תגבורת של לוחמי חיזבאללה זורמות לדרום ביחד עם הפליטים החוזרים לבתיהם. עתה מתברר כי רוב הביצורים והבונקרים של חיזבאללה בדרום לא פוצצו, והם מוכנים לקלוט את הלוחמים החדשים.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה. שתי תקריו אש התחוללו ביום הראשון להפסקת האש, יום ב` 14.8. לקראת הצהרים הייתה תקרית אש ראשונה בלבנון. בכפר חרדתה בגזרה המערבית פתח כוח צה"ל באש על קבוצת אנשי חיזבאללה שהתקרבה אליו. איש חיזבאללה אחד הרוג. זמן קצר לאחר מכן התחוללהתקרית אש נוספת בדרום לבנון בה כוחות צה"ל פתחו באש על קבוצת אנשי חיזבאללה בראנדורייה בגזרה המרכזית. אחד מאנשי חיזבאללה נהרג.
כבר בשעות הראשונות להפסקת האש החלה תנועה ערה ביותר של פליטים לבנוניים לחזור אל בתיהם, חלקם הרוסים, בדרום לבנון. הדרכים הראשיות מביירות לצידון ומצידון לצור מלאות כבר בשיירות ארוכות של כלי רכב, ויש פקקים גדולים ליד דרכים צרות העוקפות את הגשרים ההרוסים. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי החשש ששרר בבוקר בקרב פיקוד צה"ל בדרום לבנון כי חיזבאללה יעביר תחת חסות השיירות אלה והפסקת האש תגבורות ונשק לכוחותיו בדרום לבנון, הפך למציאות בשעות אחה"צ והערב, כאשר בין שיירות הפליטים אפשר היה להבחין במכוניות עמוסות לוחמים, ציוד צבאי וארגזי נשק. בינתיים הכוחות בשטח לא קיבלו אישור לפעול נגד אנשי חיזבאללה אלה. מקור צבאי בכיר בשטח אמר לתיקדבקה: התופעה הזו לא רק ששמה ללעג את כל ההבנות לגבי הפסקת האש, אלא היא יוצרת מצב מסוכן ביותר. רוב הביצורים של חיזבאללה, בייחוד מערך הבונקרים של חיזבאללה בדרום לא פוצץ ולא הושמד כפי שנמסר על ידי דוברי הצבא והממשלה. עתה יחזרו כוחות רעננים אלה ויאיישו אותם בחזרה. אפשר וצריך להניח כי ככל זרם הפליטים החוזרים ללבנון יגדל, כך יגדל זרם העברת הכוחות של חיזבאללה חזרה לתוך דרום לבנון.
קודם לכן דיווחנו: הפסקת האש נכנסה לתוקפה ב-8:00 בבוקר. חיל האוויר, ספינות חיל הים, והארטילריה של צה"ל הפסיקו להפציץ ולהפגיז בלבנון. בלילה פוצצה מכונית תופת גדולה מצפון למטולה שהייתה בדרכה לבצע פיגוע גדול בתחומי ישראל. ההערכה בצה"ל היא כי הקרבות יימשכו. ההערכה דומה ישנה גם בביירות לאחר שנבי ברי יו"ר הפרלמנט הלבנוני וראש אמ"ל, ביקש שהות של 48 שעות, כלומר עד יום ד`, כדי לנסות לשכנע את חסן נסראללה להסכים להצעה חדשה לפיה כוחות חיזבאללה יישארו בדרום לבנון ונשקם לא יפורק, אבל הם יסופחו לצבא לבנון כצבא עזר ויהוו חלק מפריסת צבא לבנון בדרום. עד שעה זו חיזבאללה לא הודיע כי הוא מקבל או מקיים את הפסקת האש.

Print Friendly, PDF & Email