תבוסה קשה לכוח הפלסטיני המיוחד בקרב במחנה בלאטה בשכם.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה: בקרב אש שהתחולל במשך למעלה משעתיים, ביום ב' 5.11, במחנה הפליטים הפלסטיני בלאטה בשכם, נחל הכוח הפלסטיני המיוחד, שאומן על ידי האמריקנים והבריטים, והובא לעיר 3 ימים קודם לכן ביום ו' 2.11, מפלה קשה, כשהוא סופג אבידות כבדות. חמישה מאנשי הכוח, נפצעו אנושות. זה היה הניסיון הראשון של הכוח המיוחד לחדור לטרטוריה בה שולטות רשתות הטרור הפלסטיניות של הפת"ח-גדודי אל אקצא, החמס, הג'יהאד האיסלמי, והחזיתות הפלסטיניות השונות, להשתלט על מטרה שנקבעה ולעצור מבוקשים שהיו בה. המבצע תוכנן כך שיתבצע בעת פגישתה של שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס, עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. המטרה הייתה שתוך כדי הפגישה תגיע הידיעה על הצלחת הפעולה, דבר שהיה מאפשר לרייס ולאבו מאזן, לומר בפומבי כי המדובר בנקודת מפנה היסטורית-ביטחונית, בה הרשות הפלסטינית החלה להלחם בטרור, כפי שישראל דורשת. הצלחת פעולת הכוח נועדה גם להפגין בפני ישראל, ודעת הקהל הפלסטינית והערבית, כי המדובר ברשות פלסטינית מסוג חדש.
אולם, מדווחים המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי אך הכוח הפלסטיני המיוחד נכנס למחנה בלאטה הוא נתקל במארב אש צולבת של כוחות ארגוני הטרור, שכפי הנראה היה
בידיהם מידע מודיעיני מוקדם על גודלו של הכוח ועל הדרכים בהן עמד להשתמש כדי להגיע למטרה.

המקורות הצבאיים שלנו מדווחים כי לאחר נסיגת הכוח הפלסטיני המיוחד מבלאטה, לקחו ארגוני הטרור בשכם את היוזמה לידיהם, והעבירו למפקדי הכוח הפלסטיני אולטימאטום.
באולטימאטום נאמר, כי אם עד לפנות ערב לא ישוחרר מבוקש פלסטיני, שנעצר על ידי אנשי הכוח במחסום בתוך העיר, ארגוני הטרור יתקפו את הבסיסים והמחסומים בהם נמצאים 300 אנשי הכוח.
בהתייעצויות דחופות בין מפקדי הכוח בשכם, ובין לשכתו של יו"ר הרשות אבו מאזן, הוחלט לבסוף, להיכנע לדרישות ארגוני הטרור ולשחרר את המבוקש.
השיקול המרכזי בהחלטה זו היה, כי לאחר הכישלון בקרב בבלאטה, והאבדות שהכוח ספג, הוא לא יכול לעמוד בקרב נוסף, בו הוא יספוג אבידות נוספות. מפקדי הכוח אמרו לאבו מאזן, שאם הכוח יעמוד בפני שורה נוספת של קרבות, ביום ב', קיימת סכנה כי הכוח יתמוטט.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי התוכניות והציפיות האמריקניות-הפלסטיניות-והישראליות לגבי הכנסת כוח הביטחון המיוחד לשכם היו גבוהות במיוחד. התוכנית המקורית דיברה על כך, כי לאחר כמה ימים בהם הכוח יפעל בהצלחה נגד מטרות טרור, יגיע לעיר יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ויערוך סיור ניצחון בעיר, כאשר מסעו ברחובות שכם מאובטח על ידי חיילי הכוח המיוחד.
הסיור הזה נועד להתבצע כמה ימים לפני צאתו של אבו מאזן לוועידת אנאפוליס, במטרה להוכיח כי הרשות הפלסטינית מסוגלת להשתלט על ערים נוספות בגדה המערבית ולקחת עליה את האחריות הביטחונית עליהן. עתה, כל תוכניות אלה התמוטטו.

Print Friendly, PDF & Email