוחמה מדברית היכן שהאובך הכבד מכבידות על הראייה ועל הנשימה. כמו כן מסוגלים כלי הרכב האלה לפעול בתנאים של שינויי טמפרטורה חדים-תופעה מוכרת באזורים מדבריים.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות