תא טרור סעודי, כנראה של אל קעידה בקווקז, ביצע את הפיגוע בבוסטון

בעוד השלטונות האמריקנים מסרבים למסור פרטים בדבר החקירה על ההתקפה על המרתון בבוסטון, שהתרחשה ביום ב' 15.4 ליד קוו הסיום של מרוץ המרתון ברחוב בוילסטון Boylston Street בבוסטון, וגרמה ל-3 הרוגים ביניהם ילד בן 8, ל-176 פצועים, מהם 17 במצב אנוש, מוסרים המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה, כי הפיגוע התבצע על ידי תא טרור סעודי, הקשור כנראה עם אל קעידה בקווקז. בתא היו שלושה צעירים סעודים שהתגוררו בעיירה ריבר Revere הנמצאת במדינת מסצ'וסטס Massachusetts, לא הרחק מבוסטון. שלושתם משתייכים למשפחה סעודית רמת דרג. אם כל הפרטים האלה יימצאו נכונים פירוש הדבר שאל קעידה בחצי האי ערב AQAP, הצליח לשתול תא של שלושה סעודים, ואולי יותר, בארה''ב, יחד עם גורמי טרור בקווקז, והם שביצעו את הפיגוע בבוסטון.
כרגע נמצאים בידי כוחות הביטחון האמריקנים שני סעודים עצורים. אחד נמצא בבית חולים כאשר ידיו שרופות, כנראה מטיפול באחד ממטעני החבלה שהתפוצצו. סעודי שני נתפס בדירה בעיירה ריבר Revere, באורח רשמי מסרבים האמריקנים להודות כי יש בידיהם עצורים הקשורים בפיגוע.
מצוד נערך ברחבי ארה''ב אחר החשוד הסעודי השלישי.
ביום ג' 16.4 אחה''צ, עצרו גורמי הביטחון האמריקנים מטוס בנמל התעופה הבינלאומי של בוסטון לוגאן Logan Airport , מאחר וחשדו כי במטוס נמצא החשוד או החשודים בפיגוע. כמו כן נערכות בדיקות האם לתא סעודי היו סייענים בערים נוספות בארה''ב.
ביום ג' היה נשיא ארה''ב באראק אובמה מוכן להודות סוף סוף, כי המדובר בפעולת טרור, אולם הוא המשיך לטעון כי לא ברור עדיין אם מדובר בטרור מקומי, או כזה הקשור לגורמי חוץ.
ביום שלישי לפנות בוקר, היו המקורות ללוחמת הטרור של תיקדבקה, היחידים שדיווחו תחת הכותרת: 'חשד כבד בוושינגטון כי הפיגוע בבוסטון בוצע על ידי גורמים מזרח תיכוניים ייתכן בשיתוף פעולה עם גורמים אמריקנים מקומיים'.
השאלה הראשונה הנשאלת כאשר סוקרים את ההתקפה על המרתון בבוסטון שהתרחשה ביום ב' 15.4 ליד קוו הסיום של מרוץ המרתון ברחוב בוילסטון Boylston Street בבוסטון, וגרמה ל-3 הרוגים ביניהם ילד בן 8, ל-140 פצועים, מהם 17 במצב אנוש, היכן הייתה האבטחה של אירוע המוני כזה בו השתתפו למעלה מ-25,000 רצים?
הכוונה היא, האם מסלול המרוץ נסרק על ידי כלבי גישוש המסוגלים להריח ולחשוף חומרי נפץ? האם מעל מסלול המרתון ריחפו מסוקי משטרה מצוידים בחיישנים המסוגלים לאתר בין מאות האלפים שהשתתפו או צפו במרתון אנשים שנושאים אתם, או שנשאו קודם חומרי נפץ וסימנים שלהם נשארו על גופם, ידיהם, או בגדיהם?
ביום שלישי 16.4, אנו יודעים כי מלבד שני מטעני חומר הנפץ שהתפוצצו, נמצאו עוד שלושה מטענים שלא התפוצצו. יש ידיעות כי מספר המטענים היה גדול יותר.
במילים אחרות, מסלול המרתון לא נסרק על ידי כלבים, מסוקים, וחבלנים המאומנים ומסוגלים לגלות חומרי נפץ. אפילו אם רק מטען אחד היה מתגלה, אפשר היה להכריז מיד על הפסקת המרוץ, והפגיעה לפחות בחלק מהנפגעים הייתה נמנעת.
ברור כי ממשל הנשיא אובמה, וגופי המודיעין והביטחון האמריקנים, כמו הציבור האמריקני נתונים בהלם והם לא ציפו לפיגוע כזה.
רק ביום שלישי לפנות בוקר היה שירות הביטחון האמריקני ה-FBI מוכן לומר, כי החקירה מתרכזת בפעולת טרור אפשרית "potential terrorist inquiry".
כפי שהנשיא אובמה לא היה מוכן לומר לפני שנה ב-11 לספטמבר 2012, לאחר ההתקפה על הקונסוליה האמריקנית בבנגאזי, ורצח שגריר ארה''ב כריס סטיבנס Chris Stevens, כי המדובר בפעולת טרור, למרות שכבר מהתחלה היה ברור כי אל קעידה ביצע התקפה ורצח זה, כך הנשיא לא היה מוכן להוציא ביום ב' בלילה את המילה 'טרור' מפיו.
מומחים ללוחמת טרור מזרח תיכוניים המתמחים בפעולה נגד פיגועים בפצצות ובמטעני נפץ, כמו אלה שהתפוצצו ליד קוו הסיום של מרוץ המרתון בבוסטון, אומרים כי הפיגוע נושא את כל הסימנים של פיגוע טרור מזרח תיכוני.
המומחים לא יכולים לומר בשלב זה באם המדובר באל קעידה, או בארגון מוסלמי קיצוני כמו קבוצת אנסר אל שריעה Ansar al-Shariah שתקפה את הקונסוליה האמריקנית בבנגאזי, ופעלה עם ביחד עם שלד פיקודי של אל קעידה שפעל מאזור קהיר במצרים, אולם מה שברור כבר בשלבים ראשונים של החקירה כי הדרך בה הפיגוע הזה הוכן ובוצע מתאים לארגונים הקשורים עם אל קעידה.
למרות שביום ג' נעשו מאמצים בארה''ב ובעולם המערבי, בייחוד בלונדון בה עומד להתקיים בשבוע הבא מרוץ מרתון דומה, וגם אירוע המוני אחר של הלווית ראש ממשלת בריטניה לשעבר מרגרט תאצ'ר, לתאר את הפיגוע בבוסטון כפעולה של אדם בודד, פיגוע מהסוג הזה, כפי שהתרחש בבוסטון היה צריך להיות מתוכנן ומבוצע על ידי מספר אנשים לפחות ארבעה עד שישה אנשים הפועלים בשטח, ועוד לפחות עשרה אנשים אחרים הפועלים כתצפיתנים וכסייענים. כמו כן היו התוקפים צריכים להיות מצוידים במספר כלי רכב, ובאמצעי קשר מלבד טלפונים סלולאריים, הניתנים לאיתור מהיר.
שני מטעני הנפץ שהתפוצצו בשתי נקודות שהיו מרוחקות לא יותר מ-400 מטר אחת מהשנייה במטרה לגרום לנפגעים רבים ככל האפשר. העובדה כי המטענים היו מלאים בגולות פלדה כדי לגרום פציעות שתגרומנה לאיבוד זמן, והעובדה כי הם הופעלו מרחוק בשלט רחוק, נושאים את כל הסימנים המתאימים לפיגועים המבוצעים על ידי גורמים מזרח תיכוניים.
ברור כי הפיגוע בוצע בצורה מקצועית ביותר, כאשר המפגעים משתמשים בפצצות קטנות, אך קטלניות. הפעם הראשונה שאנשי אל קעידה השתמשו בפצצות כאלה בארצות הברית, היה לפני 3 שנים ב-2010, כאשר באוקטובר אותה שנה ניסה סטודנט פקיסטני פייסל שאחזאד Faisal Shahzad, להחנות מכונית תופת בכיכר טיימס במרכז מנהטן.
בעוד הנשיא אובמה סירב הופעתו ביום ג' 16.4 לפנות בוקר (עדיין יום ב' לפי שעון ארה''ב) לכנות את האירוע 'פעולת טרור', עשתה זו במקומו יושבת ראש וועדת הסנט לנושאי מודיעין הסנטרות דייאן פיינשטיין Dianne Feinstein, שאמרה כי ממה שהיא שומעת מגופי המודיעין האמריקנים המדובר בפעולת טרור My understanding is that it's a terrorist inciden , אולם אין מידע אם המדובר בפעולת טרור של גורמים פנימיים אמריקנים, או פעולת טרור של גורמי חוץ.
הידיעות והרמיזות שמדובר בפעולת טרור חיצונית התחזקו, כאשר מספר כלי תקשורת אמריקנית דיווחו, כי משטרת בוסטון חוקרת סעודי פצוע קשה שהובא לאחד מבתי החולים בעיר כאשר הוא סובל מכוויות. לידיעות אלה לא היה אישור. למרות הכחשות המשטרה האומרות כי איש לא נעצר עדיין בפרשה זו, השמועות לגבי הסעודי הזה הלכו והתחזקו.
גופי המודיעין והביטחון האמריקנים מחפשים ביום ג' 16.4, אחר שני אנשים בקשר לפיגוע במרוץ המרתון בבוסטון. איש אחד שחום עור, בעל מבטא זר, כנראה מזרח תיכוני, שהיה לבוש במעיל עם כובע שכיסה את ראשו וחלק גדול של פניו. האיש נשא אתו תיק שחור גדול, וניסה כמה פעמים להיכנס לתוך האזור האסור לכניסה שהיה ליד קו הסיום של המרתון. זו פעם ראשונה שנמסר כי אזור הפיגוע ברחוב בוילסטון Boylston Street, היה אזור סגור restricted area. האיש השני אחריו מחפשים היא דמות של אדם מסתורי הנראה בסרטי הווידיאו השונים, מסתובב על גגות בניינים באזור הפיגוע. האיש נראה שהוא נע במהירות ממקום למקום. 
התגובה הראשונה לפיגוע מהמזרח התיכון, באה דווקא מירדן, שם אמר לפנות בוקר מוחמד אל שאלאבי Mohammad al-Chalabi, שהוא ראש קבוצה סלפית הקשורה עם אל קעידה,
אל שאלבי אמר, כי 'דם אמריקני איננו יקר יותר מדם מוסלמי', וכי 'טוב שהאמריקנים מרגישים מה שהרגישו העמים בעיראק ובאפגניסטן' בעת שהאמריקנים פלשו לשם. מקור ביטחוני בירדן, אמר כי הפיגוע בבוסטון נושא את כל הסימנים של פיגוע שבוצע על ידי אל קעידה.

Print Friendly, PDF & Email