תגבורות של מסוקים ו'מתנדבים' רוסיים מול ISIS

מאז הפלת מטוס הנוסעים הרוסי (ב-31.10) בסיני, מעביר חיל האוויר הרוסי מספר גדול של מסוקי קרב מחוץ למובלעת הצבאית הרוסית בלטקיה, ומציב אותם בבסיסי תעופה סוריים הקרובים לקווי החזית מול כוחות ISIS.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי מסוקי קרב רוסיים הוצבו בימים האחרונים בבסיס האווירי הסורי T4 (Tiyas) Airbase, ובבסיס שרייאט Shayrat Airbase, שניהם נמצאים מזרחית לעיר חומס. באמצעות הצעד הזה לקח על עצמו הפיקוד הרוסי בסוריה, להסיר את האיום הצבאי של כוחות ISIS על העיר חומס, שהיא העיר המרכזית במרכז-מזרח סוריה המונה למעלה מ-1 מיליון תושבים.  אולם הפיקוד הרוסי גם לקח על עצמו את הסכנה כי ISIS והמורדים הסוריים יתחילו להפיל מסוקי קרב רוסיים.
האיום של ISIS על חומס הפך להיות ממשי כאשר ב-1 לנובמבר כבשו כוחות ISIS את הכפר מאחין Mahin הנמצא דרומית לעיר, כאשר הם מסיבים אבידות כבדות לכוחות משמרות המהפכה האיראניים, הסוריים וחיזבאללה, אשר ניסו לעוצרם. כיבוש מאחין פותח את הדרך לפני ISIS, להתקרב לפרברים הדרומיים של חומס, ולהשיג שליטה על הדרך המהירה מס' 5 M5 Highway, המחברת את דמשק עם חומס.
הרוסים גם העבירו מספר גדול של מסוקי קרב אל שדה התעופה הצבאי של העיר חמה Hama Military Airport, בניסיון לעצור מתקפה נוספת של ISIS וחזית אל-נוסרה המתפתחת באזור אידליב.
ב-5 לנובמבר הצליחו כוחות אלה לכבוש מידי הצבא הסורי את העיר האסטרטגית  מוראק Morek השולטת על הדרכים המובילות ממחוז אידליב בצפון סוריה אל מרכזה.
דיווחי מודיעין מבסיסי תעופה בדרום רוסיה ובחצי האי קרים בים השחור המוסרים על  יחידות מסוקי קרב רוסיים שהועמדו בכוננות כדי להיות מועברות לסוריה, מצביעים על כך כי לא רק כובד המלחמה נגד ISIS בסוריה עבר מהאיראנים, הסורים וחיזבאללה, לידי חיל האוויר הרוסי, אלא שלרוסים אין מספיק מסוקי קרב בסוריה שיכולו לעצור את ISIS בכל החזיתות, ועליהם להביא לסוריה תגבורות נוספות.
דיווחי מודיעין אחרים מדווחים על יחידות 'מתנדבים' רוסיים המתארגנות לצאת לסוריה מדרום רוסיה ומזרח אוקראינה,  שם הן נלחמות לצד הבדלנים הפרו-רוסיים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אם אכן הכוחות האלה יגיעו לסוריה בימים הקרובים, לא רק שאנו רואים העמקת המעורבות הצבאית הרוסית בסוריה, אלא תחילתה של מעורבות צבאית קרקעית רוסית במלחמה, צעד אותו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הבטיח כמה פעמים שלא ינקוט בו.      
ביום ג' 10.11 פורסמו בכמה כלי תקשורת מערביים כמה פרטים על התוכנית הרוסית לפתרון מדיני של המלחמה בסוריה. הפרסום הוצג 'כבלעדי'.
התוכנית המדינית הרוסית המלאה, הנידונה במפגשים הנערכים  בשבועות האחרונים בווינה פורסמה במלואה עוד ב-30 באוקטובר בשבועון  דבקה-נט-וויקלי DNW בגיליון מס' 684, תחת הכותרת: 'תוכנית השלום הרוסית לסוריה'. Reveld: Russian’s Syrian Peace Plan 
אנו מביאים כאן את 7 הסעיפים המקוריים והמדוייקים של התוכנית הרוסית:
