תגובות השרשרת להצהרתו של אולמרט כי לישראל יש נשק גרעיני.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: מקורות צבאיים ומודיעיניים ישראליים אמרו ביום ב` 11.12 בלילה כי דבריו של ראש הממשלה אהוד אולמרט בראיון לערוץ החדשות הגרמני N24, בהם אמר כי אין להשוות בין היכולת הגרעינית של ישראל ובין שאיפותיה של איראן, וכי `מעולם לא איימנו על אף מדינה בהשמדה. איראן מאיימת בגלוי למחוק את ישראל מהמפה. לא היו מקריים, אלא נאמרו בכוונה תחילה.
אולמרט המשיך בדבריו ואמר: ` האם אפשר להשוות זאת לשאיפתם להשיג נשק גרעיני כמו אמריקה, צרפת, ישראל ורוסיה?`, דברים אלה הם ההודאה הישראלית הפומבית הרשמית הראשונה מפי ראש ממשלה כי לישראל יש נשק גרעיני. המקורות של תיקדבקה, מדווחים כי ראש הממשלה החליט בנקטו בצעד דרמטי זה, לענות בכך גם לאמריקנים וגם לאיראנים. בדברו בגלוי על הנשק הגרעיני הישראלי מאותת אולמרט לשר ההגנה האמריקני החדש רוברט גייטס, כי הוא לא היחיד היכול להשתמש לצרכיו הפוליטיים (הצדקת דו"ח בייקר-המילטון, והשיחות המאריקניות-איראניות), באופציה הגרעינית הישראלית, וכי ממשלת ישראל דוחה את ההנחה המרכזית בדבריו של גייטס כי איראן מפתחת נשק גרעיני מאחר והיא מוקפת בארצות רבות שיש להן נשק גרעיני, כמו רוסיה, ישראל, הודו, ופקיסטן.
לגבי איראן, סבר ראש הממשלה כי התחלת ביקורו בגרמניה, בדיוק ביום בו נפתחה בטהרן וועידת הכחשת השואה, נותנת בידיו את ההזדמנות הנדירה להזכיר לאיראנים, כי בידי ישראל ישנו מערך של נשק גרעיני גדול, אשר יכול לפגוע לא רק בתוכנית הגרעינית האיראנית ולהוציא מכלל פעולה, אלא גם בתשתיות של המדינה האיראנית,b > אשר בניסיונה להכחיש את השואה מנסה לפגוע ביסודות עליהן מושתת מדינת ישראל.
אולמרט גם חושש כי המהלך האירני בדבר הכחשת השואה מכשיר את הקרקע לחיסולה של מדינת ישראל על ידי משטר האייטולות האיראני. מקורות שלנו מוסרים כי ראש הממשלה אולמרט לא התייעץ בצעד הגרעיני שהוא נקט עם שרים אחרים, כולל שר הביטחון ושרת החוץ, וגם לא עם ראשי צה"ל, ראשי השירותים החשאיים הישראלים, ועם ראשי התוכנית הגרעינית הישראלית על הצעד שהוא עומד לנקוט.
המקורות של תיקדבקה מוסרים כי הצעד הגרעיני של ראש הממשלה בא לאחר שהמקורות הצבאיים של תיקדבקה פרסמו בשבת 9 לדצמבר, הערכת מודיעין תחת הכותרת `מערומים גרעיניים`, שאמרה שישראל איננה יכולה להרשות לעצמה שלא להגיב על דבריו של שר ההגנה האמריקני משבוע שעבר בהן אמר כי `אין איש אחד בארצות הברית שחושב כי ארה"ב יכולה למנוע התקפה גרעינית איראנית על ישראל`.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי בכך עלה העימות הגרעיני הישראלי-איראני מדרגה גדולה נוספת.
המקורות שלנו בטהרן מוסרים כי האיראנים מתכוננים להגיב על דבריו של אולמרט, וכבר ביום ב` 11.12, נערכו בלשכתו של מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי התייעצויות קדחתניות בנושא. המקורות שלנו אומרים כי האיראנים עומדים להגיב בחומרה על דבריו של אולמרט ולהעמיד מול האיום הגרעיני שלו איום איראני, שטיבו עדיין איננו ברור.
התגובה האיראנית תלויה לא רק במערכת השיקולים האיראנים נגד ישראל אלא גם ביחסיה של איראן עם ארצות הברית ורוסיה. בטהרן ערים למצב כי אם הם יגיבו באיום צבאי גלוי נגד ישראל, הם יכולים לטרפד בכך את הפתח שפתחו דו"ח בייקר המילטון וגייטס, לשיחות ישירות בין וושינגטון לטהרן.
המקורות שלנו בירושלים מדווחים כי גם שיקול זה לא נעלם מעיני הגורמים הבודדים אתם אולמרט התייעץ לפני שמסר את הצהרתו. בהקשר זה גם צריכים לראות את המאמץ הגדול שעושה אולמרט ביומיים האחרונים להמעיט מהערך של אזהרות אמ"ן מפני הסכנה מההכנות הסוריות למלחמה. אולמרט סבור כי בזמן שארצות הברית וארצות המתונות, בייחוד מצרים וסעודיה, עושות מאמצים לנתק את דמשק משיתוף הפעולה שלה איראן, תהייה זו טעות להבליט את הכנותיה הצבאיות של סוריה ואת קשריה עם איראן.
שיקול איראני אחר הוא השיקול הפנימי. דבריו של אולמרט יכולים להביא לשיא את ההתנגשות בין הגורמים התומכים בהאצת התוכנית הגרעינית האיראנית בכל מחיר, גורמים הנמצאים מסביבו של נשיא איראן אחמדינז`אד, צמרת משמרות המהפכה האיראנים, וראשי הממסד הדתי האיראני הקיצוני בראשותו של האייטוללה מסבח יזאדי, ובין הזרם `הפרגמאטי יותר`, בראשותם של מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי ומי שהיה נשיא איראן האשם רפסאנג`ני. גם חמנאי ורפסאנג`ני שואפים שלאיראן יהיה נשק גרעיני, אבל הם מוכנים להשיג אותו בשלבים.

Print Friendly, PDF & Email