תביעות רע"ם לאחר הריגתה של שירין אבו עאקלה הן קריאת תגר על מלחמתו של צה"ל בטרור. עתה תהיינה לרע"ם דרישות כיצד לנהל את המלחמה בטרור, כפי שיש להם דרישות לגבי ביטחון הר הבית

במלחמות נהרגים עיתונאים שמכסים אותן. במזרח התיכון נהרגו עיתונאים בריטיים. בלוב נהרגו עיתונאים אמריקנים, במאלי נהרגו עיתונאים צרפתיים. באוקראינה נהרגו עיתונאים אמריקנים ורוסים.
משנת 1992 ועד 2022, נהרגו במלחמות 2658 עיתונאים. הכי הרבה עיתונאים נהרגו במלחמות בעיראק עד היום-190 עיתונאים.
בדרך כלל התרחשות כזו זוכה לסיקור קצר של כמה שורות בכלי התקשורת העולמיים.
איש איננו חושב כי מדובר בידיעה סנסציונית, ובוודאי שלא במשבר פוליטי שיכול לשנות את פני המלחמה, או את המעמד הפוליטי של מי שמנהל אותה.
לכן לא ברור כל כך מה הצעקות על כך שביום ד' 11.5, נהרגה עיתונאית רשת אל-ג'זירה שירין אבו עאקלה בת 51, בג'נין.  הניסיון של ח"כ אחמד טיבי מ'הרשימה המשותפת'  להפוך את התקרית לבינלאומית על ידי נפנוף באזרחותה האמריקנית וקריאתו לנשיא ג'ו ביידן לבטל בעקבות התקרית את ביקורו בישראל בחודש הבא, הם הגזמה פרועה של תקרית טרגית.
עדיין לא ברור מאש של מי היא נהרגה. מאש הכוחות הישראליים שפעלו במחנה ג'נין, או מאש הפלסטינים. אולם הפלסטינים, וגם רשת אל ג'זירה, מאשימים את ישראל ואת  צה"ל.
דובר צה"ל רן כוכב אמר, כי  אם הוא יכול לומר בוודאות שאבו עאקלה נהרגה בגלל הפלסטינים ואמר: 'אני לא יודע להגיד בוודאות, רוצה להיות זהיר ואמין'. הוא הוסיף כי 'אנחנו מתחקרים את העניין הזה גם מהבחינה המבצעית והמקצועית. אנחנו שעתיים-שלוש אחרי האירוע, בודקים את זוויות הירי ואת הקליעים. יכול להיות בהחלט שהיא נהרגה מאש פלסטינית כתוצאה מהחמושים. היא הייתה קרובה מאוד אליהם. אם פגענו בפלסטינית – נצטרך להתנצל. אם בוצעה פה טעות, אז כך ייאמר'.
ראש הממשלה נפתלי בנט אמר, 'הפלסטינים תועדו אומרים פגענו בחייל, הוא שכוב על האדמה', אמר בנט. 'אף חייל לא נפגע, מה שמעלה את האפשרות כי הם ירו ופגעו בעיתונאית. בנט קרא לפלסטינים לביצוע ניתוח פתולוגי משותף וחקירה משותפת, בהסתמך על כל התיעוד והממצאים הקיימים, כדי להגיע לאמת. עד כה, הפלסטינים מסרבים.
ראש הממשלה הדגיש, כי כוחות צה"ל ימשיכו לפעול כנגד המחבלים בבסיסיהם, על מנת לשבור את גל הטרור הרצחני ולהשיב את הביטחון לאזרחי ישראל. 'אנו מגבים את לוחמינו', אמר.
לכן הבעיה המרכזית של מותה של שירין אבו עאקלה היא של ראש הממשלה נפתלי בנט. בנט אמר כי 'אנו מגבים את לוחמינו', אולם מאחורי בנט אין ממשלה שמגבה אותו ואת לוחמי צה"ל.
מפלגת רע"ם, עליה קיום הממשלה מתבסס, שהייתה צריכה ביום ד' להודיע מה החליטה מועצת העשורא לגבי הישארותה של רע"ם בממשלה, או המשך תמיכתה בה, פרסמה ביום ד' בצהרים הודעה בה היא כינתה את אבו עאקלה 'שהידית', ושלחה את תנחומיה ​​'למשפחתה, לערוץ אל-ג'זירה ולעמנו הפלסטיני בכלל'. רע"מ קראה גם להקמת ועדת חקירה בינלאומית מידית שתבדוק את נסיבות מותה.
זו לא רק סטירת לחי לממשלת בנט-לפיד, זו גם קריאת תגר על מלחמתו של צה"ל בטרור.
אפשר וצריך להניח, כי עתה לאחר הריגתה  שירין אבו עאקלה לרע"ם תהיינה דרישות/תביעות כיצד לנהל את המלחמה בטרור, בדיוק כפי שיש לה תביעות כיצד לנהל את מערך הביטחון הישראלי על הר הבית.


Print Friendly, PDF & Email