1. זהו הסעיף הדרמטי בתוכנית הרוסית. מוסקבה מציעה כי היא וושינגטון יסכימו על מה שהיא מכנה ‘Targets List’. ההצעה איננה מפרטת איזה מנגנון אמריקני-רוסי יוקם כדי לקבוע מי יכלל ברשימת מטרות זו, אולם היא מציעה שברשימה זו יכללו כל הגורמים המתנגדים להשגת הסכם פוליטי להפסקת המלחמה. גורמים אלה יותקפו על ידי פעולה אווירית משותפת של ארצות הברית ורוסיה ובעלות בריתה.
למעשה הרוסים מציעים שחילות האוויר של ארצות הברית  ובעלי בריתם בקואליציה למלחמה ב-ISIS, וחיל האוויר הרוסי יתקפו ביחד לא רק את ISIS, אלא גם ארגוני מורדים אחרים בסוריה. 
ממשל אובמה לא דחה על הסף את ההצעה הרוסית כי חיילות האוויר של שני המדינות ישתפו פעולה בסוריה ועיראק, אולם הוא דורש הבהרות נוספות ממוסקבה.    
2. מוסקבה מציעה הכרזה מיידית של הפסקת אש בכל חזיתות המלחמה בסוריה, בין כוחות הצבא הסורי והמורדים.ההצעה הרוסית איננה מזכירה באם בהפסקת האש הזו ישתתפו גם כל הצבאות הזרים הנמצאים בסוריה כמו משמרות המהפכה האיראניים, חיזבאללה, המליציות הפרו-איראניות, והרוסים עצמם.
3. מיד לאחר שהפסקת האש תיכנס לתוקפה, תיפתח וועידה של דיאלוג לאומי, בין כל הצדדים והארגונים המשתתפים במלחמה בסוריה, אשר 3 מטרותיה העיקריות ייקבעו מראש:
א.  שחרור כל האסירים והשבויים הנמצאים בידי הצדדים למלחמה.
ב. עריכת הכנות לבחירות לפרלמנט ולנשיאות תוך מתן חנינה כללית לאסירים פוליטיים.
ג. הקמת ממשלה סורית חדשה, אשר תיישם הסכם על שינויים חוקתיים, אשר במרכזם יועברו כל הסמכויות הנשיאותיות הנמצאות בידי אסד למי שייבחר ראש ממשלת סוריה.
במילים אחרות, בשאר אסד לא יפרוש מתפקיד הנשיא, אבל יישאר ללא סמכויות, כולל אלה של הפעלת הצבא ושירותי המודיעין.
אפשר וצריך להניח כי סעיף זה הוצג על ידי פוטין לאסד בפגישתם במוסקבה ב-20.10. פוטין לא שאל את אסד אם הוא נותן את הסכמתו לסעיף זה הוא לא. הוא פשוט הציג אותה כאולטימאטום רוסי אותו על אסד למלא.
 4.  נשיא רוסיה פוטין  נותן ערבויות אישיות שלו שאסד לא ימונה/או ימנה את עצמו  כמועמד בבחירות לנשיאות, אבל כל אחד ממשפחת אסד יוכל לעשות זאת.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי נוסחה זו פותחת את הדרך בפני אחיו של אסד, הגנרל עלי מאהר מפקד הדוויזיה ה-4 המשוריינת של צבא סוריה והמשמר הרפובליקני, להיות יורשו של אסד.
5.  כל ארגוני המורדים אשר ייקחו חלק ביישום תוכנית זו יתמזגו עם הצבא או עם גופי הביטחון הסוריים האחרים וימלאו אחר פקודותיהם.
6. כל המדינות  והגופים מחוץ לסוריה מתחייבים להפסיק לספק נשק, לכל הגורמים המשתתפים במלחמה. במילים אחרות לא רק ארצות הברית וסעודיה צריכות להפסיק לשלוח נשק למורדים הסוריים, גם רוסיה ואיראן צריכות להפסיק לשלוח נשק לצבא הסורי.
7. רוסיה תמשיך להחזיק את כוחות הצבאיים בסוריה כדי להבטיח שסעיפי ההסכם שיושג אכן ימולאו, וגם זאת רק לאחר שהנוכחות הצבאית הרוסית בסוריה תקבל את אישורה של מועצת הביטחון של האו"ם.

 

Print Friendly, PDF & Email